Головна Моя сім'я Стосунки з батьками дружини/чоловіка

Стосунки з батьками дружини/чоловіка

0 3838
Стосунки з батьками дружини/чоловіка

Доволі часто дружини звинувачують у всіх своїх нещастях свекрух, не розуміючи, що це лише зовнішня причина, яка проявилася завдяки тому, що у них з чоловіком не побудовані зрілі подружні стосунки і не визначені межі між двома сімейними системами – сім’єю батьків чоловіка та їх власною.

Жити разом чи окремо?

Найчастіше з економічних причин сімейні пари у нашому суспільстві вимушені проживати під одним дахом із батьками. Але буває і так, що можливість жити окремо є, але хтось із подружжя не готовий до відокремлення від своїх батьків, чи навіть вважає за краще жити з батьками чоловіка чи дружини. Таке небажання відокремлюватися від батьківської сім’ї вказує на серйозні психологічні проблеми того з подружжя, хто не хоче відокремлення, і це не може не позначитися на якості подружніх стосунків. Така людина не готова взяти на себе обов’язки чоловіка чи дружини, вона не приймає нової соціальної ролі, а й надалі залишається сином чи донькою своїх батьків.

У ситуації, коли обох у подружжі влаштовує проживання з батьками при можливості жити окремо, можна стверджувати, що вони обидвоє так і не утворили пару, не стали сім’єю.

Бажання жити окремо, мати свій дім та виробляти свої власні правила в сімейному житті говорить про особистісну зрілість і зовсім не означає прагнення до конфлікту зі старшим поколінням. Це нормальний хід подій, коли дорослі діти відокремлюються від батьків та створюють свою сім’ю.

У випадку, коли проти відокремлення сина чи доньки виступають батьки, можна говорити про наявність у них самих невирішених особистісних та/або подружніх проблем. Подружжя, котре виховало дітей, може переживати так званий «синдром спорожнілого гнізда», та, прагнучи всіляко заповнити порожнечу, яка виникла в їхніх подружніх стосунках та власній душі, втручаються у справи молодої сім’ї. Своє бажання допомогти батьки аргументують наявністю більшого життєвого досвіду.

Проживання з батьками дружини

Тепер розглянемо, які проблеми найчастіше виникають при вимушеному проживанні молодого подружжя з батьками.

Якщо сім’я проживає з батьками дружини, то це різко знижує статус чоловіка в очах близьких й оточення. Тоді він намагається всіма способами його підвищити. Це може зводитися до того, що він досягає успіхів у кар’єрі та заробітках, але все одно в сім’ї має менше право голосу, ніж тесть чи теща. Тобто він тільки частково (не в повній мірі) відчуває себе чоловіком та мужчиною. Пошук його власного визнання та самоствердження може призвести до того, що чоловік знаходить його з іншою жінкою.

Хто в хаті господар?

Коли сім’я живе з батьками чоловіка, частіше за все постає питання влади між невісткою та свекрухою. Це стосується ведення домашнього господарства. Свекруха – господиня в домі, і вона не зобов’язана віддавати невістці свою роль. Молодій дружині залишається тільки змиритися з цим та прийняти правила, які встановила мати чоловіка. Доки свекруха сповнена сил й здоров’я, невістка буде тільки дружиною сина, а не господинею. Хоча і від цього статусу вона може отримати певні переваги. Наприклад, може більше займатися кар’єрою чи вихованням дітей, залишивши на розсуд свекрухи усі господарські питання. Єдине, чого не можна допускати, так це втручання свекрухи в особисте життя молодої сім’ї.

Сексуальна дисгармонія, чи «синдром свекрухи»


Життєва історія
Молоде подружжя жило з батьками чоловіка. Свекруха була рада тому, що син нарешті одружився. Вони мешкали у 3-кімнатній квартирі: спальня батьків, загальна кімната (в кожній з яких був окремий телевізор) та кімната молодят. Після весілля свекруха воліла дивитися телевізор допізна, ставлячи крісло біля входу до спальні молодят. Мотивувала вона свою поведінку тим, що в цій кімнаті телевізор з більшим екраном. Хоча раніше вона з великим комфортом дивилася серіали в своїй кімнаті. Вирішити цю ситуацію могла би відверта розмова сина з мамою. Але вона, на жаль, не відбулася. Після розлучення стосунки між подружжям залишилися нейтрально-дружніми, а свекруха змогла навіть подружитися з колишньою невісткою.

Таке порушення сексуальної гармонії називається «синдромом свекрухи». Фактично вона стала третьою у подружньому ліжку.

Чоловік та дружина чи брат та сестра?

Часто свекруха чи теща просять називати їх «мамою», що мимоволі вносить сум’яття до розподілу ролей між подружжям, перетворюючи їх у зведених «брата» та «сестру». Обидвоє молодят відчувають себе дітьми однієї турботливої та люблячої мами. Таке відчуття себе та своєї ролі на психологічному рівні накладає негласну заборону на сексуальні відношення (діти однієї матері не займаються один з одним сексом), до того ж така надмірна психологічна близькість, коли обидвоє сприймаються старшим поколінням як єдине ціле («наші діти») знищує сексуальну привабливість одного з подружжя в очах іншого.

Свекруха чи мама?

Буває, що жінка, не отримавши достатнього тепла й любові від власної матері, сама сприймає свекруху як материнську фігуру, тим самим стаючи «сестрою» своєму чоловікові. Чоловік відчуває себе знехтуваним, тепер у спірних питаннях проти нього виступає дві жінки, що різко порушує межі сім’ї та гармонію подружніх стосунків. Так відбувається завжди, коли у стосунки двох втручається хтось третій.

Позиція невтручання

Конфлікти між невісткою та батьками чоловіка чи між зятем й батьками дружини насправді є тільки зовнішньою стороною глибинного конфлікту між самим подружжям, причина якого – нез’ясовані стосунки між ними. Той з подружжя, чиї батьки втручаються у стосунки пари, знаходиться між двома вогнями і часто обирає позицію невтручання. Чоловік вважає сварки між своєю матір’ю та дружиною «бабськими розборками», не розуміючи, що баталії розігруються саме через нього. Йому би слід було втрутитися в ситуацію та розв’язати її без сторонньої допомоги (з чиєї б сторони вона не пропонувалася б), захистивши цим свою власну сім’ю, яку він вирішив будувати як доросла людина.

Доволі часто дружини звинувачують у всіх своїх нещастях свекрух, не розуміючи, що це лише зовнішня причина, яка проявилася завдяки тому, що у них з чоловіком не побудовані зрілі подружні стосунки і не визначені межі між двома сімейними системами – сім’єю батьків чоловіка та їх власною.

Як приймати допомогу батьків?

Часто буває так, що подружжя змушене звертатися по допомогу до власних батьків. Найчастіше  це стосується допомоги у вихованні маленьких дітей. Якщо старше покоління бере у цьому участь, то бабці, рідше за дідів, вважають, що мають повне право втручатися у життя сім’ї. І не можна сказати, що в них зовсім немає на це прав, бо їх надало саме подружжя, яке переклало на своїх батьків частину своєї відповідальності. Батьки молодих надають послуги і хочуть за це плату у вигляді своєї участі.

Що робити?

У такій ситуації безглуздо з’ясовувати стосунки з батьками чоловіка чи дружини. Проблема полягає у нез’ясованості ваших власних стосунків між собою. У тому, що хтось з вас не може взяти на себе нову роль та відмовитися від ролі дитини своїх батьків і стати чоловіком чи дружиною.

Перед тим, як ініціювати серйозну розмову зі своєю половинкою, вам слід переконатися, що маєте твердий намір боротися за свій шлюб. Якщо вашого партнера все влаштовує, і він (чи вона) не готові вислухати ваші аргументи, то у вас є тільки два виходи: прийняти «правила гри», або ж розірвати шлюбні стосунки.

Якщо діалог пройшов успішно, слід відразу ж чітко окреслити межі вашої вже окремої сім’ї. А заодно обговорити, як ви будете діяти, якщо старше покоління не відразу визнає нову «розстановку сил». Якщо ви звертаєтеся по допомогу до батьків, то слід коректно знайти найзручніші форми для винагороди їхньої праці.

Кардинальним спільним рішенням було б моральне, житлове та фінансове відокремлення від батьківської сім’ї.

Світлана Мінська, лікар-психотерапевт і психіатр першої категорії, дійсний член Професійної психотерапевтичної Ліги (Москва)

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар