Головна Вакцинація Правець – обов’язкове щеплення при травмах

Правець – обов’язкове щеплення при травмах

0 5387
Особливо важливе для селян: вакцинація проти правцю

В Україні з 10 захворілих на правець щонайменше 6 осіб помирає. На щастя, на Львівщині вже давно не реєструвалися випадки захворювання дітей на цю недугу. Натомість, у 2007 році захворіло 4 дорослих, двоє з яких померли. Про це «Маминому клубу» розповіла головний епідеміолог області Наталія Тімко.

– Звісно, не можна стверджувати, що в нашій області профілактичними щепленнями охоплені всі 100% населення. Але екстрену профілактику в травмпунктах, приймальних покоях, травматології та поліклініці проводять залізно! Адже кожне розбите коліно у дитини, яка не була щеплена в плановому порядку, потребує екстреної профілактики, – зазначає лікар.

Що таке правець?

Праве?ць (лат. Tetanus) – це гостре інфекційне захворювання, що уражає нервову систему, викликає тонічні і тетанічні судоми скелетних м’язових волокон, що ведуть до асфіксії. Будь-яке пошкодження шкіри чи слизових оболонок, забруднених спорами анаеробної палички Clostridium tetani може викликати це захворювання, яке у більшості випадків закінчується смертю ураженого. В Україні сьогодні кількість летальних випадків від правця посідає четверте місце після СНІДу, сказу та мієлоідозу.

Ще Гіппократ, в якого від правця помер син, 2430 років тому описав перебіг цього захворювання. А от його інфекційне походження першим запідозрив лише Микола Пірогов у ХІХ ст.

Збудником правця є анаеробна паличка, яка утворює спори і виділяє токсин. Вона міститься у ґрунті, а спори її є в травному каналі овець, коней та інших свійських тварин. Паличку правця неодноразово виявляли на забрудненому одязі, білизні, волоссі, а також у зруйнованих зубах. У зовнішнє середовище паличка потрапляє з випорожненнями людини і тварин.

Збудник правця дуже стійкий: витримує нагрівання до 80 градусів протягом однієї години, у висушеному вигляді без доступу світла зберігається до 10 років, а спори його навіть при кип’ятінні протягом 30-60 хв. не гинуть на 100%. У зовнішньому середовищі спори зберігаються роками, а коли потрапляють у сприятливі умови – проростають, і з них знов утворюються правцеві палички, які швидко розмножуються.

Збудник може проникнути в організм людини через дрібні, частіше колоті рани, при побутових і сільськогосподарських травмах, особливо нижніх кінцівок. Тому частіше на правець хворіють жителі сільської місцевості. Звичайне оброблення рани антисептичними засобами (перекис, йод, зеленка тощо) знешкодити спори правця не може.

Безпосередньо від хворої людини або тварини правець не передається. Захворювання може розвинутись при укусах, опіках, відмороженнях, у породіль при порушенні асептики, у новонароджених при забрудненні пупкової рани. Максимум захворювань припадає на літо та осінь. Після перенесеної хвороби імунітет не залишається.

Перебіг захворювання

Збудник правця по рухових волокнах периферичних нервів поступає до спинного мозку, блокує гальмівні нейрони, що викликає тривалі тонічні судоми скелетної мускулатури та загострення слухової й зорової чутливості.

За клінічним перебігом виділяють 4 форми правця:

 • блискавичну,
 • гостру,
 • підгостру,
 • хронічну.

Правець починається зі слабкості, дратівливості, головного болю, посмикування м’язів у ділянці рани. Надалі розвивається ригідність (затвердіння) м’язів, що найперше виникає поблизу рани та у жувальних м’язах – тризм (хворому важко відкрити рот через короткотривалі судоми і біль в жувальних м’язах). Виникає тягнучий біль і затвердіння м’язів шиї, потилиці, спини, поперекової ділянки. Іноді може бути біль у животі і напруження м’язів передньої черевної стінки. У зв’язку зі скороченням мімічних м’язів, обличчя набуває характерного вигляду «сардонічної посмішки».

Виникає відчуття страху, порушується сон. Згодом тонічні судоми охоплюють всі м’язи тулуба, хворий вигинається дугою, опираючись на п’яти і потилицю. При цьому хворий залишається притомним.

Всіх хворих на правець обов’язково госпіталізують в реанімаційні відділення або спеціалізовані центри і вводять протиправцеву сироватку.

Профілактика

Епідеміологи вважають, що лише щеплення дозволяють контролювати розповсюдження цієї небезпечної хвороби і зберегти понад 0,5 млн. людей на рік у світі. Тому при травмі людині потрібно провести екстрену профілактику правця введенням анатоксину правцевого або протиправцевої сироватки (залежно від того, скільки часу минуло від моменту планової вакцинації).

Календар профілактичних щеплень від правця сьогодні виглядає так:

 • 3 місяць життя – «Пентаксим» або «Інфанрікс»
 • 4 місяць життя – «Пентаксим» або «Інфанрікс»
 • 5 місяць життя– АКДП, або «Інфанрікс»
 • 18 місяців – «Інфанрікс»
 • 6 років – АДП
 • 14 років – АДП-М
 • 18 років – АДП-М
 • 28 років і кожні 10 років – АДП-М.

Частота захворювань

Протягом п’яти останніх років летальність від правця в Україні перевищує 60%. Такі високі показники, на думку лікарів, зумовлюють:

 • вікова структура хворих: 85% складають люди старші за 60 років;
 • відсутність належної санітарно-освітньої роботи, внаслідок чого майже 80% потерпілих після травм несвоєчасно або зовсім не звертаються по медичну допомогу;
 • наявність регіонів з високим ризиком зараження (Вінницька, Житомирська та Хмельницька області), де ступінь осіменіння ґрунтів правцевою паличкою сягає 95-98%.

квітень 2014 року

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар