Головна Мамині розумники Малювання пальчиками на здоров’я

Малювання пальчиками на здоров’я

Малювання пальчиками на здоров’я

Не олівцем, не фломастером чи пензликом, а саме власними пальчиками малювати дітлахам подобається найбільше. Всі мами про це знають. Діти люблять перевіряти все на дотик. А якщо їм дати кілька баночок яскравих фарб і залишити на одинці!..

Ні-ні, не експериментуйте, якщо ви не плануєте робити ремонт у кімнаті. Краще займіться творчістю спільно. Але не керуйте дитиною, дозвольте їй творити те і так, як вона хоче. Тоді ви зможете побачити, що вона зараз переживає, що її хвилює, над чим вона міркує і просто не вміє вам про це розповісти. Діти, яким складно описати словесно свої переживання, через малюнок і символи розповідають про свої страхи, бажання чи потребу в захисті.

Арт-терапія

Це найцікавіший з методів роботи практикуючих психологів. Дослівно сам термін перекладається, як «лікування мистецтвом». У 1938 році його описав англійський лікар й професійний художник Адріан Хілл, котрий працював у санаторіях з хворими на сухоти. А як методику арт-терапію вперше використали американці в роботі з дітьми, вивезеними з фашистських таборів під час Другої світової війни.

Як стверджують психологи, усі переживання, неприємні емоції, якщо вони не були гармонійно пережиті, через якийсь час переміщуються зі свідомого у несвідоме. Звідти вони вже «випірнають» у вигляді страхів, підвищеної примхливості або збудливості. Є ще захисні механізми психіки, які оберігають від постійного усвідомлення неприємних переживань, і водночас заважають побороти їх. Для роботи з «неприступними» переживаннями якраз і використовують арт-терапію. Вона дозволяє делікатно, в ігровій формі, ненавязливо допомогти малюку відкритися для змін. Адже дитина вірить в успіх, в те, що якщо, наприклад, намалювати свій страх, а потім заховати його у «пастку для страхів» чи спалити, то він зникне назавжди.

Вчені переконані, що внутрішнє «я» людини відображається в зорових образах кожного разу, коли вона спонтанно малює.

Аналізуючи дитячі малюнки, завжди можна побачити, коли дитині потрібна допомога. Якщо на малюнку переважають чорні кольори або насичена штриховка, це може свідчити про агресію чи дисгармонію. Вибір дитиною яскравих, світлих кольорів говорить про емоційне благополуччя та гармонійний розвиток. Казкова, різнобарвна тематика, яскраві кольори, зображення природи свідчать про сприятливий емоційний стан, радість, мрійливість, старанність. Спостерігаючи за виконанням колективного малюнку з малювання пальчиками, можна робити висновки про сформованість навичок групової роботи та навичок взаємодії в парі.


Вустами батьків

Ірина, мама 4-річної Єлизавети
Моя Лізка дуже любила малювати пальчиками, коли їй був 1 рочок. Зараз здебільшого малює пензликом. Іноді просить мене дещо допомогти, потім малює сама і розповідає, що намалювала. Я знаю, що малювання пальчиками є дуже корисним для дітей, бо цей процес розвиває дрібну моторику рук і сприяє творчості. 

Леся, мама 5-річного Андрійка
Мій синочок малює пальчиками у садочку і йому це дуже подобається. Я знаю, що цей метод розвиває моторику пальчиків, а це пов’язано з мовленням, яке, відповідно, також розвивається.

Віка, мама 5-річної Соломії та 9-річної Софії
Моя менша дитина дуже любить малювати фарбами, вмочуючи в них пальчики. Для неї це дуже цікаво і захопливо. Також найбільше полюбляють мої дітки малювати пальчиками на стінах та склі. До заняття з малювання удома готуємося так: розкладаємо великий стіл, викладаємо фарби й папір та сідаємо за роботу. За малюванням Соломія проводить багато часу і дуже любить, коли малюють всі. Тож уся родина також береться за фарби. Це дуже зближує батьків з дітками.

Оляна і Мар’ян, батьки 1-річного Матвія, 3-річного Гордія та 5-річного Дарія
Наші діти люблять малювати фарбами за допомогою різних технік. Ми були на арт-терапевтичному занятті і зрозуміли, що, використовуючи різноманітні форми й техніки малювання, більше розкриваємо себе та дітей як особистість.
Наші домашні заняття з малювання відбуваються спільно з трьома малюками. Даємо їм різні фарби і по аркушу паперу кожному. Ми не втручаємось у творчий процес, лише на прохання дитини допомагаємо чи коректуємо маленькі шедеври «великих художників». Гордій і Матвій дуже люблять малювати пальчиковими фарбами.

Малювання пальчиками

Сьогодні цей вид мистецтва набуває щораз більшої популярності. На виставках, в музеях, галереях можна побачити картини, намальовані за допомогою лише пальців рук.

Вперше спробувати помалювати пальчиками можна запропонувати малюкам вже у віці 6-7 місяців. Спочатку дайте дитині тільки одну баночку фарби, а потім вже вводьте інші кольори, змішуючи й експериментуючи з ними. Пальчиками (як і долоньками) можна залишати сліди, можна малювати візерунки, або прості «каракулі» – все одно буде виходити красиво і незвично. Спробуйте вмочити кожен пальчик малюка у фарбу різного кольору і провести відразу всіма по паперу – зазвичай діти у захваті від такого різнобарвного шедевра.

Рука – це природне знаряддя, тому дитині легше отримати перше зображення через природні рухи самої руки, ніж від пензлика.

Готуємо фарбу для малювання пальчиками

Пальчикові фарби можна придбати у магазинах канцтоварів, а можна приготувати самому. Ось один із доступних для кожної мами рецептів.

Змішуємо у мисці 1/3 склянки крохмалю з 2 ч. л. цукру. Додаємо 2 склянки холодної води і ставимо на маленький вогонь. Варимо 5 хвилин постійно помішуючи, доки суміш не перетвориться на гелеподібну масу. Потім ділимо цю масу на кілька порцій і до кожної додаємо харчову фарбу чи, для більшої натуральності, – буряковий або морквяний соки. 

Діти дуже люблять розфарбовувати себе, а пальчикові фарби чудово підходять для дитячого боді-арту. Вони не шкідливі, легко змиваються і відпираються від одягу, а малюки дуже тішаться намальованому сонечку на своєму чи маминому животику. Можна малювати під час купання у ванній кімнаті, де малюк творитиме кольорові дизайнерські шедеври на кахлях.

Процес малювання пальчиками завжди розслабляє, викликає посмішку, приносить задоволення.

З власного досвіду практичного психолога та мами знаю, що дуже добре, коли і батьки долучаються до такої творчості. Малювання пальцями надзвичайно розслабляє і дорослих, вони відчувають себе дітьми, дозволяють собі потішитись. Під час спільної творчості вони зближуються зі своєю дитиною, і це робить стосунки батьків-дітей теплими й довірливими.

Надія Кот, практичний психолог ДНЗ №105
червень 2013 року

Слово фахівцям

Надія Іванців, психотерапевт Львівського обласного дитячого психоневрологічного диспансеру
Малювання пальчиками – це один із різновидів арт-терапії, який є природнім для дітей. При організації такого заняття потрібно створити комфортні умови для творчості, обрати гарне, безпечне місце, де дитина буде почувати себе спокійно та гармонійно. Не треба сварити дітей за «заляпування», «мазню» чи «каляки-маляки», а навпаки – заохочувати для креативного малювання.
Батькам пораджу для організації занять з малювання пальчиками обирати безпечні, нетоксичні фарби і дозволяти дітям злети творчої уяви, сплески фантазії, креативність.
Малювання пальчиками знімає тривогу та сприяє релаксації. Підліток чи дитина, малюючи, ділиться своїми спогадами і переживаннями, пробує зрозуміти щось про себе.
Не тільки у дітей, а й у батьків є багато різноманітних тривог та страхів. Я б радила батькам прийняти свою тривогу та заспокоїти себе й дитину у такій приємній творчості.

Софія Куба, логопед
Взагалі дітям дуже подобається малювати, а пальчиками особливо. Враховуючи вік дітей, які ще не вміють тримати пензлик чи олівець, цим методом можна здійснювати корекційно-розвивальну роботу. Малюкам цікаво і водночас ми розвиваємо психічні процеси: уяву, мислення, мовлення та урізноманітнюємо ігрову діяльність. Якщо ж використовувати цю методику на групових заняттях, це сприятиме навчанню дошкільнят засобам комунікації, вмінню поводитися в колективі, розвитку їх мовлення. Важливо, щоб у дорослого, який проводить таке заняття з дітками, також була хороша фантазія і бажання піднятися до розвитку дитини, вміти побачити світ очима дитини.

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар