Головна Вагітна мама Щоб народити дитину без вад

Щоб народити дитину без вад

Щоб народити дитину без вад

Зореслава Шкіряк-Нижник, учений-педіатр, професор, завідувач відділу проблем здоров’я сім’ї Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, представник України у Раді Європи (посади станом на березень 2012 р.)

Є дуже багато чинників, які можуть призвести до вад розвитку плода, тому зупинимося лише на найсерйозніших. До них, у першу чергу, слід віднести інфекції, які жінка перенесла під час вагітності. Найчастіше, це вірусні інфекції. Дуже серйозні наслідки й ураження ніжного ембріонального паростка майбутньої дитини дають так звані цитомегаловіруси, токсоплазмоз, ТОРЧ-інфекції, вірус багряниці тощо. Утім, навіть грип може стати причиною якихось вад розвитку.

Друга причина – медико-генетична, спадкова. Тобто, у далекому поколінні родичі мали певні вади, в роду були якісь хромосомні аберації, надломи генетичної лінії. І у дитинки не обов’язково повторяться ті самі, однотипні вади, а можуть бути абсолютно інші.

Зараз дуже великий вплив на ембріональний розвиток мають екологічні чинники: хімічні, фізичні, кліматичні тощо. Найнебезпечнішими з них є хімічні – це викиди токсичних речовин у довкілля і ураження ними майбутньої матері через вживання забрудненої води, продуктів харчування, вдихання забрудненого повітря. До найбільш шкідливих належать і радіоактивні фактори. Особливо коли цей негативний вплив відбувся у критичний період розвитку ембріону, адже до трьох місяців плід є дуже чутливим.

На розвитку плоду можуть відбитися і шкідливі впливи на сперму майбутнього батька. Навіть одноразове сильне сп’яніння (алкогольний токсикоз) за три місяці до зачаття може мати негативний вплив на розвиток плоду. Тому світова передова медицина називає три місяці до зачаття «бажаним карантинним періодом», під час якого і мати, і батько повинні максимально уникати будь-яких шкідливих впливів. Варто навіть утриматися від відвідин перукарні, де немає доброї вентиляції, і жінка змушена вдихати випари фарб й хімікатів. Не можна працювати в гаражі, щоб не вдихати випари бензину тощо. Американські вчені довели, що навіть коли вагітна жінка, особливо з терміном вагітності до трьох місяців, довго стоїть на сильно загазованому перехрестку, скажімо, на світлофорі, то це може негативно відбитися на розвитку плоду. У крові таких жінок вони знаходили сліди вихлопних газів.

За таких умов, скажете, жодна жінка не має гарантії, що народить здорову дитину. Так, усі ми під Богом ходимо. Але не варто панікувати, бо на противагу токсичним впливам є профілактична медицина. Це – антиоксиданти. Всі багаті на них продукти: фрукти, овочі, соки (в міру), злаки тощо, – повинні бути у меню жінки до вагітності і під час виношування дитинки. Хорошою противагою є також фізична активність, бо під час руху пришвидшується кровообіг і вплив шкідливих сполук стає меншим, активізується обмін речовин, пришвидшується виведення токсинів з організму.

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар