Головна Ростемо здорові Кили (грижі) у дітей

Кили (грижі) у дітей

Кили (грижі) у дітей

Про причини виникнення кил (гриж), методи їх лікування та доцільність хірургічного втручання «Маминому клубу» розповів Роман Стеник, завідувач першого хірургічного відділення Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ».

Романе Володимировичу, тож що таке кила?

– Це випирання нутрощів із будь-якої порожнини тіла через розширені анатомічні отвори стінки цієї порожнини або слабкі її ділянки. Втім, у нашій лікарні ми вживаємо термін грижа, бо кила в інших країнах – це зовсім інша патологія. Грижі бувають різні: зовнішні і внутрішні. За конкретним місцем виникнення вирізняють пахові, стегнові, сідничні, промежинні, пупкові, навколопупкові, середньої лінії живота, спігелєвої лінії, діафрагмальні, спинно-мозкові тощо. Однак найпоширенішими серед дітей є пупкові і пахові і, як правило, причиною їх виникнення є вроджена аномалія пахового каналу або пупкового кільця. Тому у дітей ми відносимо їх до категорії вроджених гриж.

А виникнення гриж можна попередити? Можливо, під час вагітності майбутнім мамам слід дотримуватися певних правил, чогось уникати?

– Ні, нічого особливого вагітним робити не треба. Повторюю, це вроджена вада анатомічної будови певних частин тіла дитини. Тобто, передумови для виникнення гриж є, але вони можуть і не проявитися. Якщо малюк починає ходити, нормально фізично розвивається, у нього немає здуття живота, то, скажімо, паховий канал може бути розширений, а грижі нема за рахунок так званого м’язового пресу. Єдина профілактика – всіляко сприяти нормальному фізичному розвитку дитини, загартовувати її, вчасно лікувати простудні захворювання, щоб дитина довго і сильно не кашляла, не заходилася плачем й криком.

Після народження кожне немовля оглядає неонатолог. Він може побачити у дитинки грижу?

– Дуже рідко, її частіше можна спостерігати у недоношених дітей з малою масою тіла, у яких пупкове кільце та пахові канали диспропорційно розширені відносно розмірів тіла. У доношених, з нормальною вагою тіла, грижі проявляються пізніше і лише тоді, коли у дитини є часті здуття кишечника, закрепи, неспокій, тривалий кашель. В одних вони можуть проявитися у місяць-два, в інших – у 2-3 роки. Статистика свідчить, що найчастіше грижі з’являються у дітей дошкільного віку, тобто до 7 років. Пупкову грижу зауважити дуже легко, бо пупок випирає назовні. Пахову також можна помітити, коли син чи донька побігали, або під час купання м’язи розслабляються і тоді видно, що одна половина пахового каналу більше наповнена, а друга – менше. Або, коли грижа опускається в калитку, тоді одна половина калитки є значно більшою за другу. Тоді треба негайно звернутися до лікаря, бо це може бути пахова грижа, або водянка сім’яного канатика чи яєчка.

Чи є якийсь інший спосіб лікування гриж, крім хірургічного?

– Єдина грижа, яку можна лікувати консервативно – це пупкова. Але за умови, що батьки звернулися до лікаря, коли дитині ще не виповнилося три місяці. Грижу лікують спеціальними лейкопластирями. Ефект є дуже хорошим. У моїй практиці у понад 90% випадків, якщо батьки звернулися вчасно, пупкової грижі вдавалося позбутися саме консервативним лікуванням. Проте є одне «але»: якщо шкіра дитини дозволяє проводити таке лікування. Адже на наклеювання лейкопластиру шкіра кожної дитини реагує по-різному. Коли малюк вже почав ставати на ноги, то консервативна терапія не дасть ефекту. У всіх інших випадках грижі слід позбуватися хірургічним шляхом. І варто це робити планово, тоді ризик післяопераційних ускладнень зводиться до мінімуму. Відтермінуванню підлягають діти, в яких на даний час ріжуться зубки, вони хворіють або є інші тимчасові протипокази. Спершу слід дитину підлікувати, а тоді оперувати. Але, якщо у дитини защемлюється грижа, її беруть на операційний стіл незалежно від стану її здоров’я, бо є реальна загроза життю.

Чим небезпечне защемлення грижі?

– Якщо говорити про пахову грижу, то у грижовий мішок найчастіше потрапляє петля кишки, тоді створюється перешкода для проходження газів і калу. У защемленій частині кровообіг сповільнюється або припиняється взагалі і вона може омертвіти. У дівчаток доволі часто защемлюється яйник і тоді може омертвіти яйник і маткова труба. Такий стан є загрозливим навіть для життя дитини.

А операції з видалення грижі тривають довго?

– Такі операції не належать до категорії складних. Але кожна операція може бути і легкою, і складною. Защемлена грижа може бути дуже складною, бо коли защемлена кишка омертвіла і потрібно її видаляти, таке оперативне втручання переходить у категорію надскладних. У когось операція триває 15-20 хвилин, а в когось 2 години. Всі оперативні втручання дітям проводяться під загальним знечуленням. Є золоте правило: дитина не повинна «бути присутня» на своїй операції. Ми навіть більшість маніпуляцій проводимо під загальним знечуленням, бо психологічна травма може бути дуже великою і треба зробити все, аби згодом дитина не влаштовувала істерику, побачивши людину в білому халаті.

У нашому відділенні ми щороку проводимо 400-500 операцій з видалення гриж.

На жаль, не всі батьки розуміють, що легковажити з грижами не можна. Вони не відважуються на операцію, бо на даний час дитину нічого не турбує. Але з такими дітьми не можна поїхати на відпочинок, скажімо, в Карпати, не можна відправити на село до бабусі, бо защемлення може виникнути будь-якої миті. Тоді і оперативне втручання значно ускладнюється, виникають різні післяопераційні ускладнення. Ну, скажіть, чи простить донька матері, коли в результаті защемлення грижі дівчинці доведеться видалити яйник і маткову трубу, і в майбутньому їй буде дуже складно завагітніти?

Моя порада така: якщо у дитини діагностували грижу, не сидіть, не сподівайтеся, що вона зникне сама по собі, а порадьтеся з лікарем.

Інтерв’ю Олександри Баландюх
серпень 2013 року

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар