Головна Вакцинація Загадкова Hib

Загадкова Hib

0 1152
Загадкова Hib

Від чого вакцинують наших дітей? «Мамин клуб» продовжує серію публікацій про «керовані інфекції». Сьогодні головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко, розповідає про гемофільну інфекцію (Hib), яку батьки часто плутають зі спадковою хворобою – гемофілією.

Що таке Hib?

Hib є скороченням від повної назви бактерії – гемофільної інфлюенциї (Haemophilus influenzae) типу «b», яка може викликати ряд захворювань, зокрема:

  • бактеріальний менінгіт – запалення оболонки головного мозку;
  • пневмонію – запалення легень;
  • епіглотит – запалення надгортанника;
  • септицемію – або «гнилокрів’я», наявність патогенних бактерій в крові;
  • септичний артрит – запалення суглобів;
  • остеомієліт – запалення кісткового мозку;
  • целюліт – запалення підшкірної клітковини;
  • перикардит – запалення навколосерцевої сумки тощо.

Досить часто здорові люди є носіями гемофільної палички, вона живе у них на слизовій оболонці носоглотки, але захворювання не викликає. Імунітет перешкоджає поширенню збудника. Але при ослабленні захисних сил організму (найчастіше це стається взимку та навесні) можуть розвинутися бронхіти, пневмонії (до 20% всіх пневмоній викликає саме гемофільна паличка), синусити (запалення придаткових пазух носа), отити (запалення внутрішніх структур вуха). Якщо бактерія потрапляє у кров, розвивається сепсис; з током крові вона може потрапити в різні органи і викликати там запалення (артрит – ураження суглобів, менінгіт – запалення мозкової оболонки).

Найбільш небезпечними формами захворювання, викликаними Hib, є менінгіт та гемофільний сепсис. У маленьких дітей гемофільна паличка найчастіше викликає менінгіт. Захворювання протікає важко і у 10-30% закінчується смертю.

Гемофільна паличка також може викликати запалення підшкірної клітковини – целюліт (зовсім не той, якого бояться стрункі жінки). Целюліт у даному випадку – це запалення підшкірної жирової клітковини. Починається він нерідко, як ГРЗ, потім з’являється припухлість в області щоки або навколо ока, щока стає червоною й гарячою. Підвищується температура тіла.

Ще одна форма небезпечної для життя гемофільної інфекції – епіглотит, коли на надгортаннику (тонкий гнучкий хрящ, який закриває вхід до гортані, перешкоджаючи потраплянню їжі в дихальне горло) з’являється круп. Набряк виникає дуже швидко, дихальні шляхи звужуються – дитина задихається.

Паличка інфлюенци (Haemophilus influenzae) належить до роду гемофілюсів, який налічує 16 видів бактерій. Вперше гемофільну паличку у 1889 році виділив Ріхард Пфайфер під час епідемії грипу в Німеччині. Тоді помилково вирішили, що саме вона була збудником грипу.

Hib обирає жертву за віком
У 1933 році вчені виявили залежність враження гемофільною інфекцією від віку. З’ясувалося, що найчастіше хворіють діти у віці 6-48 місяців, рідше – новонароджені, діти старшого віку та дорослі. Хоча останніми роками Hib все більше вражає дорослих.

Лікування

Хвороби, спричинені Hib, найчастіше лікуються в умовах стаціонару. Самолікування наприклад, менінгіту, неможливе і зволікання зі зверненням до лікаря майже завжди призводить до смерті. Тому краще не ризикувати. Паличка інфлюенци типу «b» є досить стійкою до дії антибіотиків.

Тип «b» – найнебезпечніший
Відомо 6 капсульних типів інфлюенци (від A до F). Найбільш небезпечним для людини є тип «b», здатний проникати в кров’яний тік. Там інфлюенца накопичується і переноситься кров’ю до всіх органів й тканин.

Яким чином поширюється?

Джерелом інфекції є тільки людина. Збудник локалізується на слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. Тому бактерії Hib передаються від інфікованої дитини іншій з краплинами слизу при кашлі чи чханні або через спільні іграшки та інші предмети, які діти беруть до рота.

Групи ризику

Хвороби, спричинені Hib, найчастіше вражають дітей у віці від півроку до 4 років. Найбільшому ризику підлягають діти від 4 до 12 місяців. Після перенесеної хвороби виробляється стійкий імунітет.

Життєва історія

У січні 2013 року в реанімацію Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні потрапив 6-річний хлопчик Андрійко. Два тижні він перебував на апараті штучної вентиляції легень через менінгіт, спричинений гемофільною інфекцією. Мати Людмила своєчасно викликала швидку допомогу, оскільки запідозрила ознаки менінгіту (під час навчання в університеті вона проходила курс цивільної оборони, де вивчали основні ознаки небезпечних захворювань). Мати Людмила розповідає, що зробила дитині всі щеплення, окрім гемофільної інфекції, про що дуже шкодує. Хлопчик народився в 2006 році, коли ще не проводились щеплення комбінованою вакциною «Пентаксим», а на «Інфанрікс-гекса» у батьків коштів не було.
Що таке «гемофільна інфекція» Людмила не знала, думала, що це гемофілія, яка є спадковою хворобою і в них у родині не зустрічалася.
Хлопчик, на щастя, залишився живим. Проте, 2 тижні його перебування між життям і смертю, родина на забуде ніколи.

Профілактика

Більшість Hib-інфекцій можна попередити лише за допомогою вакцинації. При цьому слід розуміти, що вакцина проти Hib захищає лише від хвороб, спричинених гемофільною паличкою типу «b». Тому після щеплення дитина може захворіти пневмонією, менінгітом чи грипом, спричиненим іншими бактеріями і вірусами.

Схеми імунізації проти Hib в різних країнах є різними, залежно від типу вакцини. В Україні щеплення проти гемофільної інфекції стало обов’язковим з 2006 року. Розпочинається вакцинація у 3 місяці в складі комбінованих вакцин «Пентаксим» та «Інфанрікс-гекса». Наступні дози вводяться у 4, 5 та 18 місяців. Якщо дитина розпочинає щеплення після року, то достатньо однієї дози вакцини.

серпень 2013 року

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар