Головна Здорова мама Грудне вигодовування: як довго?

Грудне вигодовування: як довго?

Грудне вигодовування: як довго?

Тему цієї статті підказали наші читачі. Дискусія розгорнулася на сторінці «Маминого клубу» у Facebook. І більшою мірою була пов’язана з тим, чи впливає тривалість грудного вигодовування на здоров’я зубів у дітей…

Питання: до якого віку годувати дитину грудним молоком? – найчастіше вирішується саме по собі: або молоко у мами скінчилося, або малюк відмовився смоктати груди, або мама змушена була вийти на роботу, графік якої не узгоджувався з годуванням малечі, або, ще гірше, мама захворіла і її лікування стало не сумісним із грудним вигодовуванням… Хоча кожну з цих причин досвідчений лактолог заперечить і скаже: було би бажання, а всі труднощі можна перебороти!

І все ж таки, який вік для грудного вигодовування є оптимальним і для мами, і для дитяти?

Фахівці виділяють три основні періоди.

Вигодовувати до 6-9 місяців

аргументи «ЗА»:

 • у цьому віці дитина вже переходить на тверду їжу, і усі корисні речовини може отримувати з прикормом;
 • попередні місяці грудного вигодовування заклали необхідний фундамент для подальшого здорового розвитку малюка;
 • ризик виникнення захворювань, які зазвичай асоціюють зі штучним вигодовуванням (алергії, астми, захворювання опорно-рухового апарату та травлення) вже достатньо низький;
 • у цьому віці психологічно достатньо легко перевести малюка на пляшечку;
 • з точки зору деяких психоаналітиків, грудне вигодовування після 9 місяців гальмує формування у дитини соціальних навичок (наприклад, Франсуаза Дольто говорила про затримку розвитку мовлення та мислення);
 • оптимальний термін для соціально активної матусі.

НАТОМІСТЬ: педіатри стверджують, що дитина у цьому віці ще не готова до засвоєння твердої їжі як основного харчування (ані фізіологічно, ані психологічно).

Вигодовувати до 1-1,5 року

аргументи «ЗА»:

 • перша річниця життя традиційно сприймається як певна «межа» дорослішання;
 • пізніше дитину все важче буде відлучити від маминих грудей;
 • ще триваліше грудне вигодовування виснажує ресурси материнського організму.

НАТОМІСТЬ: деякі психологи стверджують, що у річному віці дитину найважче відлучити від маминих грудей, оскільки вона ще не спроможна повноцінно сприймати інші прояви маминої уваги.

Вигодовувати до 2-3 років

На цьому наполягають такі авторитетні організації, як Всесвітня організація охорони здоров’я та Міжнародна організація з підтримки грудного вигодовування «Ла Лече Ліга». Вони стверджують:

 • материнське молоко є корисним для дітей перших років життя; воно допомагає малюкам скоріше впоратися з різними інфекціями, стимулює правильне формування усіх систем органів;
 • значна кількість карапузів тільки у два роки досягають такої психологічної зрілості, щоби сприйняти інші прояви маминої уваги, як емоційний еквівалент грудного вигодовування;
 • довготривале грудне вигодовування корисне для мами з точки зору профілактики ряду гінекологічних захворювань та захворювань молочних залоз;
 • після 2-ох років більшість дітей п’ють материнське молоко 1-2 рази на добу, відповідно материнський організм уже налаштований на вироблення молока в мінімальній кількості і відлучення дитини від грудей не супроводжується такими неприємними явищами, як застій молока, болі в груді, підвищення температури тощо.

НАТОМІСТЬ: у такому віці потрібно вміти пояснити дитині, що вимагати від мами «цицю» на людях «не гарно», тим більше роздягати її; найчастіше саме «неадекватна» поведінка дітей змушує багатьох «молочних мам» розірвати «психо-харчовий» зв’язок із дитиною.

«Ла Лече Ліга» стверджує

 • Біологічною нормою для людини є вигодовування потомства материнським молоком до 4-7 років (саме до такого віку і зараз годують грудьми дітей у закритих примітивних спільнотах). У західному ж світі біологічна норма суперечить соціальній.
 • Іноді мати вирішує припинити вигодовування через сильну втому. Важливо звернути на це увагу. Вирішення проблеми: пошук можливості висипатися (наприклад, під час денного сну з дитиною); перевірка у лікаря на предмет гіпотеріозу, анемії чи алергії; зміни харчування мами.

 «Грудничковий» карієс: міф чи реальність?

«Мамин клуб» вже писав про «Великі проблеми маленьких зубів» («МК» №1(7)-2012). Тоді мова йшла про ранній карієс молочних зубів, який лікарі ще називають «пляшечковим» через те, що найчастіше він виникає внаслідок того, що дитині вночі дають солодке пиття.

Восени «Мамин клуб» відвідав Центр дитячої стоматології «Клініка Заблоцького» (Львів), де дізнався про ще один термін – «грудничковий» карієс. Мовляв, якщо годувати діток перед сном або вночі (коли, власне, найчастіше і відбувається грудне годування) і після годування не промивати зубки від солодкого маминого молока, утворюється наліт, котрий руйнує емаль.

Лікар стоматолог-хірург Олена Заблоцька поділилася з «Маминим клубом» своїм болем – стан зубів у маленьких пацієнтів сьогодні жахливий, дуже часто – запущений. Щотижня лікарям у клініці доводиться щонайменше одній дитині видаляти разом із зіпсутим молочним зубчиком зародок постійного, бо він вже також зіпсутий і є джерелом інфекції в організмі. А це означає, що дитина вже не матиме зуба взагалі. Хіба після 20 років їй поставлять імплантат…

За статистикою на Львівщині 80% малят до 2-ох років мають попсуті молочні зубки! Це факт. Але чи причина саме в довготривалому грудному вигодовуванні?

Слово фахівцям
Олена Заблоцька, лікар стоматолог-хірург, мама 3-річної Діанки та 1,5-річного Дарія:
Під час стажування (інтернатури) в Польщі на кафедрі дитячої стоматології я день в день призначала лікування молочних зубів під наркозом діткам 2-3 років. Оскільки на той момент була і сама вагітною, дуже чітко запам’ятала найважливіші рекомендації польських лікарів:

 • грудне вигодовування повинно тривати максимум до 1 року і 2 місяців;
 • зубки дітям до 10 років чистять БАТЬКИ!
 • діти повинні пити ВОДУ, якщо давати соки, то без м’якоті!
 • шкідливим є нічне пиття (давати можна тільки воду);
 • дуже шкідливі солодкі смоктунці, вони надовго порушують рН в ротовій порожнині;
 • молочні зуби лікувати потрібно, бо це впливає на здоров’я організму в цілому та на зародки постійних зубів!

Навіть у Львові лікарі-педіатри з «Чорнобильської» лікарні рекомендують завершувати грудне вигодовування до року. Знаю, що віденські педіатри рекомендують годувати грудьми оптимально 9 місяців. Спеціально дізнавалася в подруги, яка зараз живе в Манхетені, про рекомендації тамтешніх лікарів щодо вигодовування. Відписала – максимум півроку.

Аргументи доктора Брайана Палмера

Прибічники тривалого грудного вигодовування найчастіше спираються на дослідження американського стоматолога Брайана Палмера, який довів, що грудне молоко не тільки не викликає карієс, але й запобігає його виникненню завдяки своїм ремінералізуючим властивостям та здатності зберігати здорове бактеріальне середовище в роті. Крім того, гігієна, догляд за зубами та правильне харчування відіграють вирішальну роль у збереженні зубів – незалежно від способу вигодовування.

Вивчаючи стародавні дитячі черепи в різних музеях світу, Палмер зробив висновок, що виникнення карієсу співпадає з часами, коли людство почало обробляти їжу. В доісторичні часи малята смоктали материнське молоко цілими ночами протягом 2-3 років життя і не мали карієсу. Як каже Палмер, «якби грудне молоко викликало руйнування зубів, це було би еволюційним самогубством».

Що ж тоді викликає карієс у нинішніх немовлят? Відповідь – як і у дорослих, стрептококові бактерії (зокрема, Streptococcus mutans).

Потрапивши до ротової порожнини дитини (наприклад, через обсмоктаний батьками «пустунчик» чи ложку), Streptococcus mutans починає швидко розмножуватися, заглушуючи ріст інших аналогічних бактерій та мікроорганізмів. Тому чим пізніше дитина зіткнеться з Streptococcus mutans, тим меншою стає вірогідність виникнення у неї в ранньому віці карієсу. Найкраще бактерії розмножуються, коли падає рівень кислотності. Заради справедливості зазначимо, що материнське молоко, на відміну від його замінників штучних сумішей, надто сильно не змінює кислотно-лужний баланс в роті малюка. Тому якщо ви годуєте дитину сумішами або іншою їжею, що містить цукор, обов’язково потім чистіть зубки. Чи хоча б протирайте їх намотаною на палець марлею, змоченою у чистій воді.

Підсумуємо

Грудне вигодовування зміцнює імунну систему дитини, створює комфортні умови для психоемоційного стану дитини.

Довготривале грудне вигодовування не провокує виникнення карієсу у немовлят. Натомість причинами раннього карієсу є:

 • поганий перебіг вагітності у мами; стреси; прийом антибіотиків;
 • стрептококові бактерії, котрі передаються від батьків;
 • неповноцінне харчування;
 • поганий догляд за порожниною рота дитини;
 • сухість в роті (слина має антибактеріальні властивості і захищає зуби);
 • часте та тривале споживання солодкого.

До якого часу годувати дитинку своїм молоком, кожна мама вирішує сама, зважуючи усі «за» і «проти», а також прислухаючись до власних відчуттів. Адже годування грудьми повинно бути, в першу чергу, комфортним і приємним не тільки для дитини, але і для мами.

Світлана Рудєва
грудень 2012 року

До «Маминого клубу» у Facebook
Алла Милиневская:
Знаю багато дiтей, що були на «цицi» до 2 рокiв і не мають карієсу. Моя власна дитина була на ГВ до 1,9 років. У стоматолога ми кожнi 6 мiсяців. Все ОК! У нашiй групi в садочку: хто був довше року на ГВ, у того зубки добрі, а хто на сумiшах – уже мають по три пломби.
Ми чистимо зубки з 2 рокiв. Так нам порадив наш стоматолог. До речі, дуже хороший. А цукерок та солодке ми не їмо взагалi! Жодних сокiв, чiпсiв, льодяників, шоколаду!
Просто батьки дають дітям їсти таке… Дуже часто можна бачити: дитині ще року немає, а вона у візочку жує бублики, печиво… Хто їй після цього чистить зубки?
А ще у мам-курців народжуються діти з карієсом. І коли тато під час прогулянки курить дитині в обличчя, зубки в малечі псуються.

Oksana Sobol:
На стан зубів дитини впливає не лише тип вигодовування. Впливає і здоров’я мами під час вагітності, і вживання нею певних вітамінів. І гігієна рота батьків та дітей. Доктор Палмер пише, що стрептокок потрапляє у дитячий рот від дорослих через користування спільним посудом, облизування батьками сосок, тощо. Крім того, мені потрапляла на очі стаття, що зубну емаль псують популярні дитячі сочки з трубочками…
Тобто, у проблемі дитячого карієсу все не так однозначно і стверджувати, що поява карієсу можлива лише від наявності чи відсутності ГВ – некоректно. Дитина може бути на ГВ, але щодня жувати «чупа-чупси»:))

мк:
Днями зустріла стару колєжанку, маму двох діточок, котра мешкає в Німеччині. Питала про тривалість грудного вигодовування та поради німецьких лікарів з цього питання. Так от: кажуть обов’язково годувати до півроку; а далі після введення прикорму – по бажанню мами )))) Головне ж у цій ситуації комфорт і бажання мами та дитини. Німецькі лікарі не схвалюють ситуації, коли мами стають «рабами» дітей.

Подібні статті

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар