Головна Ростемо здорові Cолодка гіркота, або Чому діти хворіють на цукровий діабет?

Cолодка гіркота, або Чому діти хворіють на цукровий діабет?

Чому діти хворіють на цукровий діабет?

В Україні станом на січень 2012 року у 7 941 дітей діагностовано цукровий діабет, повідомила «Маминому клубу» головний дитячий ендокринолог Міністерства охорони здоров’я України Наталія Зелінська. За останні 9 років кількість дітей з цукровим діабетом у віці до 6 років збільшилася вдвічі. Почали діагностувати і так званий неонатальний діабет, який виявляють у малюків до року. Чому це захворювання уражає наших дітей? Чи можна його уникнути? Що потрібно для того, аби діти з цукровим діабетом жили повноцінним життям й уникали ускладнень?

Чому і звідки?

Виникнення цукрового діабету у дітей, за словами Наталії Зелінської, можуть спричинити: відсутність грудного вигодовування, відмова від планових щеплень, генетична схильність, погана екологія, неправильне харчування тощо.

– Цукровий діабет – це порушення імунологічних реакцій, свого роду імунітету, що призводить до розвитку аутоімунного процесу, коли організм знищує свої ж клітини підшлункової залози, – деталізує головний дитячий ендокринолог Львівщини Юрій Єрін. – Це захворювання закладається генетично. Хтось по лінії матері чи батька хворів на цукровий діабет, але щоб розпочався цей аутоімунний процес, мусить бути поштовх. Найчастіше ним є вірусні захворювання (грип, краснуха тощо) або стресова ситуація. Були випадки, коли у дітей розвинувся цукровий діабет через місяць-півтора після того, як їх покусав собака або вони потрапили у ДТП. В однієї дівчинки виявили захворювання після спроби зґвалтування. Але від моменту стресу до початку захворювання мусить пройти певний час, як правило, місяць-півтора. Імунологічно-патологічна реакція, яка починається після стресу, за цей час вже встигає знищити стільки клітин підшлункової залози, що вона дуже мало виробляє власного інсуліну або не виробляє взагалі, тоді починаються скарги.

Нерідко це захворювання діагностують у дітей, батьки яких не хворіли на цукровий діабет. Як твердить Юрій Єрін, передумова виникнення діабету може передаватися через покоління. Можливо, батьки були тільки носіями. Їм пощастило, і вони не захворіли на краснуху чи іншу інфекційну хворобу, не було таких стресових ситуацій, які б дали старт захворюванню. Але порушений дефект передався дитині, якій з інфекційними недугами чи стресовими ситуаціями не поталанило. Був поштовх, який і запустив імунологічно-патологічний процес.

Коли хтось із батьків мав це захворювання, то є значно більша ймовірність того, що й діти хворітимуть. Якщо хворий батько, то є 5% ризику того, що цукровий діабет передасться дітям, коли мати – 3-4%, коли обоє батьків – 30-40%. Однак і у родинах, де є хворі батьки, діти можуть народитися здоровими. Скажімо, батьки з діабетом мають п’ятеро дітей: в однієї дитини є цукровий діабет, а четверо – здорові. Є сім’ї, де з трьох дітей двоє мають це захворювання.

З енциклопедії

Цукровий діабет (лат.  diabetes mell?tus) – це група ендокринних захворювань, котрі розвиваються внаслідок абсолютної або відносної недостатності гормону інсуліну, внаслідок чого з’являється стійке збільшення вмісту глюкози в крові. Захворювання характеризується хронічним перебігом і порушенням усіх видів обміну речовин: вуглеводного, жирового, білкового, мінерального і водно-сольового.

Типи діабету у дітей

На відміну від дорослих, у дітей найчастіше виявляють діабет першого типу (інсулінозалежний). Тобто, для того, щоб ці діти почувалися нормально, і у них не виникало ускладнень, їм щодня слід вводити відповідну кількість інсуліну. Доза кожному підбирається індивідуально і вона залежить від багатьох чинників: кількості спожитих вуглеводів, рівня цукру в крові тощо.

Значно рідше у дітей виявляють діабет другого типу, коли контролювати рівень цукру можна за допомогою таблеток, дієти. Цей тип діабету, як каже ендокринолог Наталія Зелінська, тривалий час не має явних симптомів. Сьогодні в Україні діабет другого типу діагностовано у 50 дітей (на Львівщині – лише у двох), хоча насправді таких хворих діток є значно більше. Його небезпека полягає у тому, що він значно швидше, ніж перший тип, дає ускладнення. Класичним симптомом діабету другого типу є надмірна вага. Тому всім повненьким дітям слід раз на рік здавати аналіз на визначення рівня цукру. Краще перестрахуватися, ніж пропустити.

В останні роки почали діагностувати і так званий неонатальний діабет, який виявляють у немовлят до півроку, найчастіше, до трьох місяців. Це єдиний тип діабету, від якого дитину можна вилікувати, і в майбутньому вона буде цілком здоровою.

– Неонатальний діабет доволі часто буває транзиторний (тимчасовий): є підвищений рівень цукру, є симптоми, характерні для цього захворювання, іноді доводиться навіть вводити інсулін, але згодом діабет зникає, – розповідає Юрій Єрін. – Це не є стовідсоткова класична форма діабету, це генетичні порушення. Після відповідного лікування ці дітки надалі можуть бути абсолютно здоровими.

Скільки таких діток в Україні – невідомо, бо статистика, як сказала Наталія Зелінська, не ведеться. У 2012 році неонатальний діабет було діагностовано у чотирьох немовлят, одне з них – з Львівщини.

УВАГА!

Покажіть дитину лікарю, якщо вона:

  • багато п’є (5-річна дитина з діабетом у не спекотний день може випити 2-2,5 л рідини)
  • просить пити вночі
  • часто бігає в туалет
  • уночі мала енурез (якого не було раніше)
  • різко схудла.

Дуже важливо виявити цукровий діабет на ранній стадії, щоб не допустити ускладнень. Покажіть дитину ендокринологу, перевірте рівень цукру в крові. Зволікання може призвести до ускладнень: запах ацетону, прілих яблук з рота, нудота, блювота, у найважчому випадку – втрата свідомості.

УВАГА!

Симптоми діабету в немовлят:

  • діти погано набирають вагу
  • коли попісяють на пеленку, вона, висохнувши, виглядає, мов накрохмалена.

Не діагноз, а спосіб життя

Діти з цукровим діабетом, як кажуть лікарі, можуть жити повноцінним життям. В майбутньому вони можуть обрати будь-яку професію (хіба що не рекомендують ставати льотчиками-винищувачами та космонавтами), але вони мусять вести дещо специфічний спосіб життя. Іншими словами, щодня визначати рівень цукру і вводити відповідну кількість інсуліну.

Це непросто, особливо коли йдеться про дітей. Адже щодня кілька разів слід колоти палець, аби взяти кров на цукор і щодня робити уколи з інсуліном. Це важко і фізично, і психологічно.

На цукровий діабет діти хворіють не лише в Україні, а й в усьому світі. І за кількістю хворих, як каже головний ендокринолог МОЗ Наталія Зелінська, ми не ходимо в лідерах. Найбільше людей з діабетом в країнах Скандинавії, Австрії, Польщі, Данії та Японії. Але можливості лікування дітей у нас, і в країнах Європи абсолютно різні.

Українські діти з цукровим діабетом забезпечені імпортним інсуліном за державний кошт. На це виділено 27 млн. грн. на рік, що становить 3,5 тис. грн. на кожну дитину, і для забезпечення тест-системами – понад 14 млн. грн. на рік. А за кордоном діти з цукровим діабетом забезпечені інсуліновими помпами, які у нас мають одиниці. Причина банальна – у батьків немає грошей, щоб їх придбати, адже вартість такого апарата коливається від 20 до 40 тис. грн. Скажімо, у сусідній Польщі приблизно 4-5 тисяч маленьких діабетиків мають інсулінові помпи, а в Україні, як повідомила Наталія Зелінська, – тільки 170.

Всеукраїнський благодійний фонд «Від серця до серця» взявся компенсувати нестачу інсулінових помп. Він щороку проводить акції по збору коштів на потреби хворих діток. Навесні 2012 року під час такої акції на Львівщині було зібрано 215 тис. грн., на які закупили 11 інсулінових помп. Торік – 12. Натомість потреби є набагато більшими – на Львівщині 488 дітей з цукровим діабетом.

Інсулінові помпи значно полегшують життя діток з цукровим діабетом. Як пояснив Юрій Єрін, вони дозволяють чіткіше дозувати кількість інсуліну, яка потрібна маленькому пацієнтові, і менше робити уколів, позбутися щоденних 4-5-разових ін’єкцій інсуліну. Якщо шприци дають можливість коригувати дози інсуліну в межах 1-1/2 одиниці, то з помпою можна змінювати дозу на одну десяту одиниці. Ще одна перевага – вони дозволяють вводити різну кількість інсуліну в різні години доби. Наприклад, можна запрограмувати, що з 9:00 до 18:00 буде вводитися пів одинці на годину, а з 18:00 до 9:00 – 0,3 одиниці на годину.

Є інсулінові помпи, які відразу визначають рівень цукру в крові, і відповідно до нього підбирається доза інсуліну. Але ці апарати дорогі, коштують понад 40 тис. грн. І у наших дітей таких практично нема. Лише у деяких є простіші, де рівень цукру слід визначати звичним способом – взявши кров з пальця.

Належно не налагоджено і санаторно-курортне лікування дітей із цукровим діабетом. Торік за рахунок держави, за словами Наталії Зелінської, було оздоровлено 11% таких дітей замість запланованих 25%.

– У першу чергу, потрібні нормальні школи самоконтролю, щоб навчити людину, як себе поводити в будь-який момент свого життя. Це школи з призначеним спеціальним персоналом: лікар, медсестра, психолог, дієтолог, – які допомагають людині впоратися з її проблемами. Тоді зникне необхідність лікування ускладнень і навіть гострих ускладнень, – зазначила головний дитячий ендокринолог МОЗ Наталія Зелінська.

Такі школи, в яких батьків маленьких пацієнтів (а також дітей-підлітків) вчать, як самостійно визначати рівень цукру, як правильно підрахувати об’єм вуглеводів, які дитина спожила, як підбирати дозу інсуліну тощо, є і у Львові та в області. Але найкраща така школа, за словами батьків, діє у Львівській обласній спеціалізованій дитячій лікарні (Чорнобильській), бо там, крім медперсоналу з батьками і хворими дітьми працює психолог.

Вустами батьків

Ірина, мати 10-річної Олі (Яворівський р-н Львівської обл.)
У червні минув рік, як у доньки виявили цукровий діабет, а я досі ніяк не можу отямитися. Куди ми тільки не їздили: і в Київ, і в клініку Австрії… Батько чоловіка хворіє на цукровий діабет, але він у нього проявився вже під старість, після того, як він упав з горища. Оля до 9 років росла здоровою дівчинкою, у неї не було особливих проблем зі здоров’ям. Разом із нею в класі вчиться дівчинка, яка хворіє на епілепсію. Якось вони прийшли до школи першими, коли ще не було дорослих, і в дівчинки стався напад. Оля рятувала її як могла, але при цьому дуже перелякалася. Приблизно через місяць я помітила, що вона багато п’є. Здали аналізи і їх результати нас приголомшили. Мені дуже важко з цим змиритися.

Борис, батько 13-річного Тараса і 11-річного Анатолія (Львів)
Старший син хворіє на цукровий діабет вже два роки, молодший – півроку. У нашій родині ані по моїй лінії, ані по лінії дружини не було хворих з цукровим діабетом, принаймні, ми таких не знаємо. Тому такий діагноз був для нас шоком.
Ми лікувалися у Дніпропетровську в приватній клініці, в якій лікар сказав, що дітей можна вилікувати. Витратили купу грошей, але це нічого не дало. Потім лежали в лікарні в Києві. Тепер ми спостерігаємось у Львові. Спершу було дуже важко, адже треба було щодня виміряти рівень цукру 8 разів на день, брати аналіз крові. Не вистачало пальців на руках і ногах, бо всі попухли. Зараз робимо це двічі на день – вранці та ввечері.

Порада психолога

Катерина Явна, психолог Західноукраїнського спеціалізованого медичного центру
Для кожної дитини є дуже важливою реакція батьків на хворобу. Безумовно, що будь-який дитячий діагноз для батьків (не лише цукровий діабет) є шоком. Вони переживають, задаються питанням, чому так сталося, шукають винних, а потім дають собі раду. Але щоб дитина добре перенесла і звістку про хворобу, і саму хворобу, батьки з самого початку повинні бути оптимістично налаштованими: все буде добре, ми з цим впораємося, це лише цукровий діабет, ми знаємо, як з ним впоратися, нам треба лише взяти до уваги… Бо якщо дитина помітить страх і паніку батьків, то вона і сама почне так реагувати на своє захворювання.
Так, на перших порах, коли доводиться по кілька разів на день брати кров з пальця, аби визначити рівень цукру, батькам і дитині є дуже важко. Тут багато залежить від того, як це подати. Насправді, це не така вже й болюча процедура. Її можна подати, як якусь гру, пояснити, що це не є небезпечно, тоді діти легше її переносять.

СЕНСАЦІЯ!

Хірурги Львівської обласної клінічної лікарні освоїли новий метод лікування цукрового діабету першого і другого типу, який дозволяє пацієнтам раз і назавжди забути про важку недугу.

Підказка надійшла зі США. Там після звичайної операції зі зменшення шлунка, яку проводили людям з ожирінням (60% з них хворіє на цукровий діабет), у пацієнтів нормалізовувався рівень цукру в крові, а підшлункова залоза починала виробляти інсулін. Тобто зцілення від діабету ставало побічною реакцією від операції на шлунку. Американські хірурги почали працювати над новим власним відкриттям, але їм вдалося допомогти лише людям з другим типом діабету.

Львівські хірурги пішли далі і винайшли власний метод таких операцій: вони лапароскопічним способом добираються в черевну порожнину, підхоплюють шлунок з двох боків і трохи стягують, ніби гофрують. Цього виявилося достатньо, аби підшлункова відновилася і знову почала виробляти інсулін. Метод львівських хірургів допомагає хворим із першим та другим типом діабету. І тепер американці запозичують досвід у львів’ян.

На кінець 2012 року було прооперовано 34 пацієнти: шестеро з цукровим діабетом першого типу і 28 – другого типу. 80% хворих повністю одужали, у 18-19% пацієнтів настало значне полегшення і лише організм 1-2% діабетиків не зреагував на операцію належним чином.

Олександра Баландюх
січень 2013 року

1 КОМЕНТАР

  1. Хто може допомогти мені вияснити про смушки для діабетчику..синові 5 рочків ..2015 році не мала смужок ..цього року отримала 6 упаковок .. це 300смужок .. і ще сказали що добре що то я отримала .. всіх в інтернеті перепитала то кажуть що саме менше це можуть дати 55о смужок … мені здається що нас обкрадають а я не знаю до кого звернутися?Львівська обл.Дрогобицький р-н . ендикренолог 1- завод

Залиште коментар