Головна Мамині університети «Батьківський контроль» – допомога в подоланні інтернет-залежності у дітей

«Батьківський контроль» – допомога в подоланні інтернет-залежності у дітей

Існують різні думки стосовно того, чи повинні батьки «пускати» своїх дітей у світ Інтернету, де стільки небезпек і підводних каменів. Чи повинні безперешкодно дозволяти дітям користуватися сучасними гаджетами (планшетами, смартфонами), але обмежувати час доступу до мережі… Пам’ятаймо, що заборонений плід завжди солодкий. І рано чи пізно дитина вирветься з-під батьківського «ковпака» і наслідки будуть плачевними. Дозволяти потрібно, але з розумом. Обмежувати доступ своєї дитини до інформації та освітньо-розважальних ресурсів в еру високих технологій просто нерозумно! Натомість, її слід з дитинства вчити правильно користуватися можливостями Інтернету та сучасної техніки. А зі свого боку, забезпечити контроль за серфінгом власного чада в глобальній мережі.

Інтернет сам по собі не є хорошим чи поганим – це частина оточуючого нас світу, багато в чому корисна та потрібна. Будучи невичерпним джерелом інформації, Інтернет приваблює дітей можливістю дізнатися і побачити все що завгодно. Цікава дитина прагне отримати якомога більше: спілкування, ігри, мультфільми, розваги, – і тому багато часу проводить у віртуальному просторі, часто зі шкодою власному життю. Соціалізацію та комунікацію з однолітками замінює онлайн-спілкування. На противагу активним іграм на свіжому повітрі все більше дітей надають перевагу мережевим «стрілялкам», котрі розхитують психіку дитини, викликаючи агресію. А іноді пошук нової інформації стає нав’язливою ідеєю для підлітка.

У деяких країнах (США, Китай) інтернет-залежність стала настільки поширеною, що вчені пропонують відносити її до числа захворювань. У США навіть створена спеціалізована клініка для лікування людей з надмірною прихильністю до онлайн-ігор та соцмереж.

Як не прикро, інтернет-залежність зараз спостерігається навіть у малюків-дошкільнят. Напевно серед ваших знайомих знайдуться діти, що вміло користуються планшетом чи ноут-буком. Дорослим зручно відволікти малюка, увімкнувши йому мультик або забавку. Таким чином, перекладаючи на електронні девайси розважальну та виховну функції, батьки самі, не усвідомлюючи цього, формують основу майбутньої інтернет-залежності.

У підлітків залежність від Інтернету може свідчити також про наявність певних психологічних моментів: невміння спілкуватися з однолітками, проблеми у спілкуванні в родині, труднощі з навчанням тощо, – втікаючи від яких підліток все більш поринає у «щасливе» віртуальне життя.

Найпоширеніші форми інтернет-залежності у дітей:

• ігрова залежність – пристрасть до онлайн-ігор;

• залежність від соціальних мереж – пристрасть до віртуальних знайомств та спілкування онлайн (у форумах й чатах) при відсутності живого спілкування;

• нав’язливий веб-серфінг – хаотичні переходи зі сайту на сайт, без конкретної мети.

Що робити батькам?

Як і будь-яку хворобу, інтернет-залежність простіше не допустити, ніж лікувати. Тому краще займатися профілактикою, а саме:

• не залишати без уваги перші етапи знайомства дитини з Інтернетом: пояснити основні правила онлайн-життя, звернути увагу на можливість використання мережі для навчання та саморозвитку;

• встановити чіткі рамки користування Інтернетом, не забороняючи, а регламентуючи час перебування в мережі;

• контролювати активність дитини в соцмережах (найлегше це робити, ставши «другом» власної дитини в соцмережі та регулярно переглядаючи оновлення її сторінки).

Дуже важливо також, щоб у житті дитини було багато захоплень та активностей, які займали б її час та були справді цікавими. Навчіть своїх дітей кататися на роликах, подаруйте акваріум із рибками, поповніть домашній запас настільних ігор. Не менш важливо, щоб свої захоплення дитина могла обговорити з батьками, відчувши щире зацікавлення.

Конкретні кроки

Припустимо, проблема з інтернет-залежністю у вашої дитини все-таки виникла. У такому випадку, першим та найважливішим кроком є встановлення так званого «батьківського контролю». Це спеціальне програмне забезпечення, за допомогою якого можна контролювати, як довго дитина сидить в Інтернеті, які сайти відвідує, що робить. Програми батьківського контролю здатні не тільки інформувати батьків про діяльність дитини, але й регулювати час її перебування в мережі, блокувати ті чи інші сайти або встановлювати допустиму тривалість роботи на них.

Більшістю таких програм можна безкоштовно користуватися певний період часу (від 7 до 30 днів). Для батьків, які не мають бажання щось шукати, є вбудований батьківський контроль у Windows Vista з примітивними функціями. Також існують такі програми як ChildWebGuardianPro, Kaspersky Internet Security, КиберМама, KidsControl 1.6, TimeBoss. Є також вітчизняний програмний продукт – Teentor.

Головне, не забувайте про те, що батьки – найкращий приклад для дитини. Тому, вимкніть комп’ютер і сходіть всією сім’єю до парку, відвідайте музей або театр, відкрийте для себе нові туристичні маршрути. Це буде найкращою профілактикою розвитку інтернет-залежності у ваших дітей!

Мар’яна Руда
вересень 2015 року

02_parents control

 

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар