Головна Календар вагітності Перший триместр: що відбувається?

Перший триместр: що відбувається?

Перший триместр: що відбувається?

Це твоя перша вагітність. Ти відчуваєш зміни в організмі і хочеш знати, що відбувається, як росте і розвивається нове життя усередині тебе. Спробуємо тобі допомогти.

1-й тиждень

Відлік початку вагітності є дуже умовним. Акушери ведуть його від першого дня останньої менструації, оскільки, на відміну від дня зачаття, його відмічає і знає кожна жінка. Отож, ти ще не відчуваєш нічого особливого, але твоя матка вже отримала сигнал про те, що попереднього місяця зачаття не відбулося і тепер відбувається відшарування ендометрії, що супроводжується менструальною кровотечею.

Якщо поповнення у сім’ї тільки планується, то ти ще маєш можливість підготувати організм до материнства. По-перше, слід відмовитися від вживання алкоголю та тютюну. Більше часу проводити на свіжому повітрі і рухатися, уникати стресових ситуацій та прийому медикаментів. Якщо ти постійно приймаєш ліки через певне захворювання, то порадься зі своїм лікарем про можливість планування вагітності.

Щодо харчування, то фахівці центрів планування сім’ї призначають жінкам курс фолієвої кислоти (вітаміну В9) за 3 місяці до передбачуваного зачаття. Доведено, що накопичуючись в організмі, ця речовина знижує ризик утворення деяких вад нервової трубки плода. Якщо ти не збагатила свій раціон цінним вітаміном раніше, то перший тиждень вагітності – найкращий для цього час. Фолієва кислота міститься у зелені: листі салату, шпинату, у капусті броколі тощо.

2-й тиждень

Зараз відбувається дозрівання яйцеклітини – це половина генетичного матеріалу для майбутнього малюка. Увесь другий тиждень вагітності яйцеклітина знаходиться у невеличкому пухирці (фолікулі) оточена рідиною. Завдяки поступовому накопиченню прозорої рідини, фолікул збільшується і починає виступати на поверхні яйника. Врешті оболонка фолікули тоншає і розривається – відбувається овуляція. Деколи дозріває одразу дві або більше яйцеклітин, і тоді у тебе є шанс стати мамою одразу кількох малюків.

Після овуляції, яйцеклітина потрапляє до маткової труби, вкритої із середини мільярдами мікроскопічних ворсинок, котрі створюють потік рідини у напрямку до матки. Якщо у цей час яйцеклітині «пощастить» зустрітися зі сперматозоїдом, то до матки потрапить вже повноцінна клітина майбутньої людини.

Яйцеклітина живе і здатна до запліднення лише добу. Під час статевого акту до піхви потрапило кілька сотень мільйонів сперматозоїдів. Однак до маткової труби дійшло тільки кілька. Швидкість руху сперматозоїдів проти течії рідини складає 2-3 мм на хвилину – це дуже швидко, враховуючи їх розміри. Увесь шлях жіночим репродуктивним трактом вони здійснюють від пів до двох годин.

Плануючи вагітність, ти можеш визначити день овуляції за підвищеною базальною температурою. Але найбільш точним методом вважається тест на овуляцію (він ґрунтується на визначенні гормонів у ранковій сечі). Ідеальним варіантом для зачаття є статевий акт за день до овуляції і ще один у день овуляції – сперматозоїди, на відміну від яйцеклітини живуть кілька діб.

Під кінець другого тижня на місці фолікула утворюється, так зване, жовте тіло. Якщо запліднення відбулося, починають вироблятися гормони, котрі зупиняють менструальний цикл і підтримують вагітність.

3-й тиждень

По суті, це перший тиждень життя вашої з чоловіком дитини, бо у цей період, власне, і відбувається запліднення яйцеклітини. Про це трохи докладніше. Яйцеклітина захищена двома оболонками (прозорою та променистою). Якщо до променистої оболонки доходить кілька десятків сперматозоїдів, то до прозорої – лише кілька штук. Вони виробляють спеціальний фермент, який роз’їдає ці оболонки і допомагає потрапити усередину. І ось один «щасливець» досяг мети, спрацьовує хімічна реакція і оболонка яйцеклітини стає непроникною для інших чоловічих статевих клітин. Батьківський і материнський генетичні матеріали зливаються разом, утворюючи повний, унікальний хромосомний набір. Незабаром перша клітина майбутнього організму почне поділ.

У першій половині 3-го тижня вагітності зигота перебуває у матковій трубі і рухається до матки. У цей час зародок живиться білковими сполуками, котрі виділяють залози маткових труб, а також використовує власні енергетичні запаси. Потрапивши на внутрішню оболонку матки (ендометрій), ембріон протягом кількох днів буде занурюватися вглиб, поки не опиниться усередині неї. Цей процес називається імплантацією – так закінчується 3-й тиждень вагітності і починає встановлюватися міцний та багатогранний зв’язок між плодом та материнським організмом.

Скоріше за все, ти ще не відчуваєш себе вагітною. Разом із тим, це один із найвідповідальніших періодів вагітності. Потрібно максимально себе оберігати протягом тижня після овуляції, щоби не спровокувати викидень.

4-й тиждень

Починає формуватися кровопостачання зародку, який вже розмістився глибоко у стінці матки. Кровоносна система поки що досить примітивна, але її вистачає, щоби забезпечити киснем усі клітинки нового організму, який на 4-му тижні вагітності складається лише з двох шарів – нижнього (ендодерма) та верхнього (ектодерма). Трохи пізніше з кількох клітин зовнішнього шару починає утворюватися проміжний – мезодерма. Саме з цих трьох шарів і утворяться всі інші органи та тканини дитини. Ендодерма дасть початок нервовій тканині та шкірі. Мезодерма – кістяку, кровоносній системі та м’язам. Ендодерма – системам травлення та дихання. А наразі цей організм правильно називатися не плодом, а зародковим диском, оскільки має майже плоску форму. Зовні він вкритий клітинами трофобласта, з яких у майбутньому утвориться плацента. До кінця 4-ого тижня вагітності розміри зародкового диску сягають лише 1,5 мм.

У цей період починають також утворюватися позазародкові органи: амніотичний пухир (який згодом буде виконувати роль плідної оболонки), жовтковий мішечок (де накопичуються поживні речовини для зародку) і хоріон, з якого утвориться плацента.

4-ий тиждень вагітності для жінки проходить найчастіше непомітно. Кількість гормонів, котрі свідчать про вагітність, є ще дуже маленькою, щоби викликати нездужання. Їх не «побачать» і лабораторні дослідження. Як у звичний передменструальний період, може спостерігатися ущільнення молочних залоз, перепади настрою, підвищена втомлюваність.

Це останній тиждень вагітності, коли ти ще не знаєш про неї певно. Але, якщо ти плануєш малюка, продовжуй провадити здоровий спосіб життя, правильно харчуватися і більше гуляти на свіжому повітрі.

5-й тиждень

Клітини нового організму всередині тебе продовжують активно ділитися. Головною подією 5-го тижня вагітності стає розділ тканин. Першими утворюються найважливіші для життя людини тканини та органи. Так, у зародка вже можна побачити нервову трубку, котра закінчується зачатком головного мозку – основою нервової системи. З’являються також кровоносні судини й серце. Важко собі це уявити, але у зародка завдовжки 2 мм вже починає битися серце! Його ще не можливо ані прослухати, ані побачити на УЗД, але воно вже б’ється.

Зародок розміщується у плідному яйці, наповненому поживними речовинами, і займає, приблизно, десяту його частину.

Саме на 5-му тижні вагітності жінка дізнається, що чекає на малюка! Вже є добре виражені гормональні зміни. Жовте тіло яйника продовжує виробляти естрогенні сполуки і прогестерон. Оболонка плоду виділяє хоріонічний гонадотропин – гормон, котрий виробляється жіночим організмом тільки у період вагітності, і саме на його виявленні ґрунтуються відомі тести на вагітність.

Якщо у тебе раніше були випадки позаматкової вагітності або лікар бачить передумови для цього, тобі призначать зробити аналіз крові на ХГ (той самий хоріонічний гонадотропин людини). При нормальному перебігу вагітності вміст ХГ у крові повинен подвоюватися з кожним днем удвічі. При відхиленнях темпи зростання відстають, і це вже привід для проведення УЗД, але не привід для хвилювань.

Наприкінці 4-го тижня твій малюк має розміри 0,4-1 мм, як крупинка.
На 5-й тиждень – малюк за формою вже нагадує друковану літеру «о» та має 1,5 мм.
На 6-й тиждень дитинка, як рисове зернятко, завдовжки 4 мм.

6-й тиждень

Ззовні зародок вже нагадує далеких наших пращурів – пуголовків. З’явилися зачатки ручок та ніжок, помітні очні впадини, контури вушок, але ще є хвіст. Нервова трубка закрилася з обох боків, і на головному її кінці йде швидке формування мозкових структур. Також закладається система травлення і сечовідних шляхів. Так активно, як зараз, більше ніколи не буде йти робота зі створення нових органів (органогенез). Закладаються і ендокринні залози: щитовидні й паращитовидні, гіпофіз, наднирники. Утворюється ротогорлянна мембрана – примітивний початок травлення.

Тепер довжина зародку складає 3-4 мм, а кількість навколоплідної рідини лише 2-3 мл. Поживні речовини, котрі є всередині жовткового мішечка, поступово закінчуються, скоро почне утворюватися плацента.

Змінюється вигляд хоріону. Та його частина, котра прилягає до матки, проростає судинами, ворсинки у ній ще більше розростаються вглиб маточної стінки – це місце утворення плаценти. Протилежний бік хоріона навпаки стає гладеньким.

На 6-тий тиждень вагітності понад половина вагітних жінок починає відчувати гестоз. Лікарі називають гестозом часту блювоту та підвищене слиновиділення. Цей стан може бути небезпечним, якщо ти втрачаєш занадто багато рідини і не маєш можливості її поповнити. Тому при появі таких симптомів обов’язково звернися до лікаря, щоби зупинити зневоднення та втрату мікроелементів. Найчастіше блювота турбує вагітних зранку. Щоби зменшити неприємні відчуття, спробуй снідати, не встаючи з ліжка. Завжди тримай поруч скибочку лимона – перевірений засіб від блювоти. Ніколи не виходь зранку з дому натще. А прийоми їжі протягом дня зменш в об’ємі, але зроби частішими.

6-тий тиждень вагітності – найкращий час, щоби встати на облік у жіночій консультації, де лікар делікатно тебе обстежить і призначить необхідні аналізи: крові, сечі, калу. Також він одразу візьме мазок на статеві інфекції, які можуть стати небезпечними для малюка.

Слово фахівцю

Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»

Дев’ять місяців в очікуванні дива – це найщасливіший і водночас відповідальний час для кожної жінки. Здавалося б, вагітність – явище фізіологічне, а не соціальне, i яка різниця, хто готується стати мамою: бізнес-леді чи домогосподарка? Але це лише на перший погляд…
Перенапруження, стреси, страх втратити кар’єру не дають багатьом діловим панянкам зосередитися на головному – піклуванні про своє здоров’я та здоров’я майбутньої дитинки. Увесь цей період непростий, особливо початок, важливо нічого не втратити на шляху до материнства.
Як дізнатися, що ви вже вагітнi? Основні ознаки спричинені гормональною перебудовою організму:
– затримка менструації більше ніж на 2 тижні,
– набрякання молочних залоз,
– слабкість не тільки ввечері, але й протягом дня,
– посилення виділень з піхви,
– відраза до якихось продуктів й ароматів та гостра потреба в інших.
У такому випадку, для певності, необхідно зробити тест на вагітність із використанням ранкової сечі. Але слід зазначити, що на ранніх термінах вони можуть давати похибки. Надійніше зробити УЗД, щоб переконатися, що плідне яйце вже у матці і немає позаматкової (трубної) вагітності. Вже на 6-ому тижні вагітності можна чітко побачити, як б’ється серце нової людини!
Обов’язково сплануйте у цей час візит до гінеколога, який проведе огляд і дасть необхідні рекомендації щодо режиму дня (харчування, рухової активності тощо), прийому лікарських засобів.
Пам’ятайте, що вагітність – це не хвороба, а лише особливий стан, який не вимагає кардинальних змін у буденному житті, будьте уважнішими до себе, прислухайтеся до відчуттів, організм сам підкаже, що йому потрібно.
У другій половині першого триместру вагітності, коли відбувається органогенез (формування різних систем та органів ембріона) слідкуйте за режимом дня та харчування. В раціоні мають бути тільки свіжі різноманітні продукти. У цей період можуть виникати закрепи, тому що робота кишківника під час вагітності уповільнюється. Для профілактики слід вживати більше рідини та продуктів, збагачених клітковиною. При необхідності лікар призначить послаблюючі засоби (типу дуфалака). Повністю відмовтеся від алкоголю (у тому числі лікарських засобів, що містять спирт) та тютюнопаління. Нікотин призводить до спазму судин, відповідно, плацента погано постачається кров’ю, що може спровокувати викидень, кровотечу, а пізніше і захворювання дихальних шляхів у новонароджених. Пасивне вдихання тютюнового диму також є небезпечним, тому намагайтеся не відвідувати прокурені приміщення.
Щодо косметики, то фарбувати волосся слід тільки натуральними фарбами, в жодному разі не робити хімічну завивку (хімічний склад препаратів є небезпечним для дитинки). Декоративна косметика має бути виготовлена з натуральної сировини та не викликати алергічних реакцій.
У цей період бажано займатися гімнастикою для вагітних (якщо немає протипоказів) або плавати: не важливо д  – в басейні, у морі чи в озері, – головне, щоб вода була чистою. Привчайте себе завжди стояти прямо, це допоможе «носити животик» на пізніх термінах вагітності.
Щодо збільшення ваги, то за перші 12 тижнів, якщо не було блювоти, набирається 10% від загального приросту маси тіла, очікуваної до кінця «цікавого стану», оптимально – це 2 кг. Не треба впадати в крайнощі: фанатично обмежувати себе в їжі, аби сильно не погладшати або, навпаки, їсти «за двох».
Цікаво, що з 10-го тижня, коли починають вироблятися статеві гормони в ембріона, можна в домашніх умовах визначити стать майбутнього нащадка за допомогою «ТестПола» – теста, розробленого американськими вченими у 2007 році. Він дає 99% гарантії точності результату.
І, головне, побільше позитивних емоцій! Коли майбутня мама нервує, в організмі виробляються гормони небезпеки, здатні підвищувати артеріальний тиск внаслідок спазму судин, виникає гіпоксія (кисневе голодування), від чого страждає майбутня дитинка. Малюку добре, коли його майбутня мама врівноважена та задоволена!

7-й тиждень

У малюка продовжує активно розвиватися та збільшуватися в об’ємі головний мозок. Чіткіше проявляються частини обличчя. Зародки очних яблук розташовані по боках і виглядають як темні кола. Починає формуватися ротик, а на місці носика наразі є невелике заглиблення.

Продовжують удосконалюватися ручки: видно плече, передпліччя та пальчики, котрі ще не розділені між собою. Утворюються печінка, жовчний міхур та селезінка, хоча свої функції вони ще не виконують. Серце починає поділятися на камери з артеріями, з’являються вени.

Кровообіг плоду тепер принципово змінюється, і він починає отримувати поживні речовини з материнської крові, котра проходить через плаценту. Це означає, що відтепер малюк захищений краще, ніж раніше, оскільки плацента затримує токсичні речовини. Така система кровообігу називається фетоплацентарною. У цей період, у ембріона починають вироблятися еритроцити – червоні кров’яні тільця, які постачають кисень всім органам. За формою ембріон тепер нагадує горошину розміром 6-8 мм.

Твоє самопочуття на 7-му тижні може погіршитися: посилиться запаморочення, ранкова нудота, слабкість. Постарайся максимально урізноманітнити харчування, уникаючи продуктів, котрі містять консерванти та фарбники. Споживай більше зелені, приймай препарати фолієвої кислоти – це потужна профілактика серйозних вад розвитку майбутньої дитинки.

На 7-му тижні вагітності відмовся від високих підборів. Їх висота тепер не повинна перевищувати 4 см.

Твоя зовнішність починаєє змінюватися. У цей період у тебе трохи округляться і збільшаться груди. Але живіт залишається незмінним. При цьому можуть з’явитися пігментні плями на животі та обличчі. Їх не потрібно нічим виводити, після пологів вони самі зникнуть.

8-й тиждень

Малюк росте, немов «на дріжжях». До кінця 8-го тижня він удвічі збільшиться у розмірі і буде 1,5 см. Він вже може рухати ручками, згинати їх у ліктях. Пальчики довшають, хоча й надалі залиишаються з’єднаними перетинками. В очей з’явилися тонкі прозорі повіки. У малюка починають формуватися легені – з’являються деревоподібні розгалуження бронхів. Хвостик ембріона вже став коротеньким і скоро він зовсім зникне. Тулуб значно видовжився. Малюк став дуже рухливим, він енергійно плаває в навколоплідних водах, перевертається, крутиться.

Жінка на цьому терміні вагітності почуває себе найгірше за всю вагітність. Токсикоз досягає максимуму. Характерно, що після блювоти стан значно покращується і до кінця дня ти будеш себе почувати добре.

Щодо гормонального фону, то 8-й тиждень вагітності проходить під владою прогестерона та естрогенних сполук. Прогестерон підтримує вагітність – він розслабляє матку, створюючи комфортні умови для перебування у ній плоду. Також жовтим тілом вагітності починає вироблятися гормон релаксин, який розслабляє зв’язки тазу та шийку матки. Поки що його концентрація є дуже малою, але до кінця вагітності його вистачить, щоби забезпечити розходження кісток тазу під час пологів. За останніми дослідженнями, релаксин бере участь і в утворенні нових судин у жінки.

Восьмий тиждень вагітності – це час, коли треба придбати собі новий бюстгальтер. У 70% жінок груди у цей час вже збільшилися, стали важчими і потребують кращої підтримки. За час вагітності тобі, скоріше за все, доведеться змінити кілька розмірів бюстгальтера. Найкраще обирати моделі без «кісточок», з широкими лямками та з натуральних тканин. Груди у жодному разі не повинні бути стисненими.

9-й тиждень

Цього тижня продовжує активно розвиватися мозок малятка – вже є дві півкулі і з’являється мозочок, котрий відповідає за координацію руху. Скоро ембріон буде відчувати, як його тіло переміщається у просторі. У нього збільшується кількість м’язів. Він тепер активно рухає і ручками, і ніжками. Між пальчиками зникають перетинки, формуються долоньки. І головне – на 9-му тижні вагітності у ембріона зовсім зникає хвіст! Голівка все ще щільно притиснена до грудей. Остаточно сформувалися повіки і повністю заплющили очка. Кліпати малюк почне не раніше як за 20 тижнів.

У малюка, який вже завдовжки 18 мм і розміром нагадує кеш’ю, швидко утворюються органи травної системи, тому його животик круглішає. Цей період важливий і для його імунної системи – починається формування лімфоцитів, котрі виконують захисну роль.

Саме на 9-му тижні вагітності починає покращуватися твоє самопочуття – токсикоз відступає. Якщо нудота продовжує створювати дискомфорт, звернися до лікаря, котрий веде вагітність.

Тепер ти можеш почати відчувати важкість у ногах, особливо, якщо до вагітності тебе турбував варікоз. Це закономірно – матка стискає судинки, котрі йдуть до ніг. До того ж у тебе значно збільшився об’єм крові. Лікар-флеболог чи судинний хірург може допомогти підібрати тобі «колготи для вагітних» – з компресією.

10-й тиждень

Розпочинається новий етап допологового життя твого малюка: тепер навіть медичними термінами, він називається не «ембріон», а «плід». На початок 10-го тижня вагітності вже відбулася закладка усіх органів, і тепер вони будуть розвиватися й вдосконалюватися.

Плацента повністю сформована та функціонує на повну силу. Цей унікальний орган забезпечує обмін поживними речовинами між плодом та матір’ю, а також захищає плід від токсичних речовин, збудників інфекції, імунних факторів. У мами та дитинки можуть бути різні групи крові, але плацента має таку будову, що кров не змішується, і це запобігає імунному конфлікту. Крім цього плацента виробляє величезну кількість гормонів.

На цей час малюк вже має довжину 3 см та вагу 4 г. Він продовжує плавати в навколоплідних водах, але рухи його ще хаотичні, оскільки мозочок є ще недостатньо розвиненим. Ти цих рухів ще не відчуваєш. На пальчиках ручок та ніжок маляти з’явилися нігті. Геніталії неможливо розрізнити, тобто хлопчики та дівчатка виглядають однаково. З цього моменту в хлопчиків починається секреція тестостерону (чоловічого статевого гормону).

На 10-му тижні вагітності тебе вже не турбує токсикоз, зменшилися гормональні бурі, покращився настрій і, можливо, апетит. Але тобі потрібно стежити за правильністю та різноманітністю харчування. Намагайся не вживати синтетичні продукти.

Матка на 10-му тижні вагітності вже має розміри великого яблука, але твій животик ще «в нормі». Велика кількість гормонів релаксину та прогестерона у твоєму організмі розслабляють м’язи, і твоя фігура ніби розпливається. Ці ж гормони викликають слабкість, сонливість та швидку втомлюваність.

11-й тиждень

На цьому тижні малюк вже починає реагувати рухами на подразники: сильний шум, твій кашель чи різкі рухи тіла. Він також починає розрізняти аромати і реагувати на зміни у твоєму харчуванні. У малюка вже добре розвинені долоньки, з’явилася хапальна реакція. І ще він вміє позіхати.

Серце малюка б’ється з частотою 120-160 ударів на хвилину. Воно вже має чотири камери. Починають працювати нирки, виробляючи сечу. У розмірі малюк має 5-6 см та важить 8 г.

Якщо до цього часу ти не встала на облік у жіночій консультації, зроби це негайно. На цьому терміні тебе очікує перше планове УЗД. Дуже важливо пройти його саме до 12-го тижня. По-перше, лікарі вже можуть побачити ймовірні вади розвитку плоду та зробити висновки щодо перебігу вагітності. По-друге, ти можеш дізнатися про такі неприємні патологічні процеси, як відшарування плаценти, загроза викидня, підвищений тонус матки тощо. У такому випадку, чим скоріше почнеться лікування, тим більше шансів буде на успіх. Окрім того, саме після першого УЗД тобі скажуть, скільки триватиме вагітність, з точністю до кількох днів.

12-й тиждень

Це час удосконалення структур мозку плода. У малюка починає функціонувати важлива гіпоталамо-гіпофізарна гормональна система, котра пізніше контролюватиме величезну кількість функцій організму.

Малюк вже може ковтати невелику кількість навколоплідної рідини. Частина її одразу вертається, частина рухається стравоходом – починає тренуватися апарат травлення. На 12-му тижні вагітності хрящовий скелет малюка починає замінювати кісткова тканина.

Відтепер малюк почне швидше рости: якщо до цього він збільшувався щодня на 1 мм, то тепер – на 2 мм. До кінця тижня зріст дитинки складе 6,1 см, вага буде 14 г (як велике куряче яйце).

Розмір матки збільшився до 12 см завдовжки та 9 см завширшки.

Вітаємо, закінчився перший триместр твоєї вагітності.

13-й тиждень

Твій малюк вже може дотягнутися ручками до ротика. У нього розвивається дуже важливий смоктальний рефлекс. Внаслідок смоктальних рухів до його системи травлення поступає частина навколоплідних вод і кишечник поступово починає готуватися до післяродової діяльності. Енергетичної функції проковтнуті малюком води не несуть, усе необхідне харчування він отримує виключно через судини пуповини.

У цей час відбувається процес статевої диференціації плода. Досі у нього існував лише генітальний горбок та статева щілина. Тепер у хлопчиків генітальний горбок перетворюється на пеніс, а статева щілина заростає. У дівчаток навпаки розсмоктується генітальний горбок.

Активно продовжує розвиватися мозок маляти. Підшлункова залоза починає виробляти власний інсулін. А печінка вже продукує мікроскопічні дози жовчі.

Багато позитивних емоцій на 13-му тижні вагітності дарує жінці УЗД плоду. Якщо вдається зробити фотозображення (краще у форматі 3D), то можна придивитися до рис обличчя. Плід ще зовсім маленький – лишень трохи більше 6 см.

А у тебе нарешті починає рости животик. Ти, напевно, вперше радітимеш факту, коли не зможеш застібнути улюблені брюки. Тому саме час обновити гардероб! Твій одяг не повинен стискати судини ніг та живота, щоби не збільшувати навантаження на вени.

14-й тиждень

У цей період у плода з’являються перші ребра і під час УЗД можна помітити рухи грудної клітини, котрі нагадують дихання. Звісно, малюк ще не дихає, він лише тренує м’язи, готуючи їх до першого вдоху.

Якби ти зараз могла бачити рухи свого малюка, то здивувалася б – він смокче пальчик, обмацує обличчя, животик, може схопитися за пуповину, потягнутися, позіхнути чи насупитися. У нього вже формуються смакові відчуття – малюк по-різному реагує на солодкий та кислий присмак навколоплідних вод.

На голові плода, діаметр якої складає вже 8 см, з’явився пушок, на обличчі – брови. Таким же пушком вкрито усе тіло малюка. Це перше тоненьке волоссячко називається лануго і призначене воно для того, щоб утримувати спеціальну змазку, завдяки якій під час пологів дитинка буде ковзати родовими шляхами.

Всі органи у плода вже закладені та функціонують. Щитовидна залоза виробляє власні гормони. Розвиваються статеві залози: у хлопчиків формується передміхурова залоза, у дівчаток яйники з черевневої порожнини (в якій вони утворилися) опускаються в малий таз.

14-й тиждень вагітності є вже безпечнішим для плода з огляду впливу на нього інфекцій та токсинів. Якщо ти ще не записалася на курси гімнастики для вагітних, то зроби це зараз. Пологи вимагатимуть від тебе доброї фізичної підготовки. Але будь уважною до своїх відчуттів – не виконуй гімнастику, якщо відчуваєш слабкість, біль у животі чи запаморочення.

Оскільки животик в тебе продовжує рости, самий час вжити профілактичні заходи проти розтяжок. Починай користуватися спеціальними кремами для вагітних, котрі купуй виключно в аптеці. До складу цих засобів повинні входити вітамін Е та колаген – поживний та будівельний елементи для шкіри. І, звісно, не ігноруй огляди у лікаря.

Слово фахівцю

Ольга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологівОльга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологів, мама двох діток: дівчинки Ніколь та хлопчика Яна

Токсикоз – чи це норма?
Давайте розглянемо таку ситуацію: що відбувається з комп’ютером коли вставляємо у нього флешку – чужорідний об’єкт? Комп’ютер її шукає, ідентифікує, починає встановлювати драйвери –комп’ютер «ковбасить». Приблизно те ж саме відбувається з мамою, коли настає вагітність. Якщо всі «програми» заздалегідь налаштовані, тоді зустріч з дитинкою відбувається плавно і легко. І навпаки, якщо підсвідомо мама не готова до майбутнього материнства (навіть якщо вона дуже хоче стати мамою), її починає «ковбасити» – відбувається токсикоз.
При перших проявах токсикозу я раджу поспілкуватись зі спеціалістом – перинатальним психологом або інструктором з підготовки до пологів. Декілька занять підготують маму до майбутнього материнства і дадуть правильне усвідомлення процесу та тілесне прийняття вагітності. Індивідуальний підхід до вашого стану подарує глибоку релаксацію, позбавить від неприємних відчуттів та поверне радість очікування дитини.
«Не хвилюйся!» Цікаво, чи вдалося хоча б одній матусі не хвилюватися протягом усіх 9 місяців?..
Вагітність – це неймовірний гормональний сплеск, а на хімічному фоні – емоційний вибух. Кожна емоція приходить як сигнал від дитини, вона викликана гормонально і дає зворотній зв’язок мамі, готує до майбутнього материнства. Наприклад, страх – це емоція, яку плід викликає спеціально, щоб дати змогу мамі турбуватись про себе, дбати про мацьопу, готуватись до пологів, бути уважною.
Емоцій не варто боятись, їх потрібно проживати – сильно, активно, яскраво. Допомагати почуттям виходити з тіла назовні: диханням, звуком, рухом, творчістю. Щойно емоція вичерпається – вона щезне. Невичерпана емоція може перерости в некерований стан, а «запресована всередину» – «вилізти» напруженням, болями, хворобою.
Слід пам’ятати, що упродовж вагітності відбувається не тільки фізичний розвиток ембріона, але й емоційний. Мацьопа на гормональному рівні усвідомлює різні емоції і проживає їх разом з мамою. І тут головне, як мама навчилась проживати емоції (позитивні чи негативні). Не бійтесь своїх емоційних проявів, дивіться на них з цікавістю дослідника і передавайте дитині способи, якими ви навчились їх проживати.

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар