Головна Здорова мама «Мамо, не пий!»

«Мамо, не пий!»

«Мамо, не пий!»

«Гіперактивний», «психічно неврівноважений», «розумово відсталий», «із синдромом порушення уваги»… – такі діагнози українські лікарі з кожним роком ставлять дітям все частіше. А є ще так звані «не діагностовані» діти, з якими фахівці взагалі не знають як поводитися. При цьому мало хто замислюється, що стало причиною цих діагнозів.

Насправді, причин, котрі призвели до фізичних, психічних та розумових порушень у дитини, може бути безліч: харчування, генетика, стреси, вік матері й батька тощо. Сьогодні ми поговоримо про ту з них, якої кожна майбутня мама може уникнути, якщо відповідально ставитиметься до свого здоров’я, – це фетальний алкогольний синдром (ФАС).

Вперше діагностували ФАС у 1973 році. Немовляті, в якого вперше діагностували ФАС, вже виповнилось 40 років. Завдяки піклуванню прийомних батьків та лікарів ця людина провадить повноцінне життя. На жаль, досі ФАС часто не діагностують вчасно, і сім’ї з такими дітьми не отримують належної допомоги. Багато жінок нічого не знає про ФАС, і деякі з них продовжують вживати алкоголь під час вагітності.

Синдром

Цей медичний діагноз існує вже 40 років. У світі його ставлять за низкою фізичних та когнітивних (пов’язаних із засвоєнням інформації та поведінкою) симптомів у дитини. Ці вроджені порушення викликає вживання жінкою алкоголю під час вагітності.

Діти з ФАС відстають у рості та вазі, мають вроджені аномалії обличчя, тяжкі пошкодження мозку, є розумово відсталими. ФАС не лікується і залишається у дитини на все життя.

Важливо знати, що вплив алкоголю в різних людей і на різних термінах вагітності відбувається по-різному: когось «вдарить», а когось і «помилує»; когось «вразить» півкелиха вина, а когось «не візьме» і «сотка» горілки. Саме тому не у всіх алкоголіків народжуються діти з ФАС. Віруючі люди у такій ситуації скажуть: «Усе в руках Божих». А інші відгукнуться: «Береженого – і Бог береже».

Отож, діагностують ФАС за такими критеріями:

 • затримка фізичного розвитку, включаючи зменшену окружність голови, вагу тіла, зріст;
 • порушення центральної нервової системи (відхилення в роботі головного мозку, які впливають на здатність вчитися, рівні активності, чутливість тощо);
 • ряд характерних зовнішніх рис: короткі очні щілини, тонка верхня губа, маленька щелепа, збільшений та сплощений «фільтр» (відстань між верхньою губою та носом), низько посаджені вуха, короткий кирпатий ніс, тощо.

Спектр порушень

Якщо з визначенням ФАС у лікарів рідко виникають сумніви, тому що він має чітко виражені фізичні ознаки, то зовсім інша ситуація, коли ці ознаки «стерті» чи взагалі відсутні.

Головний мозок дитини росте і розвивається протягом усієї вагітності, і у різний час по-різному реагує на впливи. Якщо алкоголь не вживався під час першого триместру вагітності, коли формується плід, повного ФАС не буде. Тим не менше, вживання алкоголю в будь-який період вагітності (а також під час грудного вигодовування) може вплинути на розвиток дитини. Алкоголь впливає на мозок, вбиває його клітини. Якщо вживається велика кількість алкоголю і пошкоджується значна кількість клітин, головний мозок стає меншим за розміром. Розмір головного мозку визначає розмір голови. Саме тому у дітей з повним ФАС голова є маленькою – це фізична ознака, яку можна побачити.

Інша справа, коли фізичних ознак немає, а наслідки є. Тобто дитина зовні виглядає, як всі здорові діти, але поводиться дивно, на думку дорослих, неадекватно, і вони починають її «виховувати», не розуміючи причин. А викликати таку дитячу поведінку можуть серйозні зміни у головному мозку, спричинені алкоголем. І для них фахівці вивели ще один термін – фетальний алкогольний спектр порушень (ФАСП).

Маленька молекула алкоголю вільно проникає в плаценту і плід. Деякі клітини вона руйнує, в інших змінює нормальне переміщення, зменшує кількість нейронних шляхів тощо. Від того, яка частина мозку потрапила під вплив алкоголю, залежить майбутня поведінка дитини. Часто алкоголь впливає на пам’ять, сенсорні реакції, швидкість обробки інформації, виконавчі функції і здатність планувати чи абстрагувати тощо.

Вчені провели томографом сканування мозку двох дітей (здорової та з ФАСП) під час того, як вони розв’язували одну задачу. У здорової дитини «засвітилася» тільки маленька частина мозку, що контролює заданий предмет, а у дитини з ФАСП «засвітився» майже весь головний мозок, що показало яких надзусиль їй довелося докласти для виконання завдання. Часто у дітей з ФАСП такі зусилля згодом виливаються у нестримну поведінку.

Міжнародний День знань про ФАС відзначають з 9 вересня 1999 року. У цей день проводять заходи для підвищення знань про ФАС і його профілактику. О 09:09 ранку в кожній часовій зоні від Далекого Сходу й Нової Зеландії до Аляски проводяться символічні акції – дзвонять дзвони, дзвоники, щоби засвідчити підтримку та розуміння всім, хто зіткнувся з ФАС. Так багато цифр «9» цього дня символізує 9 місяців внутрішньоутробного життя людини.

Колекціонування діагнозів

Не пов’язуючи поведінку дитини з можливим впливом на її мозок алкоголю, лікарі починають «завішувати» її діагнозами. Так, у ранньому дитинстві дітям можуть поставити такі діагнози: «затримка у розвитку», «затримка мовного розвитку», «реактивний розлад прихильності» тощо. Пізніше серед інших діагнозів з’являться: «синдром порушення уваги», «зменшена здатність до навчання», «синдром нав’язливих станів», «розлад поведінки», «психічна неврівноваженість»…

Такий перебіг подій призводить до того, що батьки починають скаржитись: «У нашої доньки п’ять діагнозів, і вона приймає 13 різних препаратів. Але ніхто не може визначити причину. Ми так засмучені! Педіатр говорить нам робити одне, а психіатр – інше».

Доведено

 • Алкоголь є «тератогеном» – токсичною речовиною, яка спричиняє аномальний розвиток плоду та дефекти мозку, серця, легенів та інших органів майбутньої дитини.
 • Навіть невеликі дози алкоголю під час вагітності погіршують розумову здатність дитини і можуть викликати ФАС.
 • ФАС – єдина причина вроджених дефектів та вад розвитку, якій можна запобігти – просто не вживай алкоголь під час вагітності.

Знання причини – змінює наслідки

Але найгірше у цій ситуації, що батьки, не знаючи причини, не можуть правильно (конструктивно) себе поводити з дитиною. Ось кілька прикладів з життя дітей з ФАСП, котрі не вміють пов’язати свої фізичні сигнали з потребами:

 • учениця третього класу ходила по класу, скидаючи предмети з парт інших учнів;
 • у 3-річної дитини траплялися несподівані напади гніву, і заспокоїти її дорослі не могли;
 • п’ятикласник поводив себе вранці чудово, але мав проблеми з поведінкою після обіду.

Всіх цих дітей дорослі вважали агресивними, а їх поведінку невідповідною. Дітей карали. Але після покарання їхня поведінка не змінювалася. При уважнішому вивченні цих ситуацій виявилося, що дітей «провокували» відчуття голоду і/або втоми. Покарання дорослих не мали успіху, тому що вони не усували причину. Коли всім трьом дітям дали вчасно перекусити і відпочити, проблеми з поведінкою зникли.

Багато проблем з’являється саме через конфлікт між очікуваннями дорослих та реальними можливостями дітей з ФАСП. Діти не здатні зрозуміти, що вимагають від них батьки, а ті, не отримуючи від дітей очікуваної поведінки, злостяться, зриваються, карають…

Ось кілька поведінкових характеристик, притаманних дітям з ФАСП:

 • проблеми з пам’яттю
 • низька швидкість обробки інформації
 • труднощі з узагальненням та встановленням причинно-наслідкових зв’язків
 • негнучке мислення
 • труднощі зі зміною видів діяльності
 • надмірна чутливість до сенсорних подразників…

Не все втрачено

На жаль, ми, дорослі, дуже часто безвідповідально ставимось до свого здоров’я і навіть не припускаємо, що така поведінка може на все життя покалічити наших дітей. Неприпустимо також, щоб лікар казав своїй вагітній пацієнтці: «Якщо дуже хочеться, можеш випити трохи вина»!

Та якщо молода жінка помилилася, і в неї народилася дитина з ФАС чи ФАСП, вона має право знати, як з такою дитиною правильно поводитися. Адже чим швидше буде поставлений діагноз, виявлена причина, тим легше пройде адаптація цієї дитини до соціуму. Наприклад, 20 років тому дітей із синдромом Дауна відправляли до спеціальних інтернатів і вважали їх не спроможними до навчити. Тепер завдяки спеціальним методикам такі діти адаптуються до життя в суспільстві.

Кількість дітей з ФАС на 1 тис. новонароджених:

 • У США – 6-11
 • В Італії – 4-9
 • В Україні – 47-58

Вчені доводять, що люди з ФАСП можуть проявляти таланти у таких областях:

 • музика, спів, написання музичних творів;
 • мистецтво: образотворче, прикладне, ремесла, робота з деревом;
 • читання, правопис, комп’ютери;
 • кваліфікована праця: зварювальник, електрик, механік;
 • письменництво, поезія тощо.

Ось як розповів молодий чоловік про свій діагноз: «Мені не подобається, коли я не пам’ятаю багато речей. Але якби у мене не було ФАСП, я, напевно, не став би таким гарним художником».

Отже, якщо ви пригадуєте, що вживали алкоголь під час вагітності, а зараз помічаєте якісь відхилення у поведінці своїх дітей, зверніться по допомогу до фахівців, які спеціалізуються на ФАС та ФАСП.

Світлана Рудєва
жовтень 2013

Слово фахівцям
Наталія Зимак-Закутня, завідувач Хмельницькою обласною медико-генетичною консультацією

Які фахівці в Україні працюють з дітьми з ФАС та ФАСП? Де?
Через певні труднощі в діагностиці, діти з ФАС та ФАСП, як той «служка кількох панів», є пацієнтами численних лікарів: неврологів, психіатрів (затримка мовного, пізнавального розвитку, порушення соціальної адаптації), ендокринологів (відстають у вазі та зрості), кардіологів (оскільки мають вроджені вади серця). Часто такі діти у нас виховуються в Будинках-інтернатах. Безперечно, добре було б мати «диригента» такого «лікарського оркестру», щоб звучав він злагоджено та гармонійно, а ще краще мати мультидисциплінарну команду.

Систематичні стажуванням лікарів (насамперед, медичних генетиків та неонатологів) у Рівненській, Хмельницькій, Херсонській та Волинській областях покращили діагностику ФАС в Україні – уражені алкоголем діти розпізнаються вже в період новонародженності. Це означає, що такі діти можуть отримувати необхідну їм ранню допомогу, яка позитивно впливає на їх подальший розвиток.

Завдяки підтримці невтомної американки Енн Лінден, українські лікарі мали можливість пройти тренінги з питань ранньої діагностики фетального алкогольного синдрому у професора Кеннета Джонса – «хрещеного батька» синдрому, саме він разом із Полем Лемуаном понад 40 років тому вперше описали комплекс симптомів алкогольного ураження плоду.

До кого звертатися батькам, якщо вони підозрюють у своєї дитини ФАСП?
До фахівців – лікарів-генетиків, педіатрів, психологів, дитячих психіатрів, тощо. Головне, не гаяти часу!

Чи відомо, скільки жінок в Україні вживає алкоголь під час вагітності?
Міжнародний благодійний фонд «ОМНІ-мережа для дітей» у співпраці з Консорціумом з дослідження ФАСП проводять в Україні комплексне дослідження. В його рамках, зокрема, було опитано 12 тисяч жінок, котрі прийшли на стандартний перший огляд з приводу вагітності. Опитування включало питання щодо кількості та частоти вживання алкоголю за місяць до зачаття та за останній місяць на час опитування. І ось які сумні результати – з 92,7% жінок, котрі зізналися, що вживали в своєму житті алкоголь:

 • 55% вживали алкоголь протягом місяця до зачаття дитини;
 • 46% вживали алкоголь під час вагітності.

Українським жінкам, узалежненим від алкоголю, потрібно знати, що вчасно відкоригована дієта і покращене харчування до і під час вагітності здатні творити дива – як показують міжнародні дослідження, вони можуть допомогти звести «на нуль» негативний вплив алкоголю на внутрішньоутробний розвиток дитини. Чим раніше почати, тим кращим буде результат.

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар