Головна Вакцинація Цей підступний кір

Цей підступний кір

0 960
Кір

«Мамин клуб» продовжує серію публікацій про інфекції, від яких повинні щепити всіх українських дітей. Вибір нинішньої теми продиктований сьогоденням – два роки поспіль в Україні вирував кір, не обійшлося без смертельних випадків. І щойно медики відзвітувалися про подолання епідеміологічного спалаху, як восени 2013-го у Рівненській області на кір захворіло 559 людей (з яких 507 – це діти).

За даними Державної санепідемслужби України, починаючи з 2000-го року ми переживаємо вже третій епідемічний підйом захворювань на кір. Перші два відбулися у 2001-2002 та 2005-2006 роках. Третій розпочався в кінці 2010 р. Основною причиною такої ситуації лікарі називають недостатній рівень вакцинації населення.

Що ж таке «кір» і як від нього вберегтися, «Маминому клубу» розповіла головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко.

На Львівщині статистика оптимістична

  • За 10 місяців 2013 року зареєстровано 162 випадки захворювання на кір – це значно менше ніж торік (3095 випадків).
  • Найбільше (51,1%) на кір хворіють діти у віці 1-4 років.
  • У жовтні та вересні 2013 року зареєстровано по 1 випадку захворювання на кір.

Кір (латинською – Morbilli) є гострим інфекційним вірусним захворюванням, що характеризується лихоманкою, інтоксикацією, набряком верхніх дихальних шляхів, кон’юнктивітом та плямистою висипкою на шкірі.

Захворювання на кір викликає вірус, який живе в організмі людини. Він є летючим (легко поширюється на великі відстані, в сусідні кімнати, через коридори, систему вентиляції), але швидко гине при нагріванні та ультрафіолетовому опроміненні та під впливом дезінфікуючих засобів.

Отже, джерелом інфекції є хвора людина, яка стає «заразною» за 2 дні до появи перших ознак захворювання і залишається небезпечною для оточуючих протягом 5 днів після появи висипки.

Передача інфекції відбувається повітряно-краплинним шляхом. Кір має невисоку стійкість до зовнішнього середовища – тому заразитися ним через третіх осіб і різні предмети практично неможливо. Сприятливими до кору є всі люди, які на нього не хворіли і не були щепленими. При контакті з хворим занедужують у 100% випадків.

Розвиток хвороби

Вірус кору проникає в клітини слизової оболонки дихальних шляхів, там розмножується і кров’ю розноситься по всьому організму. При цьому збудник накопичується в слизових оболонках очей, дихальних шляхів, порожнини рота й шкірі та вражає їх.

Кір призводить до зниження загального імунітету в період хвороби і наступних декількох місяців, що проявляється загостренням наявних у інфікованого хронічних запальних захворювань (гайморит, тонзиліт, отит тощо).

Після перенесеного кору розвивається стійкий імунітет до захворювання (лише 1% людей можуть захворіти на кір повторно). Після щеплень чутливість до кору з’являється через 15 років.

Як розпізнати?

Інкубаційний період під час захворювання на кір триває 9-11 днів. Захворювання починається з підвищення температури тіла до 38-39оС, нежиті, «гавкаючого» кашлю, осиплості голосу, світлобоязні, головного болю, загальної «розбитості» й порушення сну. У хворого обличчя стає одутловатим, червоніють очі та слизова оболонка рота.

На 2-3-й день хвороби на слизовій оболонці щік з’являються висипання у вигляді дрібних білих плям, схожих на манну крупу (лікарі називають їх плямами БєльськогоФілатоваКоплика). Зазвичай вони розташовуються групами і зберігаються протягом 1-3 днів.

На 4-ту добу хвороби за вухами та на переніссі з’являються рожево-червоні цятки, які через кілька годин збільшуються в розмірах, перетворюючись у великі плями пурпурних кольорів. Висип, як правило, є рясним.

На 5-ту добу висип поширюється на тулуб і руки, на 6-ту – на ноги..

Період висипання характеризується підвищенням температури тіла до 40оС, яка на 3-4-й день висипання швидко знижується – настає період одужання.

Висип зберігається протягом 3-4 днів, потім починає бліднути й набувати бурого або жовтуватого відтінків. Зникнення висипу відбувається в зворотній послідовності, тобто він починає згасати спочатку на кінцівках, потім на тулубі і нарешті на обличчі. Зникнення висипу може супроводжуватися злущуванням шкіри.

У деяких хворих кір проходить у «стертій» формі, яка розвивається після введенні імуноглобуліну або вакцини. Вона характеризується тривалішим інкубаційним періодом та легшим перебігом.

У наш час на кір хворіють не тільки діти, але й дорослі, причому в останніх він протікає набагато важче. Особливо небезпечними є ускладнення, викликані кором, (особливо енцефаліт та менінгоенцефаліт).

Діагноз кору підтверджується результатами аналізу крові (береться з вени), в якому виявляють імуноглобуліни М до кору. Вірус кору можна виявити також у сечі та змиві з носоглотки хворого.

Небезпечні ускладнення кору:

  • отит (запалення вуха) спостерігається в 1 з 20 хворих,
  • пневмонія (запалення легенів) – в 1 з 25 хворих,
  • тромбоцитопенія (ураження крові, що супроводжується пониженням кількості тромбоцитів, небезпечне кровотечами) спостерігається в 1 з 3000 хворих,
  • судоми (розвиваються на фоні високої температури тіла) – в 1 із 200 хворих,
  • енцефаліт або менінгіт (запалення головного мозку) – в 1 з 1000 хворих.

Лікування

Легка та середньої важкості форми кору лікуються вдома під спостереженням дільничного лікаря – це за умови, якщо вдома немає інших дітей. Хворих важкими і ускладненими формами кору скеровують до лікарні.

Жодних специфічних ліків від кору немає. Лікування полягає лише у полегшенні стану хворого. У деяких випадках лікарі призначають вітамін А, який кір немов «випалює» з організму.

Ізоляція хворого припиняється через 5 днів після появи висипки.

Життєві історії
Світлана, мама 11-річної Оксани, котра померла від енцефаліту
Ми живемо в селі, до лікарень їздимо рідко. Щеплення від кору донечці не робили, оскільки були впевнені, що дитина вже ним перехворіла – в неї одного разу була висипка по всьому тілу.
Це сталося в 2011 році. Наша донечка захворіла – чотири доби трималась температура 39-40оС. Давали нурофен, фельдшер колола анальгін з димедролом. На 5-ту добу виникла висипка, температура спала. Продовжували лікуватися вдома та на 5-й день після висипки доня стала задихатися, синіти – я викликала швидку, яка госпіталізувала дитину до Львова в інфекційну лікарню. Діагноз – кір, пневмонія. На 12-ту добу доню перевели в реанімацію – енцефаліт. Через місяць боротьби за життя нашої дитини не стало…

Як попередити Кір?

Надійним методом попередження кору є вакцинація. Її, згідно з «Календарем профілактичних щеплень» проводять діткам двічі: в 1 рік та в 6 років.

Вакцинація відбувається живою тривалентною вакциною проти кору, краснухи та паротиту. Зараз в Україні для щеплення проти кору використовують дві вакцини: бельгійську «Пріорікс» або французьку «Трімовакс».

Якщо ви спілкувалися з хворою на кір людиною і при цьому не були щеплені та не хворіли на кір, самоізолюйтесь і в жодному разі не відвідуйте дитячі колективи. За існуючими стандартами, людині протягом 2 діб після контакту з хворим на кір, щоб не захворіти, потрібно зробити щеплення.

грудень 2013 року

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар