Головна Ростемо здорові Пішли до школи – втрачаємо зір. Чому?

Пішли до школи – втрачаємо зір. Чому?

Пішли до школи – втрачаємо зір. Чому?

Усе почалося із записів вчительки у щоденнику: Оксанка все частіше робила помилки у словах, які вчителька з англійської мови писала на дошці. Вдома все нижче схилялась над зошитом, ближче присувалась до телевізора. Після перевірки у дитячого окуліста виявилось – в Оксанки одне очко бачить на 90%, а друге на 50%. Діагноз – спазм акомодації очей. Ще не короткозорість, але перша сходинка до неї…

– У мого чоловіка короткозорість. Спадковість – підступна річ, і нічого тут не вдієш. На щастя, лікар запевняє, що зір відновиться, головне робити вправи та дотримуватись режиму, – розповідає мама дівчинки Ольга.

Зараз Оксанка перейшла до третього класу. Вона двічі на рік проходить курс лікування спеціальними вправами. Після цього зір на деякий час покращується, але якщо не дотримуватись рекомендацій лікаря, знову падає. Тому батьки постійно за цим стежать.

Як розповів «Маминому клубу» Всеволод Радомський, лікар вищої категорії офтальмологічного відділення обласної клінічної лікарні «ОХМАДИТ», подібні випадки є доволі частими серед школяриків:

– Найчастіше тимчасова втрата зору стається через спазми внутрішніх м’язів ока внаслідок зростання навантаження. При правильному лікуванні зір з часом відновлюється.

Головне – обстежитись

Головною причиною різкого погіршення зору дітей у школі є неуважне ставлення до його діагностування раніше.

– Під час обстеження перед школою лікарі часто фіксують зниження зору у дітей, але списують це на ріст організму, – розповідає Всеволод Радомський. – Поверхневе обстеження призводить до того, що пропускаються вроджені вади ока. Наприклад, астигматизм – неправильна форма рогівки ока. Сам по собі він не є захворюванням. Такою є конституція ока. Якщо його виявити вчасно, одягнути слабенькі окуляри, то очне навантаження можна зняти. Ігнорування ж астигматизму може вилитись у спазм внутрішніх м’язів ока, що без вчасного лікування призведе до короткозорості.

Ще одним фактором ризику є генетична схильність, тобто наявність короткозорості у батьків. Тоді потрібно дуже уважно слідкувати за дитиною і реагувати на початковій стадії хвороби, щоби вчасно зупинити її розвиток.

Тепер діти до школи йдуть з шести (а дехто і з п’яти з половиною) років. У цей час відбувається різкий ріст організму, зміна гормонального фону. Дуже часто сполучні тканини не встигають за ростом всього організму. І на фоні цих змін на дитину ще звалюється шкільне навантаження. Внаслідок відсутності «розвантаження», активізуються різні захворювання.

У кожного своє…

Батьки часто впадають у крайнощі щодо лікування очей своїх чад. З одного боку, впираються і не хочуть одягати дитині окуляри: бо сусідка сказала, якщо одягне, то вже не зніме. А з іншого – помітивши вади зору в дитини, батьки летять до оптики, де проводять комп’ютерну діагностику зору і на її основі вибирають дитині окуляри.

– Це дві основні помилки, з якими я стикаюсь, коли лікую дітей від запущеної форми короткозорості, – говорить дитячий офтальмолог Радомський. – Якщо лікар вважає, що потрібно одягнути окуляри, це потрібно зробити! Адже якщо в дитини розвинулась короткозорість чи є вроджена далекозорість, чи астигматизм, щоб ситуація не погіршувалась, і хвороба далі не розвивалась, необхідно підкоригувати очі лінзами. Якими і на скільки часу, має вирішити лікар після комплексного обстеження. Інша помилка, яку роблять батьки, – звертаються в оптики, де працюють не офтальмологи, а оптометристи. Там за допомогою комп’ютера визначають, що дитина має короткозорість і підбирають їй окуляри. А за деякий час в дитини виникають так звані астенопічні явища: погіршується зір, починаються головні болі, швидка втомлюваність. Коли вже йдуть до дитячого окуліста, то виявляється, що короткозорості і не було…

Тренуємо оченятка

1. Зафіксувавши голову, дивимося по черзі: праворуч-ліворуч, вгору-вниз і діагонально (повторити 10 разів).

2. Повертаємо очима повільно спочатку за годинниковою стрілкою, потім – проти (повторити по 10 разів у кожен бік).

3. Витягнувши вперед руку, дивимось на кінчик вказівного пальця; наближаємо палець до носа й назад, не відриваючи погляду (повторити 3-5 разів).

4. На віконному склі на рівні очей дитини наклеюємо червону «цятку» розміром із клітинку в зошиті. Стоячи біля вікна на відстані 30-40 см, дитина дивиться спочатку на мітку на склі, потім на будь-який віддалений предмет за вікном: дерево, будинок тощо (повторити 10-15 разів).

Грайте з дітьми в бадмінтон!

Дитячий окуліст радить батькам регулярно перевіряти зір у школяриків, щоби вчасно діагностувати відхилення. Бажано перевіряти зір після кожної шкільної чверті. Робити це можна і вдома у формі гри, придбавши спеціальну таблицю для тестування. І не панікувати, коли зафіксували погіршення зору, а звернутися до лікаря.

– Основною причиною спазмів внутрішніх м’язів ока є надмірне напруження без відповідного розвантаження, – консультує Всеволод Радомський. – Тому дошкільнятку чи першачку потрібно максимально обмежити час перебування перед телевізором й комп’ютером. Також слід контролювати, щоби дитина робила перерви під час навчання (по чверть години кожні 45 хвилин) і рівно сиділа за столом. Для цього стіл та стілець мають відповідати росту дитини.

Дуже добре, за словами лікаря, розслабляє м’язи ока гра у бадмінтон. Під час цієї гри очі «працюють», постійно змінюючи фокус. Крім того, під час гри у бадмінтон зміцнюються м’язи шиї і хребта. У дитини покращується постава, і як наслідок, вона не схиляється низько над столом під час навчання.

Щодо вітамінів, лікарі не радять «загодовувати» ними дітей:

– Харчування має бути збалансованим. Не від однієї чорниці чи моркви вітаміни, – радить Всеволод Радомський. – Потрібно їсти всі сезонні ягоди і фрукти. А «штучні» вітаміни краще вживати лише взимку та ранньою весною, коли фрукти вже не мають потрібної кількості вітамінів.

Ірина Залецька
жовтень 2011 року

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар