Головна Вагітна мама Шлях до закордонних лелек

Шлях до закордонних лелек

Шлях до закордонних лелек

Приємно, що нарешті кожна українська жінка може вільно обирати пологовий та лікаря-акушера, в якого планує народжувати дитину. А ті, хто має фінансову можливість, можуть обирати і країну, в якій їхнє дитя вперше побачить світ. Та чи завжди «в них» ви почуватиметеся комфортніше ніж вдома?..

Вартість послуги «Пологи за кордоном»

Особливості нашої «безкоштовної» медицини відомі всім: про все і з кожним конкретно потрібно домовитися заздалегідь. Відтак, вагітна перебуває у непрозорій стресовій «бухгалтерії»: весь час пам’ятати, кому, коли і скільки «подякувати»…

За кордоном у цьому плані простіше: із чітким прейскурантом на послуги можна ознайомитися заздалегідь, а нараховану суму оплатити в касі. Корупція відсутня. Конкретна вартість залежить від країни, рівня клініки, методу розродження. Суттєво зростає сума витрат у випадку ускладнень та при народженні двійнят або трійнят.

Найдоступнішими за цінами (від 1,5 тисячі доларів) пологи є у Тунісі, Сінгапурі, Туреччині. Найдорожчими (від 20 тисяч доларів) – у Німеччині та Швейцарії. У цих країнах на рахунку клініки ще перед пологами повинен бути створений депозит грошових коштів на випадок позапланового кесаревого розтину – в середньому плюс 50% до первинної суми (повертається, якщо пологи пройшли без ускладнень).

У кожній з країн клініки мають свої особливості, які обумовлені місцевими стандартами охорони здоров’я: різна кількість відвідувань акушерки перед пологами, кількість УЗД тощо. Усе це прописане у контракті, який вагітна повинна підписати перед пологами.

Заради справедливості, зазначимо, що в Україні також є приватні пологові будинки. Одиничні, але є. І вартість пологів у них не є дешевою. Так, у приватному пологовому будинку ISIDA вартість фізіологічних пологів коливається від 37 тис. до майже 62 тис. грн. (залежно від класу палати, кількості очікуваних дітей і того, де спостерігалася вагітність), а вартість кесаревих розтинів – від 48 тис. до майже 80 тис. грн.

Закордонні колеги: українські лікарі – чарівники

Під час екскурсії «Маминого клубу» до Львівської обласної клінічної лікарні у квітні 2012 року, завідуюча відділенням патології вагітності, к. м. н. вищої кваліфікаційної категорії Віра Паєнок розповіла про враження лікарів з університетської клініки м. Лінчопінг (Швеція) від умов, в яких працюють наші акушер-гінекологи:

– Вони були шоковані відповідальністю, навіть ризиком (в їхньому розумінні), в умовах яких змушені працювати українські лікарі. При нашому рівні оснащення перебіг пологів контролюється лише професійним чуттям, досвідом та інтуїцією лікаря-акушера. Закордонні колеги не вміють працювати у таких умовах. Вони звикли покладатися на медичне обладнання, яке контролює і відображає на екранах стан вагітної та дитини (серцебиття, тиск тощо).

Високий рівень оснащення

Демократичність і комфорт звичайної клініки в кожній з європейських країн у наших державних пологових будинках подається під табличкою «VIP». Крім того, за кордоном майже виключений фактор внутрішньолікарняної інфекції, що залишається проблемою для багатьох українських пологових.

Методика ведення вагітності та пологів у закордонних і вітчизняних клініках багато в чому схожа, проте в західній медицині домінує тенденція проведення пологів природним шляхом, з мінімальним втручанням лікарів. У багатьох клініках, за бажанням жінки, можуть бути проведені пологи у воду. Усім породіллям (за бажанням або за медичним показанням) надається знеболення (епідуральна анестезія), але у більшості випадків намагаються обійтися природними методами: масажем, водними процедурами (наприклад, ароматичними розслаблюючими ваннами), акупунктурою (голкотерапією).

У закордонних клініках, як і в українських, дитина після пологів перебуває разом із матір’ю, якщо не потребує спеціалізованої допомоги. Так само дозволена присутність під час пологів чоловіка або інших родичів. За бажанням, і після пологів вони можуть проживати разом із мамою та дитиною в спеціальній «сімейній» палаті. Відвідини мам із немовлятами у звичайних палатах не є обмеженими.

Виписують із пологового за кордоном дуже швидко: при нормальних пологах – через 12-72 години, після кесарева розтину – через 5-7 діб.

Олена Мороз, директор Медичного центру «Інтерсоно»:
Знаючи українську медицину зсередини, завжди маю два суперечливих відчуття. Перше – це захоплення справжніми фахівцями, людяними, щирими, відданими своїй справі лікарями з великої літери. Друге – це розчарування недосконалою системою охорони здоров’я, невідповідною управлінською ланкою з хворобливими цінностями власного збагачення. Обурює відсутність турботи про майбутнє дітей, якими ця система опікується.
Я – мама двох дітей, для якої питання, пов’язані з пологами, були актуальними у 2004 та 2009 роках. І ще будуть актуальними щонайменше двічі. При цьому комфорт під час пологів мене цікавив значно менше, ніж безпека моїх дітей та моя власна. Для мене і зараз є важливими тільки мої дітки і ті, хто є поруч, а умови – це другорядне. Тому більшість пологових відділень Львова я вважаю абсолютно прийнятними для перебування в них протягом 3-4 діб. А зайве фінансове навантаження та витрати часу при пошуку пологових будинків за кордоном я би дуже добре обмірковувала. Якщо буду планувати треті пологи, то, швидше за все, це буде Львів. Адже мій час дорогий, треба організовувати побут донечки та синочка, і залишити все на місяць-два я не бачу змісту.
Пологи після 30 та 40 років – це прекрасно! Адже тільки досвідчена жінка готова стати матір’ю. Власне підготувати таку жінку до легкого перебігу вагітності, попередити можливі ускладнення – оце і є завданням медичних закладів, які надають послуги зі спостереження вагітності.
Однак, скільки жінок – стільки й думок. Кожна з нас має своє життя, своє бачення і свої цінності. Від себе побажаю народжувати на здоров’я і, бажано, в Україні, бо тільки так ми будуватимемо таку державу, якою будемо пишатися.

Додаткові витрати та стрес

Окрім цілком передбачуваних витрат на медичні послуги, сім’ї, що вирішила народити свого нащадка за кордоном, потрібно врахувати й додаткові витрати на: оформлення закордонних документів, дорогу та проживання.

Статус. Для організації пологів за кордоном можна скористатися послугами агентства з медичного туризму або спеціального міжнародного відділу клініки. Розпочати цю паперову справу слід заздалегідь, щоби у відповідальний момент бути готовим до вчасного від’їзду. Перелік необхідних довідок, паперів і обстежень, зазвичай, надає сторона, що приймає вагітну. Та ж клініка надсилає запрошення, необхідне для отримання юридичного статусу приватного пацієнта. Його наявність значно полегшує оформлення виїзних документів не тільки для вагітної, але й для супроводжуючих її осіб. Слід зважати на те, що у кожній країні свої терміни отримання візи і свій пакет документів, які необхідно подати у посольство.

Дорога. На пізніх термінах вагітності краще уникати тривалих перельотів та втомливих подорожей на поїзді або автомобілі, щоб уникнути ускладнень. Зі свого боку перестраховуються від пологів на борту представники багатьох авіакомпаній. Вітчизняні вимагають від вагітної пасажирки довідку від лікаря про те, що у найближчі 72 години пологи не почнуться і здоров’я вагітної дозволяє перенести переліт. Більшість іноземних авіакомпаній встановили граничний термін вагітності на рівні 32-ох тижнів. А такі компанії, як Lufthansa та British Airways не допустять перельоту жінки, якщо термін її вагітності є понад 6 місяців. Тому переліт до країни розродження слід здійснити завчасно. При цьому вдумливо обирати авіаперевізника, щоб із квитком на руках не залишитися на злітній смузі.

Проживання. Перед пологами бажано познайомитися з лікарем та акушеркою, пройти повне обстеження матері та плоду для складання плану пологів. Тому у закордонній клініці вас захочуть побачити за 3-4 тижні до пологів. Увесь цей час, а також одразу після пологів (поки породілля та дитина будуть готові до зворотної подорожі) потрібно десь мешкати. Потрібно подбати про проживання в комфортних умовах та збалансоване харчування майбутньої мами, а згодом і мами-годувальниці.

Мовний бар’єр. У жінок, які самі (або їх супроводжуючі) вільно володіють англійською, проблем із порозумінням в закордонних клініках не буде. В іншому випадку, і про це слід подбати – заздалегідь дізнатися, чи є в клініці україно-/російськомовний медперсонал, якщо ні, найняти перекладача.

Маленькі іноземці

В Україні подвійне громадянство є забороненим. Якщо ж майбутні батьки планують своє проживання за кордоном, то найпростіший спосіб народити маленького, скажімо, американця, це народити його в США. Деякі країни (Чилі, Аргентина, США, Канада, Пакистан тощо), автоматично, по праву народження, дають дитині своє громадянство. Але цей документ «працює» лише за умови фактичного проживання у тих же країнах. У випадку ж повернення маленького «американця» до України, на його батьків чекає довга паперова тяганина, без якої неможливо буде отримати соціальну допомогу «по народженню».

Перед поверненням маленького «іноземця» додому слід подбати, щоби довідка про народження, видана закордонним пологовим, обов’язково була завірена українським консулом у тій країні.

Вустами батьків

Галина, мама 9-річного Данилка:
У 2003 році планувала народжувати у чесько-німецькій міській клініці у курортному місті Врхлабі, що розташоване в мальовничих горах, у 150 кілометрах від Праги. У той час там працювала одна моя близька родичка. Попри родинні зв’язки, пологи мали бути платними, за прейскурантом – корупція і «кумівство» там відсутні. Пологовий у Врхлабі славиться на всю Чехію прагненням лікарів до природних пологів і пропагандою грудного вигодовування. У ньому народжує багато жінок із сусідніх із Чехією країн. Однією з багатьох переваг цієї клініки є високий рівень діагностики та обслуговування: при найменших підозрах через стінку родильної зали готується операційна для якнайшвидшого втручання і виправлення можливих ускладнень. До прикладу, якщо у дитини відбувається набряк мозку, то вони вже тоді вміли миттєво реагувати, вирішували проблему без травматичних наслідків для новонародженого. Або відразу діагностували незасвоєння дитинкою білка (грудне молоко).
Що мене насторожувало? По-перше, мовний бар’єр, чуже оточення і далека відстань від дому (чи встигне чоловік у потрібний момент відпроситися з роботи та вчасно приїхати на пологи у Чехію?). Переживала, також, як буду повертатися додому із немовлятком на руках.
Попри планування пологів за кордоном, згідно з українським законодавством, я встала на облік у Львові, де спостерігалася упродовж всієї вагітності. У Врхлаб потрібно було приїхати за місяць до пологів. Із лікарнею вже всі документи були погоджені, палата чекала. Але стан мого здоров’я не дозволив вирушити у таку далеку подорож: дитина у лоні притиснула нирку, два тижні перед пологами я лежала на збереженні, лікарі навіть на вулицю не дозволяли виходити. Тому народжувала я у Львові. Під пильним наглядом лікарів. Пологи були складні, але природні!

Ірина, мама 4,5-річного Данилка:
Мій чоловік – поляк, він офіційно працює та живе в Англії. Завагітнівши, я спочатку стала на облік у Львові. Але з 8-го місяця переїхала до чоловіка і спостерігалася у NHS General Hospital (м. Нортгемптон) – державній клініці. Там же і народжувала на правах законної дружини громадянина Євросоюзу – безкоштовно.
Коли почалися перейми, ми приїхали з чоловіком у лікарню, мене оглянули і сказали, що матка відкрилася на 2 см, а треба щоб на 4 см. Порадили їхати додому і до 2 годин лежати у ванні з теплою водою, це полегшить біль. Ми виконали все, як належить. Коли приїхали вдруге, палата вже була готова. Щоб полегшити біль, мені давали вдихати якийсь інгалятор. Із мовою проблем не було – я вільно володію англійською. Чоловік був присутнім під час пологів. Персонал не втішав і не жалів. Всі були стримані в емоціях і вимагали тужитися. Перейми тривали понад 5 годин, самі пологи – хвилин 20.
Коли з’ясувалося, що чоловік забув взяти із дому підгузки та одяг дитинці, мене заспокоїли, що у них все є. За дитиною доглядала і разом вчила мене медсестра. Харчувалася я виключно у лікарні – смачно. Виписати хотіли на наступний день, але чоловік попросив, щоб я ще один день побула під їхнім наглядом.
Після виписки протягом 7 днів до нас щодня приходив педіатр. Цікаво, що купати малятко упродовж перших 3-ох місяців радили не частіше одного разу на тиждень (у них так заведено, вважають, що вода пересушує дитячу шкіру), обходитися ватним тампонами з водою.
Взагалі мені дуже сподобалося, і вдруге я народжувала б тільки там.

Вагітність «30+» –норма

В Україні жінку, яка народжує першу дитину у 28 років, у медичній документації вже назвуть «старою первородкою». Вагітну ж від 30 років наші лікарі сприймають як потенційну клієнтку на складні пологи та кесарів розтин (йти на природні пологи ризикують лише одиниці).

Тоді як за кордоном перші пологи у 30 та 40 років вже давно стали нормою. Тому в європейському акушерстві накопичився величезний досвід ведення «пізніх» пологів.

Існують за кордоном і принципово інші можливості щодо ведення багатоплідної вагітності та виходжування недоношених немовлят.

Отож, кожна жінка має право вирішувати, де і з ким народжувати. Зважте лишень всі «за» і «проти», щоби не розчаруватися у своєму виборі.

Віра Шпирка
квітень 2012 року

1 КОМЕНТАР

  1. Не розумію тих матусь, які задля пологів – цілком фізіологічного процесу – створюють собі додаткові проблеми у житті.

Залиште коментар