Головна Пологові будинки Львова Пологовий «на Джамбула»

Пологовий «на Джамбула»

Пологовий будинок «на Джамбула»

Як на мене, цей пологовий має дуже сильну енергетику і неповторну атмосферу. Вишукана архітектура будинку, старовинні розписи разом із сучасним ремонтом створюють тут відчуття, власне, Львова – того чуттєвого поєднання минулого із сучасним. А найперше – майбутнього життя маленьких львів’ян. Пологове відділення третьої комунальної міської клінічної лікарні розташоване на вул. Рапопорта, 8.

Циклічність життя

Цей пологовий за своїм розташуванням є «найцентровішим» – ті, кому там довелося лежати на збереженні вагітності, найчастіше сприймають позитивно близькість до Краківського базару та центру міста. Але потрапити на територію пологового будинку не просто – все огороджено. Вхід тільки один – через велику браму. Насправді ця «незручність» є захистом від «прохідних пішоходів», які у базарних справах явно чимчикували би навпростець через лікарняний двір. А так закрите подвір’я-сад є гарним і спокійним місцем для відпочинку.

Частина територій, яка безпосередньо прилягає до будівлі, була колись лікарняним сквером (польською – ogr?d szpitalny). А цей маленький парк розташований на території історичного єврейського цвинтаря, знищеного під час війни. Звучить не дуже, але варто зазначити, що на атмосферу це зовсім не впливає. Навпаки, старі дерева, колишній мур огорожі, архітектура будинку створюють виважений спокій.

Сам будинок, збудований протягом 1898-1901 рр. – солідний та благородний. Його обвітрена цегла, вичовгані сходи і протерта плитка підлоги ніби говорять, що тисячі людей сходили їх і ще стільком же тут готові допомогти. До 1935 року тут був шпиталь гінекологічної допомоги. Згодом його перетворили на лікарню швидкої допомоги. А з 1985-го зробили пологовий будинок. Упродовж 2010 року в ньому прийняли 2946 пологів. За перше півріччя цього року – 1317 пологів.

У русі народження

Пологовий будинок «на Джамбула»Повторюся, пологовий будинок на Рапопорта вразив мене живою, пульсуючою енергією життя. Коридором попереду нас, нікого не бачачи, біг на партнерські пологи майбутній татусь: бахіли до колін, шапочка, халат розвивається… Паралельно в операційній відбувається кесарів розтин – краєм ока зиркнувши за двері, розумієш: як це залежно від лікарів, і все ж таки у руках Господніх… А за кілька хвилин ми вже чули крик крихітки!

Найбільше позитиву отримали, спостерігаючи за сімейною парою, яка після партнерських пологів стежила за сном своєї крихітки. І мама, і тато були безмежно щасливі, і головне, впевнені у своєму щасті батьківства, здобутому разом. До речі, майже 75% пологів на Рапопорта є партнерськими.

Атмосфера щирості простежувалася упродовж всього нашого перебування в цьому будинку. Приємно, що персонал із гордістю ділився своїми здобутками, разом із тим не приховував певних труднощів із фінансуванням харчування пацієнтів, проблем облагородження території саду, ремонту пологового. Попри все, сьогодні тут завдяки старанням персоналу, допомозі міської ради і благочинним внескам створено комфорт новонародженим, породіллям, пацієнткам, самим медикам.

Важливо, що взимку тут спроможні завдяки власній котельні обігрівати весь пологовий із його височезними стелями. Встановлення енергозберігаючих вікон та нових дверей значно полегшило цю справу. Наприклад, із вдячністю згадує персонал одну сім’ю, яка на знак подяки після народження дитини профінансувала заміну в коридорі аж 4 вікон!

«Хочу народити доню на рожевому ліжку!»

Пологовий будинок «на Джамбула»Приємність від сучасного ремонту та умеблювання відчуваєш вже у приймальному відділенні. Майбутня матуся із обмінною картою та паспортом, необхідними речами потрапляє на цей півпідвальний поверх, де оформлені у зелено-жовту смужку або біло-кавову шахівницю, гарно освітлені приміщення ніби дихають свіжістю. Для комфортного очікування передбачена простора зала із трьома зручними диванами. Після оформлення документації майбутня мама потрапляє в оглядову. Тут також все після ремонту: як санітарна кімната, так і кімнати для персоналу. Потім майбутня мама ліфтом піднімається у родильну залу на 2 чи 3 поверх – де є вільне місце. Всього родильних залів у пологовому є вісім.

Сам пологовий на Рапопорта є невеликим – на 100 місць. Із них 50 розташовані на 2 поверсі у відділенні патології. Тут спершу зробили ремонт у палатах, потім поновили санвузли, а зараз очікує на оновлення коридор. Палати у відділенні патології 4-місні, із новими тумбочками, індивідуальним світильником над кожним ліжком. Крім цих палат, є ще три індивідуальні бокси, де жінка перебуває сама, якщо для цього є покази лікарів.

За вимогою часу, всі родильні зали індивідуальні – на одну породіллю. Насправді, це переплановані колишні величезні (на 3-4 породіллі) родові зали, які внаслідок ремонту і сучасного обладнання (шведські стінки, м’ячі для розслаблення, сучасні ліжка-трансформери) стали дуже затишними й комфортними. Є навіть сучасний музичний центр – можливість в очікуванні пологів слухати музику! Кожна родильна зала – у певному кольорі. Є і синенька, і рожевенька, але сюди з побажанням родити хлопчика чи дівчинку не потрапляють: все відбувається за черговістю після миття-прибирання.

На третьому поверсі відремонтували все. Збережено тільки стару чорно-білу плитку на підлозі, яка вкупі із просторими коридорам та височезними стелями створює атмосферу аристократизму. Післяродові палати спільного перебування матері та дитини затишні та приємно кольорові. Я їх назвала «палатами для принцес», бо височезні стелі із такими ж вікнами з кольоровими фіранками створюють атмосферу, як у замку. Хоча й насправді архітектор цього будинку, К. Мокловський, свого часу проектував і замки!

Палати 2-3-місні, для кожного немовлятка є ліжечко-візочок. Крім того – новенький дерев’яний сповівальний столик, нові тумбочки, у куточку вмивальник. Ліжка, правда, як кому пощастить, є цілком нові, є старіші. На коридорі стоять великі холодильники. Для потреб породіль є кухня. У ній: газова плита, мікрохвильовка, електрочайник…

Кожне крило обладнане сучасними санвузлами. Туалети чисті, акуратні, мають біде та дві просторі душові кабіни. Вода у пологовому будинку є цілодобово. Щоправда, гаряча – лишень зранку та ввечері (з шостої до одинадцятої).

І сучасна діагностика під рукою

Пологовий будинок «на Джамбула»На третьому поверсі розташовані операційна та палата інтенсивної терапії новонароджених. При планових кесаревих розтинах 50% пар практикують сімейний кесарів розтин. Тобто, у той час, поки жінці роблять операцію, татусь готується до прийняття дитинки до себе на руки і прикладання до свого тіла, де дитина переймає мікрофлору своєї сім’ї. Післяопераційні палати просторі, із вікнами з матовим склом. Вони є 2-3-місні, у них жінки разом з дитинкою, за гарного перебігу справ, перебувають 3 доби, після чого їх переводять у звичайні післяродові палати. Суттєвою допомогою для лікарів і комфорту породіль є цілодобова робота клініко-діагностичної лабораторії – складні аналізи можна зробити на місці. Імунно-ферментний аналізатор робить гормональні аналізи, визначає онкомаркери і маркери патології вагітності. У кабінеті УЗД роблять діагностику в 3D-вимірі. Є тут і цілодобова аптека, на коридорі встановлені телефонні апарати. 

А на четвертому поверсі розташувалася кафедра акушерства та гінекології №2 ЛДНУ ім. Д. Галицького.

Віра Шпирка
Фото: Тетяна Дідух
жовтень 2011 року

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар