Головна Вакцинація Кашлюк: особливо небезпечний для немовлят

Кашлюк: особливо небезпечний для немовлят

0 2078
Коклюш і немовлята

Після оглядової статті про вакцинацію розпочинаємо знайомити наших читачів із десятьма так званими «керованими інфекціями», щеплення від яких входить до обов’язкового «Календаря профілактичних щеплень» в Україні. За рекомендацією головного епідеміолога Львівщини Наталії Тімко, вирішили почати з найпоширенішого зараз та небезпечного захворювання – кашлюка.

– Вже 10 років ми не можемо погасити захворюваність на кашлюк у Львові, – з болем констатує Ярема Возниця, к. мед. наук, завідувач педіатричного відділення «Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру»– Підступність її полягає у тому, що дорослі переносять кашлюк легко (відкашляють два місяці і все), а от грудні дітки, яких вони заражають навіть не підозрюючи, що є носіями інфекції, вмирають. Поставити діагноз кашлюк дорослому дуже складно. По-перше, більшість терапевтів не очікують побачити у дорослого кашлюк. По-друге, навіть якщо вони візьмуть на аналіз харкотиння – позитивного результату не отримають, тому що посіви кашлюкової палички рідко дають ріст через лікування антибіотиками. Щоб виявити кашлюк, потрібно брати кров із вени і визначати наростання титру антитіл з інтервалом 7-10 днів або робити PCR. А це дорого (біля 1000 грн.) і довго (2 тижні). Ніхто не хоче витрачатися на такий дорогий аналіз, оскільки саме знання про кашлюк не полегшить стану хворого. Тому сьогодні кашлюк діагностується лише у 1-36% реально хворих.

Кашлюк (або коклюш – від фран. сoqueluche) – це гостра інфекційна хвороба, що характеризується приступами важкого кашлю. Збудником кашлюку є паличка Борде-Жанґу (Bordetella pertussis), названа за ім’ям двох вчених: бельгійця Ж. Борде та француза О. Жанґу, які вперше її описали в 1906 році.

За словами Наталії Тімко, кількість захворювань на кашлюк на Львівщині останніми роками невпинно зростає:

– У Львівській області відмічається зростання кількості захворілих на кашлюк з 42 у 2010 році до 143 в 2012 році. Зменшення обсягів профілактичних щеплень проти кашлюку призводить до збільшення кількості сприйнятливих до кашлюку осіб. А несвоєчасне звернення по медичну допомогу призводить до поширення захворювання і може уражати дітей навіть в доімунізаційний період.

Захворіти легше ніж попередити

Кашлюк вважають дитячою хворобою, оскільки найчастіше його діагностують у дітей до 6 років. Однак після одужання імунітет від кашлюку не розвивається. Єдиний «плюс» – повторне інфікування матиме легший перебіг. Немає від хвороби і вродженого (обумовленого материнськими антитілами) імунітету.

Джерелом інфекції є виключно люди (хворі типовими і атиповими формами кашлюку, а також здорові бактеріоносії). Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом. Особливо небезпечними є хворі в початковій стадії – катаральному періоді. Ймовірність захворіти після контакту з хворим є дуже високою – 90%. Тому лікарі радять усім, хто контактував з хворими, профілактично пропити антибіотики. За словами педіатра Євгена Комаровського, достатньо найслабшого з них – еритроміцину, який вбиває кашлюкову паличку та майже не дає побічних ефектів.

Державна сан.-епід. служба України інформує

«За період 2000-2012 роки відмічалась нестабільна епідемічна ситуація щодо кашлюку. Періоди підйому захворюваності чергувалися із періодами спаду. Міжепідемічні періоди зменшувались до одного року, що свідчить про некерований перебіг епідемічного процесу.

За віковими групами найвищі рівні захворюваності за 11 місяців 2012 року відмічались серед дітей до 1 року – близько 143 на 100 тис.; від 1 до 4 років та від 5 до 9 років – близько 30 на 100 тисяч населення».

Симптоми

Розпочинається захворювання кашлюком як звичайне ОРВІ. При цьому інкубаційний період (від моменту зараження до прояву інфекції) є достатньо довгим: 7-9, а деколи і 14 діб.

Катаральний період триває до двох тижнів і проявляється загальним нездужанням, невеликим сухим кашлем, нежиттю, підвищенням температури до 38°.

У наступні дні температура зникає, а кашель посилюється, набуває спазматичного характеру. Напади судомного кашлю проявляються серією кашльових поштовхів, потім хворий робить глибокий свистячий вдих, що змінюється короткими судомними поштовхами. Число таких циклів під час нападу коливається від 2 до 15. Напад закінчується виділенням в’язкого склоподібного мокротиння, іноді – блювотою.

Під час приступу дитина збуджується, вени шиї розширюються, язик висовується з рота, його вуздечка часто травмується, може наступити зупинка дихання. Під час кашлю можуть утворюватись крововиливи під шкіру повік, бувають кровотечі з носа, зовнішніх слухових проходів тощо. Період судомного кашлю триває до 4 тижнів, потім приступи стають рідшими і нарешті зникають, хоча «звичайний» кашель триває ще протягом місяця.

Форми захворювання на кашлюк бувають: легкої, середньої важкості та важкою. Перебіг кашлюку може мати ускладнення, найчастіше – це запалення легень.

У дорослих захворювання найчастіше протікає без нападів судомного кашлю, проявляється тривалим бронхітом з тривалим кашлем. Температура тіла залишається нормальною. Загальне самопочуття задовільним.

Лікування

Усіх хворих на кашлюк дітей до 1 року, а також хворих з ускладненнями та важкими формами (з порушенням мозкового кровообігу та ритму дихання) госпіталізують. Інші хворі можуть лікуватися вдома.

Головним лікуванням при кашлюку є холодне вологе повітря, яке зменшує кількість приступів. Тому дитині рекомендують довго перебувати на свіжому повітрі. Прийом антибіотиків може бути ефективним тільки на початках. Призначення ж антибіотиків у період спазматичного кашлю не впливає на перебіг хвороби. Збудник коклюшу чутливий до багатьох антибіотиків, проте краще вживати еритроміцин або азитроміцин. 

Оскільки головний «центр кашлю», як це не дивно, перебуває в мозку, то створення відволікаючих увагу малюка «маневрів» (нова іграшка, захоплива розповідь чи яскрава подія) зроблять приступи кашлю рідшими. Лікарі можуть також призначити протисудомні та заспокійливі препарати. 

Звісно, хворий потребує повноцінного харчування та спокійного режиму з відсутністю негативних психоемоційних навантажень. Пацієнтів з важкими формами захворювання рекомендується годувати частіше і меншими порціями, а після приступу блювоти дітей догодовувати.

У період одужання для підвищення імунітету рекомендують препарати ехінацеї та елеутерококу.

Вустами батьків
Тетяна, мама двох дітей:
У моєї старшої доньки після 3-го щеплення АКДП піднялася температура, я злякалася і молодшого сина вже не вакцинувала, про що тепер дуже шкодую. В 4 роки син почав «заходитися» кашлем. Я не могла йому нічим допомогти. Сідав вночі на ліжечко, очки, здавалося, від кашлю вилізуть з орбіт. Син блював і одними оченятами благав мене про допомогу. Три тижні ми провели в лікарні, а потім 2 місяці у знайомих в селі у стайні. Якби я знала, на які муки наражаю дитину, то ніколи би не відмовилася від щеплення.

Профілактика

Найкращою профілактикою запобігання поширення кашлюку є рання ізоляція хворого аж до повного одужання, а також карантин на 40 діб дітей, що були в контакті з хворим. Але це можливе тільки за умови вчасного діагностування.

Велику роль у профілактиці кашлюку відіграє і вакцинація. Щоправда, вона не у 100% випадків захищає від хвороби, але робить її перебіг легким.

Потрібно також знати, що і перенесений кашлюк не виробляє довічного імунітету – за життя людина може перехворіти на кашлюк кілька разів.

В Україні вакцинація від кашлюку відбувається в комплексі з дифтерійно-правцевою вакциною – АаКДП («Інфанрікс», «Пентаксим»), де компонент кашлюку є ацелюлярним (безклітинним) та АКДП з цільноклітинним кашлюковим компонентом. Згідно з «Календарем профілактичних щеплень» вакцинація АаКДП проводиться у 3, 4 та 18 місяців. У 5 місяців вводять АКДП. Поствакцинальний імунітет діє лише до 5 років.

– На початку 2013 року в реанімаційне відділення Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні поступила 4-х місячна дитина з діагнозом кашлюк, – розповідає головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко. – У дитини кілька разів наступала зупинка дихання. Дитинка ще не розпочала вакцинацію…

У дорослих захворювання виявляють рідко. Але в 2012 році до лікарні з діагнозом «кашлюк» потрапив 28-річний чоловік. Яку кількість маленьких дітей він міг зустріти і заразити по дорозі!..

червень 2013 року

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар