Головна Без категорії Третій триместр: на «фінішній прямій»

Третій триместр: на «фінішній прямій»

Третій триместр

Розповідь про розвиток нового життя в материнському лоні добігає кінця. Що ти можеш відчувати у третьому триместрі вагітності і на що слід звернути увагу – читай далі…

29-й тиждень

Нагадуємо, що ведемо наш календар від першого дня останньої менструації, як це роблять лікарі. Тому 29-й тиждень вагітності умовно відповідає 27-му тижню розвитку плоду. А він на цьому терміні вже важить 1,15-1,170 кг і має зріст 36 см. Шар підшкірного жиру в нього вже є достатньо великим. Тому якщо малюк зараз з’явиться на світ, то буде вже частково захищеним від переохолодження.

Нирки плода активно працюють, виділяючи біля 400 мл рідини на добу. Не переживай з цього приводу – навколоплідні води постійно оновлюються.

Смакові рецептори на язиці крихітки розвиваються і тепер він добре відрізняє солений, гіркий та солодкий смаки. Все, що ти зараз їси, малюк пробує на смак і у відповідь на неприємні відчуття може скорчити гримаску.

Зараз твої молочні залози розпочали інтенсивну підготовку до лактації: груди набрякли, із сосків може виділятися жовтувата рідина (молозиво), яка містить цінний для імунітету малюка запас речовин. У жодному разі не намагайся видавлювати молозиво – будь-яке подразнення сосків на 29-му тижні вагітності може підвищити тонус матки.

Вже кілька тижнів ти можеш відчувати періодичні напруження матки – не хвилюйся, це так звані «тренувальні» перейми. Тобі ще зарано народжувати. Але в деяких жінок стаються передчасні пологи, тому важливо вміти розпізнати початок родової діяльності. Справжні перейми мають сталу регулярність – з’являються через однакові проміжки часу і супроводжуються больовими відчуттями. «Тренувальні» ж перейми зазвичай тривають не більше 2 хвилин, вони не викликають болю і є нерегулярними. Якщо перейми є нерегулярними, але супроводжуються болем в спині чи животі, або ж з’явилися виділення з родових шляхів, тобі слід терміново звернутися до лікаря.

Зазвичай на 29-му тижні вагітності у жінок збільшується кількість сечовиділень. Так стається, тому що збільшена матка тисне на сечовий міхур і не дає йому наповнитися. Наберися терпіння – тепер так буде до самих пологів і навіть якийсь час після них. Окрім цього тобі можуть надокучати закрепи. Але ж ти пам’ятаєш, що в жодному разі не повинна тужитися? Просто постарайся вживати якомога більше фруктів та овочів, заправляй салати оливковою олією і не зловживай випічкою.

30-й тиждень

Малюку вже дуже тісно в материнському лоні. Його ручки та ніжки з кожним днем стають все сильнішими, збільшується м’язова маса. Продовжує інтенсивно рости головний мозок. Очі малюк вже повністю тримає розплющеними. Волоссячко на голові стало густішим та довшим. Щічки – пухкенькі, як в новонародженого. Маса тіла сягає 1,4 кг, а зріст – 37 см.

На цьому терміні вагітності ти вперше можеш відчути легкі ритмічні здригування плода – це у малюка гикавка. Причини її остаточно не вивчені, однією з них може бути надмірне заковтування навколоплідних вод.

У малюка вже достатньо розвинена мускулатура грудної клітини, котра постійно розширюється та стискається, готуючись до дихання.

На 28-30-му тижнях вагітності особливу увагу приділяють обстеженню жінок, котрі мають загрозу резус-конфлікту. Якщо у тебе резус «мінус», а в чоловіка «плюс», і ця вагітність у тебе не перша, то, скоріше за все, на цьому етапі тобі введуть спеціальні препарати, котрі зменшать вірогідність розвитку гемолітичної хвороби у малюка. (Докладніше про резус-конфлікт у вагітних ми писали в іншій статті).

На 30-му тижні вагітності жінка зазвичай йде в декретну відпустку. Її тривалість – 70 днів до пологів і 56 днів після пологів. Попереду достатньо часу, щоби підготуватися до зустрічі з крихіткою.

Одне з найголовніших питань зараз для тебе – де народжувати? Ти можеш обійти з екскурсіями усі пологові відділення твого міста, усе ретельно оглянути і розпитати персонал, перш ніж визначитися. Обов’язково дізнайся: чи має лікарня відділення реанімації новонароджених, в яких палатах перебувають жінки після пологів (разом із малюками чи окремо). Дуже важливо, щоби у пологовому практикували прикладання немовляти до грудей мами одразу після народження. Якщо ти є прихильницею природних пологів, то уточни в медперсоналу, чи можеш ти відмовитися (звісно, якщо це не загрожуватиме життю) від анестезії, розрізів, проколювання плодового міхура? У деяких пологових відділеннях практикують вертикальне положення під час пологів, яке вважають більш фізіологічним, але незручним для лікаря. Такі пологи потребують присутності спеціально підготовленого персоналу.

31-й тиждень

На цей час твій малюк, скоріше за все, вже зайняв остаточне положення в лоні. Якщо він з’явиться, як більшість дітей голівкою вперед, то зараз його сіднички перебувають вгорі. Рідше зустрічається протилежна позиція, яку медики називають тазовим передлежанням. Ще рідше плід займає поперечну позицію.

Зовнішній вигляд малюка тепер став ще привабливішим. Шкіра його вже щільна, через неї не видно кровоносних судин. Швидко збільшується кількість підшкірного жиру, який робить малюка «круглішим».

Зріст малюка на цьому терміні вже 40-41 см, вага – 1,5 кг. Від новонародженого він відрізняється лише кількома деталями: легені, незважаючи на те, що вже виробляють сурфактант, ще недостатньо сформовані, пупок розташований трохи нижче, зовні крихітка виглядає надто худою, у хлопчиків ще не опустилися яєчка до калитки. У випадку передчасних пологів на цьому терміні більшість малюків виживає.

31-й тиждень вагітності для тебе – це час, коли ти в повній мірі відчуваєш свою неповороткість, «незграбність», тим не менше майбутній татусь неодмінно визнає тебе найкрасивішою!

Стеж на своєю вагою. Якщо її приріст перевищує 300 г на тиждень, це може свідчити про початок пізнього токсикозу (гестозу) – небезпечного для мами та маляти ускладнення вагітності, якому легше запобігти, ніж впоратися з ним. Тому при перших ознаках затримки рідини в організмі (набряках ніг, рук, обличчя), запамороченнях, підвищенні артеріального тиску, появі білку в сечі, перше, що потрібно зробити, – це звернути увагу на дієту. На добу ти не повинна вживати більше 1 літра рідини. Виключи з раціону надмірно солені, гострі та копчені продукти. На початкових етапах гестозу лікар може призначити тобі трав’яні чаї з легкою сечогінною дією. При запущеному гестозі необхідне лікування в стаціонарі.

На 31-му тижні вагітності проводиться третє і останнє акушерське УЗД. У деяких випадках лікар може призначити додаткове обстеження через тиждень-два. Мета цього УЗД – визначення стану плода (його рухливої активності, дихальних рухів, серцебиття), вивчення ступеню зрілості плаценти, виключення/підтвердження обвивання плода пуповиною і відповідність його параметрів терміну вагітності. Щоб ти могла самостійно ознайомитися з письмовим висновком лікаря-діагноста, ось кілька параметрів плоду, характерних 31-му тижню вагітності: БПРГ (біпаріентальний розмір голови) – 80 мм, розміри грудної клітини – 81 та 77 мм, розміри черевної порожнини – 93 та 79 мм, ДСК (довжина стегнової кістки) – 62 мм.

32-й тиждень

Відтепер увесь розвиток плоду скерований на підготовку до народження. Ще стрімкіше починає збільшуватися м’язова маса, дозрівають смоктальні м’язи. Зір та слух малюка вже дуже добре розвинуті. Ти можеш відчути, що тепер він реагує не тільки на твій голос, але й на голоси інших людей.

Цей тиждень розвитку плода відзначається змінами функціонування його імунної системи – збільшується кількість імуноглобулінів, котрі захищають плід від інфекцій та обумовлюють розвиток алергічних реакцій. Рівень цих імунних клітин зростає цього тижня у 4 рази і ще буде збільшуватися.

Оскільки малюк вже важкенький, тобі потрібно стежити за своєю поставою, щоби не перевантажувати хребет. Не забувай робити спеціальні вправи для спини.

Через те, що малюк тисне на сечовий міхур, ти часто бігаєш до туалету. Але будь готовою і до мимовільних виділень маленьких порцій сечі – використовуй щоденні прокладки, щоб уникнути конфузу.

Ще однією неприємністю на цьому терміні вагітності є печія. Щоби зменшити неприємні відчуття, намагайся харчуватися якомога частіше, але дуже маленькими порціями.

33-й тиждень

Основними моментами розвитку плоду є організація нервової діяльності та накопичення жирового прошарку. Утворення та удосконалення зв’язків між нервовими волокнами призводить до того, що малюк краще орієнтується в оточенні, краще відчуває простір на дотик, рухи його кінцівок стають менш хаотичними. Але, на жаль, простору для активних рухів у нього тепер немає. Тому його поштовхи в область маминої печінки, шлунка, сечового міхура стають все відчутнішими. А рухатися активно малюк починає зазвичай тоді, коли ти вирішила відпочити. І навпаки, під час ходи він заспокоюється.

Тобі потрібно і надалі уважно прислухатися до рухів малюка. Щойно відчула якісь зміни в його активності, звернися до лікаря. Щоби переконатися, що все гаразд, лікарі можуть призначити тобі додаткове УЗД плоду чи прослухають його серцебиття стетоскопом.

Багато майбутніх мам помилково вважає, що рухи живота повинні бути однаково помітними у всіх вагітних. Якщо плацента закріплена на передній стінці матки або у випадку, коли жировий прошарок на животі мами є достатньо великим, поштовхи малюка можуть бути зовсім непомітними для сторонніх.

Якщо тобі зараз призначили УЗД, то найбільшу увагу лікар зверне на стан плаценти, визначить її ступінь зрілості. Чим більше плацента містить кіст та відкладень солей, тим гірше вона здатна виконувати свою функцію. При встановленні діагнозу «передчасне старіння плаценти» тобі можуть призначити препарати, котрі пришвидшать матково-плацентарний кровообіг.

Тобі з кожним днем стає важче рухатися: підвестися з крісла або ліжка, нахилитися за чимось тощо. Намагайся до усього ставитися з гумором. І не соромся попросити чоловіка допомогти взутися чи зав’язати шнурівку.

 34-й тиждень

Якщо в тебе раптом стануться пологи, малюка вже не вважатимуть недоношеним. Але в нього ще недостатньо розвинений підшкірно-жировий прошарок і він потребуватиме вищої температури у приміщенні, щоби не замерзнути.

Якщо ж твоя вагітність протікає нормально, настав час згадати усе, чому тебе вчили на курсах для вагітних. Не забувай, що всі дихальні практики потребують тренування – займаючись хоча б по 10-20 хвилин на день, ти почуватимеш себе впевненіше і зможеш ефективно полегшити перейму в потрібний момент.

Звісно, 34-й тиждень вагітності – не надто комфортний час для активних рухів, але і відлежуватися на дивані не слід. Пам’ятай, що пологи – це фізична робота, котра потребуватиме від твого організму хорошої підготовки. Тому роби вправи і гуляй на свіжому повітрі.

Якщо ти ще не обрала пологовий, де твій малюк вперше побачить світ, то можеш зайнятися цим зараз. Запитай пораду в лікаря, який спостерігає твою вагітність, уточни, на чому ґрунтуються його уподобання.

У багатьох пологових сьогодні дозволяють присутність рідних під час пологів. Для жінок це часто стає суттєвою підтримкою, особливо якщо її близькі володіють прийомами масажу під час переймів. Окрім того, велику роль має психологічна підтримка, а деякі породіллі стверджують, що медперсонал в такому випадку стає уважнішим.

Зазвичай, для того, щоби стороння людина могла потрапити до родзали, їй потрібно здати кров на СНІД та сифіліс. А тобі слід заздалегідь подбати про одяг для своїх помічників: склади в окремий пакет чисті бахіли, змінне взуття, медичну шапочку, брюки та халат.

35-й тиждень

Тепер в організмі плода вже не відбувається якихось суттєвих змін, він практично готовий до появи на світ. Його зріст вже складає 45 см, а вага – 2,5 кг.

Починає готуватися до пологів і твій організм. Все частіше можуть відбуватися «тренувальні» перейми, під час яких ти не відчуватимеш болю, а лише короткочасне напруження матки. Такі перейми не є регулярними, але ти можеш під час них потренуватися: спробувати розслабитися і глибоко дихати, намагаючись робити повний вдих та повний видих.

Не зайвим буде нагадати, що 35-й тиждень вагітності категорично не підходить для переїздів, подорожей, ремонту та інших змін у твоєму способі життя. Лікарі не рекомендують виїжджати на природу за місто – тепер дуже важливо, щоби обраний тобою пологовий будинок був неподалік, а у торбинці лежали напоготові обмінна карта та паспорт.

Обов’язково підготуй сумку з речами, котрі ти візьмеш із собою в пологовий.

Більшість лікарів схиляються до думки, що від 35-го тижня вагітності бажано припинити статеве життя – є занадто великий ризик стимуляції родової діяльності. Переконай чоловіка, що краще дочекатися природного початку процесу, коли рівень материнських гормонів зміниться і матка повністю підготується до пологів.

До речі, настав час зайнятися психологічною підготовкою майбутнього татуся. Відвідайте разом магазини, розкажи йому, яким продуктам і чому ти надаєш перевагу – дуже скоро це стане його обов’язком.

Під час відвідування жіночої консультації тебе скерують на загальний аналіз крові – це одне з фінальних досліджень, яке потрібно тобі пройти перед пологами. Склад твоєї крові постійно змінюється. Зараз лікарів найбільше цікавитиме рівень гемоглобіну – при анемії ще є час покращити твій стан та стан малюка.

Постійна печія, відчутні поштовхи плоду і притаманні вагітним страхи можуть тривалий час не давати тобі заснути. Перевірені засоби: склянка теплого молока перед сном, заспокійлива музика і, звісно, достатня фізична активність протягом дня.

Слово фахівцю

Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»

Почався третій триместр, ви виходите на «фінішну пряму», але йти до фінішу стає все важче – навантаження на організм велике. Тому необхідно більше відпочивати – 1-2 години на день. Причому ноги потрібно тримати в горизонтальному положенні, щоб попередити набряки та розвиток варикозного розширення вен.
Дитинка росте та тисне на ваші внутрішні органи, що призводить до задишки та частих сечовипускань, можливе навіть нетримання сечі, якщо ви кашлянете, засмієтеся або пчихнете. Сприймайте незручності з гумором, це нормально для вашого «цікавого стану». Так само, як і поганий сон, обумовлений страхом перед пологами, фізичним та психологічним навантаженням. Намагайтеся спати на боці, підігнувши одну ногу та підклавши під неї подушку.
Відвідайте спеціалізований магазин для вагітних, де вам запропонують спеціальну зручну подушку для сну. Темна лінія на животі стає помітнішою. Пупок розтягується, стає пласким, або навіть вивертається назовні, не переживайте, після пологів все повернеться на своє місце!
Відвідуйте курси для вагітних, зверніть увагу на вправи для м’язів тазового дна. Це особливо важливо, якщо вас турбує нетримання сечі. До того ж, з наближенням пологів розширюється тазове дно, що викликає неприємні відчуття, а вправи знімають дискомфорт.
Пам’ятайте про поставу, оскільки великий живіт змінює центр тяжіння. Дотримуйтеся всіх рекомендацій, які дає ваш акушер-гінеколог, наберіться ще трохи терпіння, адже ви перебуваєте за крок від події, яка змінить ваше життя, наповнить його новими барвами та змістом!

Слово фахівцю

Ольга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологівОльга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологів, мама двох діток: дівчинки Ніколь та хлопчика Яна

Що відбувається з малюком у третьому триместрі?
Початок цього періоду – справжній час змін. Мацьопа в животику перевертається, щоб розпочати життя голівкою донизу (на підсвідомому рівні це може сприйматись, ніби цілий світ раптом встав «догори дригом»). Простору бракує, обмеження відчуваються на дотик і викликають прагнення до розширення сфери існування. У мами починаються «тренувальні» перейми, які сприймаються малюком як мікростреси.
Тепер світ дитинки стає менш комфортним, відповідно, у неї з’являється «хвилювання» щодо власного майбутнього. І особливо це відчутно, коли мама напружується в очікуванні майбутніх пологів. Тому мамі краще бути спокійною, м’якою, спілкуватись з мацьопою впевненим і ніжним голосом, пояснювати, що відбувається, малювати в своїй уяві перспективу майбутнього як радісну необхідність змінювати життя на краще.
Як досягти внутрішнього спокою? Найкращий спосіб – це дбайлива підготовка до пологів. Якщо мама готова до пологів тілесно, інформативно, психологічно, це подарує їй гармонію та душевний баланс: «Я знаю, як відбуваються пологи; розумію, що мені потрібно робити; маю навички дихання і досвід релаксації; відповідно – все буде добре!» – такий настрій передається мацьопі і з такою життєвою позицією набагато комфортніше прямувати до пологів.
Якщо ж ви маєте нав’язливі страхи та багатоденне напруження, зверніться до перенатального спеціаліста, який допоможе повернути радість від очікування майбутньої зустрічі з мацьопою. Можна готуватись до пологів разом із татом, або в групі таких самих майбутніх матусь, або індивідуально. У будь-якому разі ви допоможете малюку сприйняти пологи як природнє явище, яке логічно завершує період вагітності. Сформуєте у нього потребу перейти на новий рівень існування, в наслідок чого у нього з’явиться впевненість у власних силах. Сміливість та позитивність, які ви закладете в нервову систему на цьому етапі, дозволять малюку пізніше позитивно сприймати зміни у житті та з цікавістю дивитись на нові можливості, які дає великий світ.

36-й тиждень

Твій малюк вже важить біля 2,5 кг та має ріс 45 см. За останні дні його форми відчутно округлилися – відкладений жир не тільки надає його тілу дитячої чарівності, але й захистить від втрати тепла після пологів.

Щічки добре розвинуті, тому що малюк постійно щось смокче: пальчики на руках, пальчики на ногах – все, що можна запхати до рота, таким чином дитина готується до годування.

Малюк активно реагує рухами на звуки. Психологи кажуть, що саме зараз закладаються ази майбутнього взаєморозуміння між батьками та дитиною. Старайся частіше розмовляти з малюком, гладити животик – не сумнівайся, він все відчуває та розуміє.

Під час візиту до поліклініки лікар прослуховує серцебиття плода та визначає його положення в матці. Якщо плід досі не перевернувся голівкою донизу, то можна спробувати допомогти йому це зробити, виконуючи спеціальні вправи. Ось основна з них: лежачи на спині, піднімай таз догори і затримуйся в цьому положенні на 10 хвилин. Можна і просто підкладати подушку під сідниці.

36-й тиждень вагітності часто стає початком «періоду гніздування» – цей психологічний феномен, що ґрунтується на важливих для виживання жіночих інстинктах, проявляється приблизно у 90% жінок. Будь готовою до того, що у тебе з’явиться бажання зробити своє помешкання затишнішим, негайно обладнати дитячий куточок, поміняти штори тощо. Не опирайся своїм бажанням, але стеж за безпекою – скажімо, самостійне фарбування стін у твоєму положенні буде зайвим.

Серед лабораторних досліджень, які необхідно здати на цьому етапі – це повторні аналізи на СНІД, сифіліс та гепатити. Гарна новина – це останні аналізи, пов’язані із вагітністю!

Щоб краще почуватися, тобі потрібно стежити за поставою. Крижовий відділ хребта зазнає зараз значного навантаження, яке можна знизити правильним, рівномірним розподілом ваги. Уникай сидіння на табуретках. Краще обери для себе зручне крісло з надійною підтримкою для спини (воно ще стане тобі у пригоді під час годування грудьми).

На 36-му тижні твоя вага має стабілізуватися: якщо ти набрала до 13 кг, відновлення попередньої ваги не складе труднощів.

37-й тиждень

Твій малюк продовжує готуватися до пологів так само, як і ти. Він впевнено набирає вагу. У нього значно подовжуються і потовщуються кістки, в яких продовжує накопичуватися кальцій. Навколо нервів створюється захисна оболонка. Цей процес буде тривати протягом першого року життя та дозволить краще координувати рухи. Сурфактант в легенях виробляється повним ходом. Все готове до дихання повітрям.

Ти можеш зітхнути з полегшенням – тобі не загрожують передчасні пологи. Починаючи від 37-го тижня вагітності, ти, немов солдат, повинна бути готовою будь-якої хвилини вирушити до пологового будинку. Візьми до уваги, що багатоплідна вагітність, як і повторна, може завершитися на кілька тижнів раніше.

Для тебе зараз важливо стежити за своєю вагою. Якщо до цього часу вона збільшувалася, то приблизно за тиждень до пологів може зменшитися.

Звісно, життя в очікуванні пологів важко назвати комфортним: надокучає безсоння, неспокій. У твоїх силах зняти напруження самостійно – просто зроби життя якомога насиченішим. Підбери «посаг» для малюка, досконало вивчи прилеглу до будинку територію, познайомся із сусідськими молодими мамами…

Часто майбутні мами не можуть розв’язати дилему: за народними прикметами не можна купляти речі для малюка до народження, хоча здоровий глузд підказує, що зробити це зараз необхідно. Пропонуємо оптимальне рішення – зараз є достатньо магазинів для дітей, які погоджуються оформити покупку і залишити речі на складі до народження малюка.

38-й тиждень

Для плода 38-й тиждень вагітності – це час подальшого розвитку нервової та ендокринної систем. Відбувається поступове удосконалення всіх функцій організму, яке продовжиться і після народження.

Ріст плода зараз досягає 48 см, вага – 3 кг. У наступні тижні дитина буде додавати в середньому 28 г на добу.

Зверни увагу на свої груди. За час вагітності вони збільшилися і стали важчими. Якщо ти досі не подбала про достатню підтримку молочних залоз, то займись цим зараз. Інакше скоро на шкірі можуть з’явитися неприємні строї (розтяжки). На чому майбутній мамі не варто економити, так це на хорошому бюстгальтері. Купуй той, що має широкі лямки і містить не більше 5% синтетичних матеріалів. Ідеально, якщо бюстгальтер призначений для годування, але, в той же час, добре підтримує груди вже зараз. Май на увазі, що після пологів, коли «приходить молоко», груди значно збільшуються у розмірах. Утім, виробники білизни для вагітних часто передбачають цей нюанс, використовуючи тканину з великим запасом еластичності.

Якщо ти помічаєш, що твої соски є пласкими чи взагалі втягнутими (це доволі поширена проблема, котра може призвести до проблем з грудним вигодовуванням), то обов’язково зверни на це увагу свого лікаря під час чергового огляду. Універсальною порадою у всіх випадках є використання вкладок до бюстгальтера з грубої лляної тканини та протирання сосків махровим рушником.

Зараз ти маєш багато вільного часу, про що з народженням дитини будеш тільки мріяти, тому присвяти його собі, догляду за своїм тілом. Не забувай про використання кремів та олійок проти розтяжок – вони проявляються саме наприкінці вагітності, але їх можна уникнути, виконуючи щодня легкий масаж живота та стегон.

На цьому терміні вагітності ти можеш відчути полегшення дихання. Це пов’язано з опущенням матки та зниженням її тиску на діафрагму.

Ще одним провісником пологів може стати виділення слизистого згустку з піхви – прозорого чи злегка рожевого.

39-й тиждень

Твій малюк з кожним днем стає все красивішим. На його пальчиках вже повністю відросли нігті, пушкове волоссячко зникло зі всього тіла, окрім голівки. Також збільшилася кількість травних ферментів, і тепер його шлунково-кишковий тракт готовий прийняти першу, призначену для нього їжу – материнське молоко. Місця для активних рухів вже немає, зріст дитинки 49 см, вага 3150 г.

Для 75% жінок (у яких менструальний цикл складає 28 днів) 39-й тиждень стає останнім терміном вагітності.

Уважно спостерігай за змінами свого самопочуття, щоби не пропустити ознаки початку пологів. При появі переймів, стеж за тривалістю та проміжком між ними. Для початку пологів характерними є поступово наростаючі перейми з проміжком, що раз за разом скорочується. Вирушати до пологового слід тоді, коли безболісний період складає 5-7 хвилин, а самі перейми тривають не менше 30 секунд.

На 39-му тижні вагітності багатьох майбутніх мам лікарі вже скеровують на шпиталізацію до пологового. У першу чергу, до їхнього числа належать ті жінки, котрим запланований кесарів розтин (на жаль, при деяких патологіях вагітності природні пологи є неможливими).

Використовуй час перед пологами для налагодження емоційного контакту з дитиною. Уяви, як незатишно йому стає під час «тренувальних» переймів, коли матка стискається. Тільки ти можеш підтримати малюка у цей момент – погладжуй животик, глибоко та розмірено дихай, розмовляй з ним.

Відомо, що пологи – це перший, найсильніший стрес для новонародженого. Будь готовою до того, що тобі доведеться думати не про себе, а про дитину, адже для неї це також випробовування, і від того, наскільки успішно ти впораєшся зі своїм завданням, залежить психічний стан дитини. Психологи одностайні – саме важкі пологи найчастіше призводять до серйозних психічних порушень, котрі пізніше важко піддаються корекції.

40-й тиждень

Дитинка втомилася від темноти, рухи уповільнилися напередодні народження. Її кишківник заповнений чорно-зеленим первинним калом – меконієм. І в хлопчиків, і у дівчаток набухли грудки – наслідок високого рівня естрогенів у твоїй крові. Через кілька тижнів після пологів це явище зникне. По тій самій причині в дівчаток можуть бути невеликі вагінальні виділення, навіть кров.

Цей тиждень часто минає у переживаннях – ти турбуєшся про те, чи все підготовлено вдома до зустрічі нового члена сім’ї, постійно прислухаєшся до свого організму в очікуванні початку пологів. Твоє хвилювання передається і майбутньому татусеві – він вже відчуває рівень відповідальності і намагається підготуватися до того, що найближчим часом, окрім звичної ролі годувальника сім’ї, буде ще й активним помічником. Намагайтеся підтримати один одного, використовуйте останні дні перед пологами для спільного відпочинку – погуляти, зустрітися з друзями, подивитися фільм тощо.

Якщо ви мешкаєте без батьків та інших родичів, то потурбуйся про запаси продуктів для тата на той час, поки ти будеш у пологовому.

Тебе може мучити безсоння, або навпаки – снитися яскраві та тривожні сни. Усе це є відображенням твоїх переживань і допомагає психиці боротися зі страхами. Помічено, що за кілька днів до пологів вагітні відчувають підвищену сонливість й втомлюваність. Не намагайся налагодити режим – організм знає, що йому потрібно, хай сам підготується до роботи.

Якщо 40-й тиждень вагітності підходить до кінця, а ти не відчуваєш жодних змін у своєму стані, то хвилюватися не варто – передбачувана дата пологів визначається вельми орієнтовно і допускається відхилення до 2 тижнів як в один, так і в інший бік. Відвідай жіночу консультацію – лікар визначить, чи є у дитини ознаки переношування. Зазвичай, жодних додаткових втручань не потрібно і пологи починаються самостійно через 1-2 тижні. А поки що найкраще чимось відволіктися, захопитися улюбленою справою чи сімейними клопотами.

41-й тиждень

Маса тіла малюка збільшується за тиждень на 100-150 г, але кількість навколоплідних вод навпаки може знизитися, завдяки чому ти можеш трохи «полегшати».

Ти продовжуєш переживати. Так влаштована жіноча психіка. Раніше ти боялася народити передчасно, тепер – переносити. Щоби запобігти твоєму нервуванню, варто дізнатися трохи теорії. 41-й тиждень вагітності за акушерськими розрахунками є 39-м тижнем розвитку плоду. Вагітність на цьому терміні буває або переношеною, або пролонгованою. Другий варіант зустрічається приблизно у 10% випадків і не є ризикованим ані для вагітної, ані для плода. У цьому немає нічого страшного, якщо не спостерігається загроз для здоров’я – нормальним терміном для початку пологової діяльності вважається 40-й акушерський тиждень із допустимим відхиленням до 2-х тижнів.

Однак зараз посилений лікарський нагляд є для тебе виправданим. Навіть якщо у тебе раніше не було набряків, підвищеного артеріального тиску та інших відхилень, існує великий ризик, що вони з’являться, оскільки спровокувати їх може старіння плаценти. Тому цього тижня потрібно пройти огляд в акушера-гінеколога з обов’язковим дослідженням серцебиття плода. За необхідності лікар призначить КТГ (кардіотокографію) – дослідження стану здоров’я малюка, УЗД, а також додаткові аналізи крові та сечі.

Основним об’єктом медичних спостережень зараз є плід. Для пологового процесу є важливим, щоби кістки його черепа добре зміщувалися одна до одної – під час пологів голівка малюка завжди трохи деформується, а надто щільні, нерухомі кістки і маленькі тім’ячка можуть призвести до травм. На 41-му тижні вагітності тім’ячка можуть почати заростати, і це вже свідчить про переношування.

Під час УЗД обов’язково визначать кількість навколоплідних вод. На цьому терміні (особливо при супутніх патологіях) існує вірогідність маловоддя. За таких умов малюку важко рухатися і є небезпека його неправильного просування родовими шляхами під час пологів. Через тісняву є також ризик затиснення пуповини і, як наслідок, виникнення кисневого голодування плоду. Показником, який відображає кількість вод, є індекс амніотичної рідини (ІАР).

Несприятливі зміни, виявлені під час обстеження, можуть стати показанням для подальшого ведення твоєї вагітності у стаціонарі. В будь-якому випадку не переживай – там ти і твоє дитя перебуватимете у безпеці, під постійним лікарським контролем.

42-й тиждень

Діти, котрі народилися на 42-му тижні вагітності зазвичай є більш активними, ніж ті, що народилися раніше. Вони встигають набрати більшу вагу. Їх тіло вкрито сироподібною змазкою лише в області волосистої частини голови та в складочках. Шкіра часто є сухою, лущиться, а нігті можуть бути доволі довгими.

Вперше побачивши свого малюка, ти можеш здивуватися – немовля, яке щойно народилося, сильно відрізняється від тих, яких показують по телевізору. Шкіра його червона або з синюшним відтінком, зморщена, вкрита сироподібною змазкою. У першу добу оченятка малюка заплющені, а після того, як вони розплющаться, малюк ще деякий час буде вчитися фокусувати погляд. Кінцівки новонародженого зігнуті і притиснуті до тіла, а пальчики стиснуті в кулачки.

Тобі, з одного боку, стало легше – живіт опустився, звільнивши простір для дихання та травної системи. З іншого боку, можуть надокучати набряки ніг, рук, обличчя, з’явитися головні болі. Май на увазі, що виразні набряки, запаморочення, втрата свідомості, а також зменшення рухливості плода чи, навпаки, посилення поштовхів – це все привід для невідкладного звернення до лікарів.

Цей тиждень останній, коли мова може йти про вчасні пологи – пізніше буде вже обговорюватися питання шпіталізації та родорозрішення. Оскільки при переношеній вагітності можливі різні ускладнення під час пологів: травми, кровотечі, аспірація навколоплідних вод (потрапляння вод у дихальні шляхи та легені малюка). Тому, якщо найближчим часом пологи не почнуться – будь готовою до кесаревого розтину чи стимуляції пологів. Зазвичай для цього в умовах стаціонару застосовують препарати, які містять окситоцин. Ця речовина при внутрішньовенному введенні призводить до скорочення матки і, відповідно, «виштовхуванню» плода. Слід розуміти, що деколи стимуляція окситоцином – це єдиний варіант, який може зберегти здоров’я малюка.

Часто використовують і м’якші методи стимуляції, наприклад препарати з вмістом простагландіна у вигляді свічок або вагінальних кілець. Їх дія ґрунтується на розслабленні м’язів шийки матки, що призводить до її розкриття і початку родового процесу.

На 42-му тижні вагітності ти вже можеш не боятися спровокувати перейми інтимними стосунками з чоловіком. Відомо, що секс – відмінний і найприродніший стимулятор родової діяльності. Ще один спосіб викликати перейми – масаж сосків. Спробуй розслабитися і масувати одночасно обидва соски протягом 15-20 хвилин.

І ще не забувай, що найкраще зараз не вживати заспокійливих та розслабляючих засобів. Натомість корисними будуть піші прогулянки по мірі витривалості – вони піднімуть настрій, покращать кровообіг матки і допоможуть наситити плід киснем.

Легких тобі пологів та щасливого материнства!

Слово фахівцю

Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»

Тривалість нормальної вагітності в середньому складає 37-41 тижнів. Пологи у цей термін завершуються народженням доношеного малюка зі середньою вагою 3200-3500 г та довжиною 50-52 см.
Після 37-го тижня починається активний процес «дозрівання» шийки матки – вона «готується» до пологів, стає м’якою та скорочується до 1-2 см. Також підвищується частота скорочення матки: вона доволі часто (до 10-20 разів на добу) напружується, з’являються слабкі короткочасні болі внизу живота, особливо ввечері та вночі. Інколи болі стають сильнішими та тривалішими, це так звані «тренувальні» перейми. При болях будь-якої тривалості та локалізації необхідно звернутися до лікаря, так само, як і при появі водянистих виділень (у будь-якій кількості, навіть кількох крапель!), які можуть свідчити про розрив плідних оболонок та вихід навколоплідних вод, які не супроводжуються больовими відчуттями. Після відходження вод у матку можуть проникати мікроби, котрі дуже швидко здатні викликати запальний процес. У такому випадку не панікуйте, але швиденько їдьте до пологового будинку.
Рішення про спосіб родорозрішення приймає акушер-гінеколог. У більшості випадків (понад 90%) навіть тендітні жіночки можуть народити самі, не застосовуючи кесарів розтин. Природа потурбувалася про тонкий механізм – в пологах закладається життєво необхідний зв’язок між мамою та дитинкою, основа материнства та правильного психологічного та фізичного розвитку нової людини. Кесарів розтин не вважається природними пологами, тому він проводиться тільки за медичними показами, а не за «бажанням клієнтки». Необхідність у цьому оперативному втручанні виникає тільки у 2-3% випадків.
Бажаю успіхів, здоров’я та терпіння. З позитивним настроєм у вас все буде гаразд!

Слово фахівцю

Ольга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологівОльга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологів, мама двох діток: дівчинки Ніколь та хлопчика Яна

9 місяців вагітності плинуть досить швидко – іноді бракує часу ретельно підготуватись до найважливішого: вдалих, приємних, комфортних природних пологів. Тоді виникає потреба за кілька днів зрозуміти, що є найважливішим, до чого бути готовим, які є ризики, як поводитись у пологах. Ось кілька основних порад.

Найважливішими факторами, які можуть полегшити матусин стан у пологовому будинку, є:

  • активне дихання для знеболення, розслаблення та відновлення сил;
  • розслаблюючий рух для співпраці родового каналу з плодом;
  • знання особливих позицій, які допомагають гармонізації стану мами і дитини в пологах;
  • навички релаксації та знеболення на кожному з етапів;
  • вміння відволіктись від некоректних думок і переключити увагу на ресурсні стани (задоволення, впевненість, співпраця).

Напередодні пологів (якщо ви не зробили цього раніше) спробуйте, принаймні, почитати про вищезазначені фактори самоналаштування. Звичайно, найкраще почерпнути інформацію про техніки пологової поведінки у фахівців і під дбайливим наглядом відтренувати навички дихання, руху, релаксації, доречних позицій.

Важливо пам’ятати: основний гормон, що відповідає за активну пологову діяльність – це окситоцин. Він виділяється, коли породілля відчуває любов, затишок, тепло, ніжність, довіру, комфорт. Окситоцин прибуває, коли тіло максимально розслаблене, і забезпечує активне скорочення матки.

Отже, намагайтесь поглиблювати стан внутрішньої рівноваги, відчуття тепла, м’якості і довірливого спокою усіма можливими для вас способами. І тоді, завдяки правильній біохімічній та нейропсихологічній активності, пологи відбуватимуться природним чином: легко і швидко, без неприємних вражень, на здоров’я мамі та дитині.

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар