Головна Товари для дітей Перев’язь для малечі

Перев’язь для малечі

Перев’язь для малечі

Слінг або ж українською – перев’язь – виріб настільки ж простий, наскільки універсальний. По суті це – звичайний шматок тканини, яким мама примотує до себе дитину. У далеку «довізочкову» еру наші прабабці так і носили своїх малюків: у хустках, подолах спідниці, шалях, фартухах. В Африці чи азіатських країнах так нерідко роблять і досі.

Слінг звільняє мамі руки, робить її мобільною, і при цьому між мамою і малюком зберігається близький контакт, так необхідний обом: дитині – для адаптації у новому світі, а жінці – для прийняття ролі матері. У нас на такий спосіб носіння дитини спокушаються переважно активні та зайняті молоді мами, а також ті, хто підтримує течію «свідомого батьківства».

При цьому лікарі та психологи мають різні думки щодо носіння малюків у слінгах. Одні вважають, що носити дитину на руках – не лише можна, а й необхідно хоча б до року для гармонійного розвитку дитини. Інші кажуть, що це розбещує малюків, обмежує їх самостійність та зменшує власний досвід пізнання світу. Одні переконані, що для правильного формування постави новонароджений має лежати на твердій поверхні, інші наголошують, що саме поза «ембріона», до якої немовля звикло у лоні матері, сприяє правильному розвитку всіх частин тіла. Зрештою, версій, як ростити дитину, є безліч. Вибирати вам.

З історії слінгів
Наприкінці ХХ сторіччя  Еріка Хоффман – мама чотирьох дітей – «заново винайшла велосипед». Доведена до відчаю безліччю домашніх справ, які вона не встигала зробити, жінка згадала, як в одній з телепередач бачила азіатку, котра несла на собі примотану дитину. У своїй шафі Еріка знайшла велику хустку-«ребозо», якою й примотала до себе одну з доньок. І хоча намотка далася нелегко, а перехожі під час прогулянки дивилися на Еріку як на дивачку, жінці безмежно сподобалося відчуття близькості до своєї дитини. І вже через кілька років Еріка заснувала фірму DIDYMOS, що в перекладі означає «Близнюки».

Тісний контакт

Прибічники слінгів висувають головний аргумент – перебування дитинки на руках у мами відповідає генетичному очікуванню новонародженого. Адже з усіх ссавців людина з’являється на світ найменш підготовленою для життя. Немовля має м’які кістки черепа, несформований хребет, недорозвинутий тазостегновий суглоб, тож з позиції логіки сама анатомія ніби підказує, що дитинці буде комфортніше на руках у матері. Окрім того, мінімум до 9 місяців дитині потрібне постійне відчуття захищеності, що може дати лише тісний контакт із матір’ю. Адже, перебуваючи в мами на руках, дитина постійно відчуває ритм її серця, рухи, дихання, запах, чує її голос. Малюк ніби занурюється у «доросле» життя: він бачить, чує і відчуває те ж саме, що й людина, яка його носить. За таких умов дитина сприймає світ спокійно і впевнено, пізнає те, що довкола, та перебирає життєвий досвід. Тому бажання малечі якомога більше бути на руках у мами – не каприз, а життєва потреба.

Та постійно носити дитину на руках – тяжко не лише матері, а навіть татусям. Тоді як в слінгу, при правильному його використанні, дитина отримує те саме. Адже головне правило слінгоносіння: малюк у перев’язі має перебувати в тому ж положенні, що й у мами на руках: дитина має бути щільно притиснена до мами; у вертикальних положеннях повинна бути  розташована симетрично і центр її тяги має бути нижчим від рівня колін; у слінгу має бути зручно, він не повинен тиснути ані дитині, ані мамі. Класичне вертикальне положення з ніжками назовні передбачає, що ніжки розводяться «жабкою» і фіксуються краєм слінга під колінками, їх положення має бути симетричним, попа дитини має бути нижчою за рівень колінок, вона ніби «тоне» в кишеньці слінга, а стопи розвернуті в різні боки. У такому положенні малюк може перебувати з двох тижнів або щойно він починає розводити ніжки. Горизонтально ж малюка можна носити від самого дня народження.

Види слінгів

Перев’язь для малечі

Слінг-шарф – цілісний шматок тканини довжиною від 3 до 6 метрів. Розподіляє вагу на два плеча, але потребує навиків намотування. Можна носити одразу двох дітей.

Перев’язь для малечі

Слінг з кільцями – шматок тканини, до якого з одного кінця пришиті кільця, а другий кінець проходить через ці кільця і вони фіксують «хвіст» на потрібній відстані. Носиться на одному плечі, тому потрібно чергувати плечі.

Перев’язь для малечі

Слінг-кишеня – кільце з тканини довжиною близько 1,5 метра і шириною 45-70 см. Вдягається на одне плече, має фіксований розмір.

Перев’язь для малечі

Слінг-рюкзак або май-слінг – прямокутник з щільної тканини, в кути якої вшиті довгі лямки. Вага розподіляється на два плеча, дитину можна носити спереду або ззаду.

Мобільна мама

Переваги слінга для мами є очевидними. Передусім, це – мобільність! Можна вільно пересуватися навіть на великі відстані, ходити в магазин, на ринок, в поліклініку, в гості, на виставку, в музей, чи на каву з колєжанками. Зрештою, чимало справ знайдеться в молодої жінки (адже всі мами – молоді!). Можна забути про самітництво у чотирьох стінах після пологів. І при цьому не потрібно нікого просити посидіти з дитиною, або тягати за собою великий і важкий візок, щоразу натикаючись на сходи, високі бордюри, незручні маршрутки. І вдома можна зробити безліч справ, адже руки вільні! Окрім того, прибічники носіння дітей у перев’язі стверджують, що слінг допомагає подолати післяпологову депресію та встановити оптимальний гормональний баланс в організмі породіллі. У слінгу зручно годувати новонародженого, причому це можна робити на першу вимогу дитини і непомітно для оточуючих. А також легко вкладати спати: гойдаючись у такт маминих рухів, діти засинають самі. При правильному використанні мама може носити навіть важкого малюка до трьох, а то й 4-х років. Адже слінг рівномірно розподіляє вагу дитини на плечі та спину дорослого і знімає навантаження з попереку, хрестового та шийного відділів хребта і, звісно ж, з рук.

Окрім того, психологи стверджують, що слінг дає змогу татові пережити період «вагітності» та стати ближчим до дитини. Еволюціолог Едмунд Щебальський переконаний, що після того, як жінка виносила дитину 9 місяців під час вагітності, наступні 9 місяців малюка має носити тато.

– Вагітність дружини – дуже важкий для чоловіка період. Жінкам важко це зрозуміти. Чоловік звик досягати цілей, звик все контролювати, а вагітність – це ситуація, на яку він ніяк не може вплинути. Тому для чоловіків це сильний стрес, який потребує подальшої психологічної реабілітації, – розповідає пан Щебальський. – І саме завдяки слінгу тато отримує таку реабілітацію. Коли він примотує до себе дитинку, він ніби сам переживає «вагітність», починає розуміти жінку і потроху заспокоюється. Окрім того, дитина ще в лоні відчуває матір, і тому з народження вона є ближчою до мами, ніж до тата. А слінг – чудова можливість для батька зблизитися зі своїм малюком.

Уважність і пильність!

Деякі слінгобатьки взагалі обходяться без візочка, для інших перев’язь – лише допоміжний засіб. Серед недоліків слінгоносіння – потреба постійної уважності з боку дорослого (не зашпортатися, не забувати, що дитина тягне ручки до всього, що поруч, зважати на те, що габарити мами змінилися, не пити гарячий чай з дитиною в слінгу). Окрім того, дитина має завжди займати в слінгу правильне положення, інакше є ризик пошкодження постави дитини і мами.

Якщо мама зважила всі «за» і «проти», і таки вирішила носити малюка в слінгу, їй варто бути готовою щонайменше до трьох перешкод. Передусім, потрібно навчитися правильно користуватися слінгом, адже це чи не найголовніша умова безпеки малюка. В Інтернеті є чимало відеоуроків, які демонструють безліч способів, як зав’язати слінг, залежно від положення дитини, її віку та виду самого слінга. Та, насправді, достатньо знати два-три види намотки, щоб носити дитину в основних положеннях: «на животі», «на боці», «за спиною». Якщо ж намотування здаватиметься надто складним, можна спитати поради у слінгоконсультантів, контакти яких можна знайти в Інтернеті. По-друге, дитину до слінгу, як зрештою, і до будь-якої іншої новинки, потрібно привчати. Не варто відмовлятися від слінгу через те, що малюк почав вередувати, коли ви вперше його туди поклали. Дайте йому і собі час звикнути. Адаптовувати дитинку до слінгу радять поступово.

– Ваша малеча має бути нагодована, чиста та виспана, – радить слінгоконсультант Наталя Орел. – Бажано щоб це відбувалося вдома, без сторонніх очей і, по можливості, без одягу, бо ж дуже важливим між мамою та малюком є безпосередній контакт «шкіра до шкіри». Що меншою є дитинка, то легше її привчити до слінгу.

Третій камінь спотикання – суспільне несприйняття. Оскільки на наших вулицях такий спосіб носіння малюка ще дивина, Вам не раз і не два доведеться вислухати сердобольні зауваження поважних літніх пані, а подекуди й власної мами чи свекрухи, мовляв «що за дурницю ти придумала, мордуєш бідне маля» або ж «сусіди скажуть, носиш дитину в шматі, бо на візок грошей бракує». Відтак, жінки, які встояли перед суспільними стереотипами, в Інтернеті об’єднуються в спільноти слінгомам і радо надають підтримку слінгоновачкам.

Що, де і за скільки?

В Україні вже доволі легко можна придбати слінг: або с спеціалізованих магазинах, або дитячих, або екотоварів. Та найпростіше замовити слінг через Інтернет.

Ціни на слінги коливаються від 150 до 1500 грн. Продукція світових виробників, таких як Babylonia, Didymos, Bebina, Dolcino, Ellaroo, Ellevill, Girasol, Heartiness, MaM ECO, Moby, Neobulle, Storchenweige, Vatanai залежно від моделі та розміру виробу коштуватиме від 700 грн. Дешевшою буде продукція українських виробників (Katinka, BabySling, Макошь, Леля, Долоньки, Annabell або ж слінги від Віри Петрової), часто це вироби самих слінгомам: 150-400 грн. Таку суттєву різницю в ціні Наталя Орел пояснює кількома чинниками:

– Передусім це залежить від тканини. Світові виробники гарантують, що тканина, з якої виготовлені їх слінги, є безпечною для дитини, оскільки її виготовляють із дорогих сортів льону та бавовни, також вони гарантують міцність ниток. У деяких виробників слінг може витримати до 700 кг! Другий аргумент – зручність покрою. Українські слінги з кільцями є просто менш зручними. Це як взуття – на вигляд і дороге, і дешеве може бути однакове, але коли взуваєш, одразу розумієш, за що переплачуєш. Але можна пошити слінг і самому. Інструкцій з цього приводу в Інтернеті також не бракує.

Обираючи вид слінга, варто зважити на те, скільки часу і на які відстані ви плануєте з ним ходити. Якщо плануєте довгі прогулянки, активне суспільне життя, мандри, то зручніше буде з шарфом, або ж «рюкзаком», зокрема цей варіант підходить для важкеньких карапузів. Якщо ж перев’язь буде лише допоміжним засобом, підійде слінг з кільцями. Його можна швидко вдягнути і зняти, з нього легко перекласти дитину, що заснула, до її ліжечка. Цей же варіант підійде для непосидющого малюка.

І ще одне: важливо не плутати слінги з «кенгурушками». Між цими засобами для носіння дитини є суттєва різниця у положенні дитини та розподілі ваги на її хребет.

Ірина Гищук
жовтень 2011 року

 

Батьківський досвід

Наталя Семешко, мама 1-річного Олександра
Ми живемо на 9 поверсі, і це стало вирішальним чинником. Візки важать від 15 кг, я просто не маю сил їх тягати. А наш тато постійно на роботі, тому вдень допомоги чекати нема від кого. До того ж, я доволі непосидюча, а так малюк завжди зі мною. Спочатку в нас був слінг з кільцями, але потім малий поважчав і мені стало важко носити його на одному плечі. Тому в нас з’явився слінгошарф. Але мені набридло його намотувати і нам подарували ергорюкзачок. Зараз ношу дитину тільки в ньому.

Марта Талан, мама 4,5-річного Теодора та 1,5-річного Андрія
Перший слінг мені подарувала колєжанка з Німеччини. Тоді у нас про слінги навіть не чули. Це був слінг-шарф. Але мені було важко його намотувати, тому ми його заховали. А другий – слінг з кільцями – привезла родичка з Канади. З Дорком я ходила в цьому слінгу до 9 місяців, потім стало важко носити, і ми дістали з шафи слінгошарф. Візок ми теж використовували, але слінг завжди брали із собою. Ще пізніше в нас з’явився ергорюкзак. Тепер ми з Андрійком ходимо в ньому в садочок забирати Дорка.

Едмунд Щебальський, батько 3-річної Ніки та 1-місячного Яна
Наша донька виросла в слінгу, тепер носимо в ньому і молодшого сина. У слінгу дитина тілесно, емоційно та інтелектуально постійно перебуває з мамою чи татом, тому виростає вільною, відкритою, дивиться на світ без страху, легко спілкується. Такі діти відчувають себе героями, які грають перші ролі. І я, і дружина працюємо з перших днів народження Яна. Коли йому був лише тиждень, ми поїхали мандрувати. У слінгу дитина перестає бути перепоною для вільного життя батьків, натомість стає чудовим доповненням.

 

Подібні статті

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар