Головна Вагітна мама Конфлікт резусів? НЕ біда!!!

Конфлікт резусів? НЕ біда!!!

1 20738
Конфлікт резусів? НЕ біда!!!

Жодна сім’я не бачить свого майбутнього без дітей. Та не всім легко вдається їх народити. Часом доводиться долати багато перешкод. Одна з них – це резус-конфлікт, коли в мами кров з від’ємним резусом, а у плода – з додатнім. У такій ситуації організм майбутньої мами виробляє антитіла, які атакують дитину і можуть її вбити. На щастя, сьогодні медицина навчилася рятувати немовлят…

Переді мною сидить молода жінка. Вона в розпачі:

– У мене резус «мінус», у чоловіка – «плюс», – каже Іванна. Перша вагітність закінчилася викиднем. Друга – абортом. Третя – народженням донечки. Чоловік хоче другу дитину, а я дуже боюся, бо мені сказали, що четверта дитина може або не народитися, або мати відхилення.

Таких, як вона, дуже багато. Ці жінки не наважуються на вагітність, бо не знають свого ворога.

Гени та кров

– Коли у подружжі жінка є резус-від’ємною, а чоловік – резус-додатнім, це не означає, що під час вагітності обов’язково виникне резус-конфлікт, – каже Володимир Солощенко, кандидат медичних наук, завідувач акушерського відділу фізіології та патології вагітних Львівської обласної клінічної лікарні. – За підрахунками лікарів, 15% вагітних жінок мають кров з резус-мінусом. Проте резус-конфлікт розвивається лише у випадках, коли відбувається змішування крові плоду та матері, тобто приблизно у 5%. Під час першої вагітності (якщо в анамнезі не було абортів, позаматкових вагітностей, переливань крові) жінка повністю доносить дитину до кінця терміну, проте на другу вагітність піде більше зусиль. Втім вагітна вже знає про проблему, має досвід, тому контролює процес.

Та повернімося до причин проблеми. Чому відбувається змішування крові плоду та матері?

– У нормальній ситуації плацента розділяє їх кров і «годує» дитину, – пояснює Марія Третьякова, завідуюча жіночої консультації 2-ї міської комунальної поліклініки Львова. – Через неї мама передає дитині поживні речовини. Це відбувається через мембрану, перегородки. Та бувають випадки, коли плацента є виснаженою, «худою», наприклад, при плацентарних аномаліях. Тоді відбувається «закид» крові «плюсового» резусу дитини в мамину «мінусову» кров. Організм матері починає виробляти антитіла і тим самим вбивати власне дитя.

Але чому саме кров матері і дитини змішується, хоча такого не повинно бути? Які причини такої аномалії? Чи може жінка захистити себе від цього?

Зі слів гінекологів, резус-конфлікт може виникати, коли, у випадку певних ускладнень під час вагітності, в організмі жінки з резус-мінусом мали місце оперативні втручання: переливання крові, позаматкова вагітність тощо. Відшарування плаценти можуть також спричинити деякі інфекції. У групі ризику жінки, які мали не одну, а кілька вагітностей. Чим більше їх було (у тому числі й перерваних), тим більше шансів мати резус-конфлікт. Кожна нова вагітність – це нова можливість резус-конфлікту.

– Ось чому бажано, щоб жінка, яка має резус-мінус, народила від першої вагітності, – переконує Марія Третьякова. – Після цього вона повинна використовувати засоби контрацепції, пройти певний період відновлення, а тоді може народити другу й третю дитину.

Як на війні

Коли саме вагітна жінка починає «воювати» проти іншорезусного плода?

– Антигени резус-фактору утворюються вже на 9-10 тиждень вагітності, – розповідає лікар Солощенко. – Якщо вони є, то починають проникати у кровообіг матері. Для спричинення антигенами резус-конфлікту, потрібна їх певна кількість: за одними даними – 30 мл, за іншими – 50 мл. Якщо вони проникають в русло матері, то в неї виникають антитіла проти резусу. Їх титр (кількість антитіл в одиниці крові) зростає.

Далі вони повертаються назад до дитини і починають діяти проти резус-антигенів. Оскільки ці антитіла є в еритроцитах, то останні руйнуються, утворюється токсичний продукт – білірубін. Його кількість зростає і він «б’є» по печінці, нирках, головному мозку, серцево-судинній системі дитини.

– Виникає гемолітична хвороба плода, яка зустрічається у трьох формах: жовтянична, анемічна та набрякова, – пояснює Віра Паєнок, к. м. н. вищої кваліфікаційної категорії, завідуюча відділенням патології вагітності Львівської обласної клінічної лікарні. – Остання є найважчим проявом захворювання і має високий відсоток летальності. Гемолітична хвороба потребує консервативного або оперативного лікування, наприклад, операції замінного переливання крові.

Як цього уникнути?

– Жінки не повинні лякатися резус-конфлікту, бо сьогодні ми даємо з ним раду й вагітна може народити здорову доношену дитину, – говорить лікар-гінеколог Третьякова.

Однак для початку треба провести ряд обстежень. Насамперед, чітко визначити резус крові дитини. Для цього співробітники Інституту спадкової патології роблять амніоцентез – у різні терміни вагітності беруть для дослідження пробу навколоплідних вод і визначають резус-фактор внутрішньоутробної дитини, рівень білірубіну, інші компоненти. І відповідно до отриманих даних, коригують свої дії.

Титр антитіл може бути 1:2, 1:4, далі – до 1:8, 1:16 тощо. Вкрай небезпечним вважається показник 1:64. У цьому разі акушеру-гінекологу потрібно приймати рішення про родорозрішення, тому за жінкою з резус-конфліктом потрібно спостерігати й проводити постійні обстеження. А для цього вона повинна перебувати у стаціонарі.

Окрім амніоцентезу проводиться ультразвукове спостереження, яке повинен провести висококваліфікований спеціаліст на дуже хорошому апараті. Це дає змогу подивитися на печінку й селезінку дитини, зробити внутрішньоутробно нейросонограму (обстеження шлункової системи головного мозку). Третім видом обстеження є кардіотокограма – запис серцебиття дитинки, її рухів.

Вустами батьків
Вікторія, 26 років, мама 2-річного Сергійка:
Це була моя перша вагітність. Білірубін у дитини піднявся до 250 одиниць. Опромінювали лампами. Це називається фототерапія. Кювез був біля мене у палаті. Годувала синочка грудьми. Завдяки цій терапії білірубін впав до 50. Зараз із сином усе гаразд, але народжувати вдруге боюся.

Софія, 32 роки, мама 8-річного Ігорчика:
У мене перша група крові, резус – від’ємний. У чоловіка також перша але резус – «плюс». У березні 2003 року я народила синочка. В нього також перша «мінусова» група. Зараз я знову вагітна. Вже на 7-му тижні. Одразу стала на облік, бо дуже переживаю з приводу антитіл, тим більше, що півтора року тому робила аборт. Проте чула, що тепер резус – не проблема для виношування й народження здорової дитини.

Ксенія, 36 років, мама 16-річного Івана та 3-річної Настуні:
Коли маєш від’ємний резус, головне все робити вчасно і правильно. Але я це зрозуміла із досвідом. Коли завагітніла вперше, то зробила аборт (яка дурна!), імуноглобулін не ввели. Друга вагітність завершилась пологами. На щастя, у сина був резус-мінус, тому з ним усе добре. Зараз йому 16 років. Третя вагітність виявилася складною. Перед пологами титр моєї дівчинки становив 1024. У результаті – гемолітична хвороба, тиждень у реанімації, три переливання крові, місяць у лікарні… Лікарі врятували! Зараз Насті 3 роки і 8 місяців. Тому всім мамам із «мінусом» раджу одразу вводити імуноглобулін.

Методи допомоги

Сьогодні лікарі успішно долають проблему резус-конфлікту, застосовуючи новітні методи.

Вакцинація. За умови відсутності титру антитіл, вагітну жінку вакцинують людським імуноглобуліном. Відповідно до затвердженого Міністерством охорони здоров’я України протоколу, лікарі вже на 28 тижні вагітності вакцинують «резус-мінусових» жінок – вводять людський протирезусний імуноглобулін. Обов’язкову другу вакцинацію проводять після народження дитини – на випадок другої вагітності. Відповідно до протоколу, її слід поставити протягом трьох діб, проте лікарі-практики вважають, що краще це зробити протягом першої доби, тоді дія препарату імуноглобуліну є більш ефективною. Якщо в жінки був кесарів розтин, то проникливість еритроцитів дитини до матері є підвищеною, адже є рана – розріз. У такому випадку потрібно ввести півтори або й дві дози препарату, але також не пізніше перших трьох діб після пологів.

– Антирезусний імуноглобулін є в кожному пологовому будинку, – запевняє Марія Третьякова. –Там кожній породіллі з резус-мінусом пропонують таку вакцинацію для майбутньої вагітності. А ми – у жіночій консультації – пропонуємо вакцинацію вагітних із зазначеною проблемою на 28 тижні вагітності. Її вартість – близько 400 гривень.

Обов’язково слід ввести антирезусний гамаглобулін, якщо жінка з резус-мінусом перенесла оперативне втручання в організм, наприклад, аборт. Це стане профілактикою виникнення резус-конфлікту під час наступної вагітності. Тоді жінка зможе доносити дитину. Звісно, якщо лікарі виявили титр антитіл, то вводити антирезусний гамаглобулін небезпечно, бо може виникнути анафілактична реакція.

Плазмаферез, або очищення крові.
– Якщо в жінки є титр антитіл, але термін вагітності дуже маленький і дитина в перспективі є маложиттєздатною (вагою 600-800 грамів), тоді потрібно проводити лікування, – зазначає Володимир Солощенко. – Це може бути плазмаферез або введення певних антигенів, які відволікають антитіла від плода – підсадка т-лімфоцитів чоловіка.

Наскільки ефективним є плазмаферез, можна судити з історії Марії З. Жінка вже втратила двох семимісячних дітей. Це були, як кажуть лікарі, «відверті резус-конфлікти» (анемічно-гемолітична форма). Зараз Марія на 28 тижні вагітності. Вона перебуває на обліку в жіночій консультації під пильним доглядом лікаря. У неї – імуноконфлікт, титр антитіл наростав, бо залишився ще з минулих вагітностей. Однак ця жінка зможе народити дитину завдяки роботі гематологів. Вона вже пройшла чотири процедури плазмаферезу. Це абсолютно безпечно, не боляче і надійно. Завдяки плазмаферезу у вагітної знизився титр антитіл: з 1:32 до 1:8. Лікарі планують провести ще одну процедуру очищення крові. Паралельно вони стежать за станом дитини за допомогою ультразвуку (чи немає змін у печінці, селезінці, які б говорили про активність антитіл до дитини). Огляд проводиться раз на місяць. Контролюється співвідношення кількості антитіл в крові мами до дитини. При цьому лікарі не ставлять за мету «вичистити» антитіла до нуля, а тримають вагітну жінку в безпечному титрі антитіл, щоб її організм не відторгав свою дитину.

– Однак слід усвідомлювати, що процедура плазмаферезу має тимчасовий ефект, – додає п. Солощенко. – Його використовують, коли потрібно відтермінувати пологи. Також часто застосовують комбіновану тактику: плазмаферез плюс підсадка т-лімфоцитів. І коли ми доходимо до такого терміну вагітності, коли дитина є більш-менш дієздатною, то проводимо родорозрішення.

Визначення цього моменту є дуже важливим. Проте родорозрішення не обов’язково має проводитися методом кесарева розтину. Зі слів лікаря, якщо йдеться не про перші пологи, то родорозрішити жінку можна в доволі короткий період у звиклий спосіб.

Підсадка лімфоцитів. Як виглядає ця процедура? Чоловік здає невелику кількість крові – 50-60 мл. Зрозуміло, що перед цим він обстежується на наявність певних інфекцій. Потім через спеціальні сита його кров фільтрується, зокрема, відфільтровуються лімфоцити. Після цього вони внутришкірно підсаджуються жінці. Це тимчасовий захід, який дає ефект на 3-4 тижні, однак деколи він є рятівним, бо дає змогу лікарям дотягнути вагітність до терміну, коли можливе родорозрішення.

Також жінці дають певні медичні препарати: ентеросорбенти, гепатопротектори, проводиться антианемічне лікування. І обов’язковим є спостереження жінки у стаціонарі.

Дитину – під контроль

І ось дитинка з’явилася на світ, проте вона потребує особливої уваги з боку лікарів. Насамперед, це спостереження за приростом білірубіну. Якщо він перевищує певні одиниці, то це є показом для повного переливання крові дитини. Та не всі дітки з резус-конфліктом потребують переливання крові. Сьогодні часто таких немовлят з 4 або 6 сторін опромінюють ультрафіолетовими лампами. Просто в палаті, біля мами. І це, кажуть лікарі, дає хороший результат.

До якого максимального терміну вдається довести вагітність з резус-конфліктом?

– Кожний випадок є індивідуальним, – відповідає Володимир Солощенко, – головне, що ми можемо довести вагітність до стану життєздатності дитини. Це може бути 32-38 тижнів. Протягом останніх трьох років ми не мали втрат дітей у жінок із резус-конфліктом, звісно, за умови, що вони поступали до нас у відповідний термін.

Лікарі переконують: якщо у жінки від’ємний резус крові, вона не повинна боятися, що не матиме дітей. Усе коригується. Головне її завдання – не робити абортів, а якщо так сталося, то провести профілактику – ввести сироватку. Ще, дізнавшись про вагітність, обов’язково стати на облік у жіночу консультацію у термін до 12 тижнів. Якщо необхідне стаціонарне лікування і спостереження, треба обов’язково лягти у лікарню. І тоді із дитиною та мамою все буде гаразд.

Ліна Кулик
серпень 2012 року

 

1 КОМЕНТАР

  1. у манне д ц п хочу народити другу дитину лікарі кажуть не родити бо дитина буде нездоров і я не встану на ноги перше вродила здоровий хлопчик порадьте що робити

Залиште коментар