Головна Пологові будинки Львова Львівський обласний пологовий

Львівський обласний пологовий

Львівський обласний пологовий будинок

Тут настільки переплелась історія, корпуси медзакладів, співпраця лікарів, що зазвичай весь цей район називають «медінститутом». Мабуть, ще із 1748 р. склалася така енергетика: перші будівлі зводили із освітньою метою, із 1783 р. був шпиталь, із 1854 р. це – вже Крайовий загальний шпиталь у Львові. І тільки з 1940 р. це була Клініка Львівського державного медичного інституту, яка через дев’ять років реорганізувалася у теперішню Львівську обласну клінічну лікарню.

Тут не бояться складних випадків

Споруду пологового відділення, в якому розміщувались також клініки акушерська та гінекологічна, збудовано у 1894-му. Всім вона є впізнавана завдяки фігурі Божої матері, яка вже понад сто років дає духовну підтримку як вагітним та їх родинам, так і працівникам лікарні. Переконалися у цьому і ми, коли лікар, який мав провести нам екскурсію, не зміг прийти: у вагітної, що перебувала на зберіганні, сталося відшарування плаценти, втрата крові – упродовж п’яти хвилин організовано кесарів розтин, загроза життю матері минула, недоношена (26 тижнів) дитинка народилася живою! Лікарі зробили все, залежне від них, далі – усе в руках Божих.

Складні випадки у цьому медичному закладі – норма життя. Найважчі пацієнтки народжують саме тут. До «медінституту» скеровують вагітних із різними видами патологій з усієї Львівської області та міста Львова. Також тут народжують жінки, котрі завагітніли за допомогою репродуктивних технологій (з клінік «Альтернатива» та «Інтерсоно») і потребують найобережнішого догляду. Важливо, що всі лікарі та медсестри цього пологового стаціонару сертифіковані з реанімації новонароджених. На кожних пологах і операціях кесаревого розтину присутній лікар-неонатолог, підготовлена акушерка та медсестра, завдяки забезпеченню цілодобових чергувань. На пологи чи операцію з багатоплідною вагітністю формується бригада, що включає 2-3 лікарі-неонатологи. Для прийому кожної дитини готується необхідна апаратура.

Перевагою цього медзакладу є його перебування у структурі обласної лікарні і можливість при потребі швидко (із сусіднього корпусу) викликати спеціалістів широкого профілю – кардіохірурга, ендокринолога, невропатолога та інших. На базі відділень лікарні працюють співробітники профільної кафедри медуніверситету ім. Д. Галицького та філія Інституту спадкової патології АМН України. Медперсоналом відділень спільно з працівниками вище зазначених установ проводиться значна лікувально-діагностична робота, надається висококваліфікована допомога вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим.

За 9 місяців 2011 року в пологових відділеннях народилося 1660 діток (серед них 27 – двійнят та 2 – трійні), проведено 444 кесаревих розтини.

Давнина і сучасний комфорт

Львівський обласний пологовий будинок

Цей просторий австрійський будинок із колонами, архітектурними оздобами, високими стелями зводився саме як пологовий. Відповідно до можливостей свого часу, він був продуманий до дрібниць, мав своє автономне водопостачання. На жаль, сьогоднішня фінансова ситуація не дає можливості повноцінно використовувати технічний потенціал будівлі. Адміністрація закладу старається: частково поміняли вікна, двері, зробили ремонт у палатах, по-сучасному обладнали санвузли. Також на поверхах встановлено бойлери, бо холодна вода є цілодобово, а ось гаряча не завжди – зазвичай загальна тепломережа дає лиш теплу воду.

У пологовому тепло – у післяпологових палатах 25 градусів тепла, незважаючи на те, що палати із високими стелями обігріти не просто. Зате простір і свіже повітря, яке створюють продумані австрійцями вентиляційні шахти й високі стелі, дають, як каже медперсонал, «низьке мікробне число на одиницю об’єму».

З естетичної точки зору, високі стелі, товсті мури, широкі сходи, просторі коридори з арковими склепіннями створюють відчуття аристократизму й давнини. Приємно, що ці старі деталі поступово доповнюють сучасним комфортом. Наприклад, під час останнього «профілактичного закриття» у вересні цього року за спонсорські кошти відремонтовано кілька палат.

Майже всі пологи партнерські

Центральний вхід пологового корпусу веде у великий хол із лавочками для очікування та, власне, приймального відділення. У приймальному зроблено ремонт. Це – три маленькі затишні кімнатки, де реєструють вагітних. Ніжно-салатова кімната із привітним персоналом для оформлення документації (паспорт та обмінна карта обов’язково!), за ширмою – персикова кімната для огляду та перевдягання і в голубому кольорі відремонтована маніпуляційна.

Після оформлення жінку ліфтом скеровують на другий чи третій поверх у відділення екстагенітальної патології або переводять у палату чи родильну залу на першому поверсі у відділенні патології вагітності.

Нехай слово «патологія», яке присутнє у назві обох відділень цього пологового, не лякає читачок. Крім жінок, яких скеровують лікарі, тут народжують і всі бажаючі. Закон України дозволяє жінці самій обирати для пологів медзаклад та лікаря. А, власне, високий авторитет і професіоналізм акушерів із вул. Некрасова приводять до них на пологи багато жінок із нормальним перебігом вагітності.

Чотири роки тому саме у цьому пологовому я успішно народила донечку. Пологи були партнерськими: викладання дитинки на груди, прикладання до грудей у перші хвилини після народження, спільне перебування з дитиною і вільне відвідування батьком. Лікарі кажуть, що сьогодні у них майже всі пологи є партнерськими із можливістю родичам перебувати біля новоспеченої матусі. Справді, майже біля кожної мами з дитинкою ми заставали татусів! А з дівчатками-двійнятками ми бачили маму та бабусю! «Прохідного двору», як ходять Львовом чутки, тут немає. Відвідування регламентоване.

Обладнання на всі випадки

Львівський обласний пологовий будинок

Відділення патології вагітності розраховане на 30 ліжок – тут перебувають вагітні із різноманітною патологією вагітності (передлежанням плаценти, рубцями на матці, резус-конфліктами тощо), вагітні в очікуванні та породіллі. Відділення екстагенітальної патології розраховане на 50 ліжок. Сюди скеровують вагітних, у яких спостерігається якесь супутнє захворювання (важкі хвороби серцево-судинної системи, хвороби нирок, ендокринні захворювання тощо). Всім жінкам у пологовому проводять УЗД, доплерометрію, записують КТГ плоду, при потребі проводять додаткову діагностику та обстеження. Є два сучасних індивідуальних пологових зали на першому поверсі, на другому розташовані шість пологових залів. Зазначу, що хоча родзали переобладнано із колишніх великих спільних на індивідуальні, вони все ж таки є великими, просторими й світлими.

У всіх пологових залах упродовж останніх двох років поставлено ліжка-трансформери для пологів. Також тут розміщені сповівальні столики з підігрівом, набори для реанімації новонароджених, набір медикаментів для ургентної допомоги вагітним та роділлям, набори для пологів, електровідсмоктувач. Всі родзали обладнані централізованою подачею кисню та фетальними моніторами (їх ще називають кардіомоніторами) – пристроями, які кріпляться до живота породіллі і дають можливість спостерігати за станом плоду в утробі, реєструвати його рухи й серцебиття, частоту маткових скорочень.

У пологовому будинку Львівської обласної клінічної лікарні є автономний операційний блок, що складається із 2-х просторих операційних, обладнаних найсучаснішою апаратурою. Є відділення інтенсивної терапії та реанімації для жінок і відділення реанімації новонароджених; кабінети функціональної діагностики (кардіотокографії, електрокардіографії, терапевта) тренінгова кімната для навчання вагітних.

Щодо самих палат, то вони є різними, оскільки ремонт зроблено ще не всюди. Хоча чистенько й акуратно кругом. 2-3-місні палати для вагітних відремонтовані, обладнані окремим санвузлом (туалет і душова кабінка). Є ще й 6-місні палати, але їх намагаються повністю не заповнювати. Ліжка також різні – є лікарняні трансформери, а є майже домашні – дерев’яні, із зручними сучасними матрацами. У кожній палаті є холодильник, мікрохвильова піч, електрочайник, навіть маленький телевізор. Біля кожного ліжка індивідуальний світильник-бра.

Палати спільного перебування матері й дитини – 2-3-місні і залежно від технічних можливостей, майже всі із санвузлами. Також є чотири одномісні палати з усіма вигодами.

За гарного стану матері і дитини, після природних пологів їх виписують додому на третій день, після кесарева – упродовж тижня.

Корисно знати, що підвальний поверх будівлі займають технічні приміщення, роздягальні медперсоналу, лабораторія та аптека.

На першому поверсі у правому крилі, із окремим входом розташована лабораторія обласної лікарні. Ліве крило третього поверху займає філіал Інституту спадкової патології АМН України та кафедра №1 акушерства та гінекології Львівського державного медуніверситету ім. Д. Галицького. На четвертому поверсі – відділення гінекології.

Віра Шпирка
Фото: Тетяна Дідух
грудень 2011 року

Подібні статті

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар