Головна Поради психолога Як наші діти обиратимуть супутників життя?

Як наші діти обиратимуть супутників життя?

Мова піде про те, як хлопчики формують своє бачення справжньої жінки, а дівчатка – уявлення про справжнього чоловіка.

Дітям часто говорять: «Поводь себе як мужчина!» або ж «Ти повинна поводити себе як жінка!». Ці вислови створюють в уяві дітей певні норми й правила, яких вони повинні дотримуватись тільки тому, що народились хлопчиками чи дівчатками. Кожен з нас, ймовірно, часом ловив себе на думці, що не відповідає загальноприйнятим характеристикам своєї статі і відчував від цього певний дискомфорт. І річ не у тому, які типові характеристики диктує суспільство і як вимальовуються образи «чоловіка» та «жінки» у нашій свідомості, адже характеристики статі людина закладає самостійно, відповідно до перших у своєму житті прикладів – мами й тата.

«Будеш таким сильним, як тато», – споконвіку кажуть у нас хлопчикам та «Будеш хорошою господинею, як мама», – говорять дівчаткам. Проте, мало хто зупиняється на паралельних поняттях: як впливає тато на формування образу чоловіка-мужчини у доньки або як впливає мама на формування образу дружини-жінки у сина.

 Татусева доня

Тим часом, саме тато показує дівчинці тип поведінки чоловіка, саме він своїм стилем спілкування з донькою та дружиною, підсвідомо формує у ній межі взаємодії з протилежною статтю. І відповідно до цього, варто наголосити на необхідності і особливій важливості спілкування тата з донькою. Думка про те, що вихованням доньки повинна займатись виключно мама, бо як то кажуть «жінка жінку краще розуміє», є хибною.

Батькові доречно замислитись над тим, якої долі він бажає своїй донечці? Чи хоче він, щоб донька легко знаходила спільну мову з представниками протилежної статі, завжди розуміючи при цьому межі допустимого? Чи хоче він, аби донька знайшла собі супутника для життя, який буде піклуватись про неї і розуміти її бажання, а не обмежиться лише задоволенням власного комфорту? Чи турбується батько про те, щоб його донечка розуміла важливість й необхідність існування чоловіка в житті жінки, чи несвідомо (але систематично) формує зверхню позицію над чоловіком? Питань можна поставити багато, але всі вони стосуються того, наскільки важливе місце хоче посідати батько в житті своєї доньки і варто розуміти, що ця потреба не виникає лише від самого факту наявності тата в дитини. Аби цю роль заслужити, батькові потрібно відповідально брати участь у формуванні доні як особистості, у її пізнанні світу, у вирішенні різних життєвих труднощів, починаючи від самого початку – від народження! Адже всі ці поняття формуються не у підлітковому віці, коли батьки починають помічати й усвідомлювати різні негаразди.

Тато – перший вагомий чоловік у житті кожної жінки, в його силах вселити довіру до протилежної статі або навпаки створити захисну позицію. Тато може показати дівчинці глибину спілкування і розуміння з позиції чоловіка, де чоловік виступає в ролі рівного партнера у житті, закласти фундамент здорового бачення майбутньої сім’ї, позбавивши свою доньку важких наслідків нерозуміння власної поведінки.

 Матусин син

Не менш важливою є роль мами у житті хлопчика. Навіть ця роль є відповідальнішою за татусеву. Якщо тато у догляді за собою може бути розкутим, то мамі хлопчика такої розкоші не дано. У пам’яті хлопчика з раннього дитинства (приблизно з 2-х років) зберігаються візуальні спогади про «гарні» та «негарні» речі, відповідно до яких він по-своєму «сортуватиме» в майбутньому навколишній світ. Поведінка і зовнішній вигляд мами в цій траєкторії сприйняття формує у майбутнього чоловіка загальне бачення жінки та ставлення до неї. Тому кожна мама повинна подумати, якого майбутнього вона бажає своєму синові? І відповідно до власних уявлень про майбутню невістку, бути такою ж дружиною для свого чоловіка.

Проте, не лише загальне враження впливає на формування позиції хлопчика стосовно жінки, адже син бачить свою маму щодня і помічає найменші дрібниці, які іноді ми вважаємо не суттєвими! Наприклад, як мама розмовляє по телефону, як спілкується з подругами, зі своїми батьками, який в мами стиль ведення господарства, як мама виглядає коли втомлена чи розгнівана, як мама витрачає свій вільний час – син моніторить всі сфери її поведінки і підсвідомо їх приймає. Тому часто хлопці обирають собі дружиною жінку, подібну на маму або ж намагаються власну дружину підлаштувати під відомий їм еталон. І це, мабуть, приємно було б почути кожній мамі, якби не власні недоліки, які потрібно виправляти. Якщо жінка визнає їх і виправить у собі, то, ймовірно, врятує свого сина від певних розчарувань.

Отож, не лише тато в сім’ї є прикладом для хлопчика, як і не тільки мама має вплив на формування дівчинки як жінки. Визначальним тут залишається активна участь і відповідальне ставлення обох батьків до тієї інформації, яку вони подають своїм дітям власним прикладом.

Уляна Бонцьо, сімейний психолог
лютий 2015 року

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар