Головна Календар вагітності Другий триместр: що відбувається?

Другий триместр: що відбувається?

Другий триместр: що відбувається?

Безпосередньо розвиток плода триває 40 тижнів. Але акушери ведуть відлік вагітності від першого дня останньої менструації, тому акушерський календар вагітності, за яким ми і описуємо твій стан, триває 42 тижні (по 14 тижнів у кожному триместрі). Що ти можеш відчувати у другому триместрі і на що слід звернути увагу – читай далі…

15-й тиждень

Плід активно рухається у навколоплідних водах. Остаточну позицію він займе тільки наприкінці третього триместра.

Змінюється зовнішній вигляд плода: у нього витягуються кінцівки і голова вже не здається такою великою. Дещо ущільнюється шкіра, хоча вона все ще є прозорою і через неї видно вени. Важить малюк на цьому терміні вже 50 г і за розміром дорівнює крупному апельсину.

Якщо у цей період тобі доведеться проходити УЗД, то лікарі звернуть увагу на такі середні параметри плода: куприко-тім’яний розмір (КТР) – 90-100 мм, біпаріентальний розмір голови (БПРГ) – 32 мм, діаметр черепа – 90 мм, діаметр грудної клітини – 90 мм, обхват живота – 78 мм, довжина стегнової кістки (ДСК) – 19 мм.

На цьому етапі вагітності у тебе ніби відкриється «друге дихання». Вже немає різких гормональних перепадів, тому настрій врівноважується. Але часом тебе може кидати у жар. Тому вбирайся так, щоб будь-якої миті могла розстібнути і зняти верхній одяг. Ще ти можеш помітити, що стала неуважною та забудькуватою. Не лякайся – цей стан минеться.

Між 15-им та 20-им тижнями вагітності добре здати потрійний тест (або пренатальний біохімічний скрінінг), котрий визначає у крові вагітної жінки концентрацію трьох гормонів: АФП (альфафетопротеїна), ХГ (хоріонічного гонадотропіна) та естріола. Цей тест потрібен для визначення деяких вад розвитку плода та функціонування фетоплацентарного комплексу.

16-й тиждень

З витягуванням ніжок та ручок у плода вдосконалюється м’язева система – малюк постійно тренується, розгинаючи та згинаючи ручки й ніжки. Розвиваються і м’язи обличчя. Під час УЗД деколи вдається зафіксувати його спробу посміхнутися. На пальчиках з’являються нігті.

На 16-му тижні вагітності дослідникам вдалося зареєструвати першу реакцію плода на звук. Хоча звукоприймаючі елементи вуха ще остаточно не сформовані. Скоріше за все, така реакція пов’язана із кістковою чутливістю.

Активізують роботу нирки плода, вони вже беруть на себе частину видільної функції, знижуючи навантаження на плаценту. В навколоплідні води поступають перші порції сечі. Так само активізує роботу печінка, вона виробляє жовч, котра поступає до кишечника.

Ще однією зміною у житті плода є вдосконалення системи кровотворення – замість фетального (притаманного тільки внутрішньоутробному періоду) гемоглобіну починає вироблятися звичайний дорослий гемоглобін.

На 16-му тижні вагітності плід потребує багато кальцію для росту кісткової тканини. Якщо ти не будеш споживати достатню кількість цього мікроелементу, то будь готовою до появи карієса. Для профілактики обов’язково включи у свій раціон молочні продукти (молоко, сир, кефір), горіхи (особливо арахіс та мигдаль), сухофрукти і рибу. На день достатньо з’їдати 100 г суміші з кураги та чорносливу і 2 канапки з сиром та випивати 3 склянки кефіра. Зведи до мінімуму вживання здоби.

Оптимальною вважається прибавка ваги у 2,5-3 кг

17-й тиждень

Темпи розвитку плода тепер знижуються – нові органи не утворюються, натомість вдосконалюються «старі». Основним процесом є нарощення м’язевої маси – суттєво розвиваються м’язи рук, ніг, спини, грудей. Все частіше відбуваються дихальні рухи. Альвеоли легенів, через які при диханні буде проходити збагачення крові киснем, вже сформовані, але стінки їх притиснені одна до одної. Після першого вдоху новонародженого легені розправляться.

Завдяки міцним м’язам шиї, малюк вже може піднімати догори головку.

17-й тиждень вагітності – це час, коли у плода починають закладатися кореневі зуби. Натомість молочні вже сформовані і розміщені глибоко в тканині ясен.

Плацента транспортує дитинці кисень й поживні речовини та забирає перероблені продукти. Зараз вона такого ж розміру, як і плід.

18-й тиждень

У плода продовжує розвиватися ендокринна система – щитовидка і наднирники функціонують настільки інтенсивно, що можуть частково компенсувати навіть материнські потреби.

Вдосконалюється будова кори головного мозку. Вчені стверджують, що у малюка вже є пам’ять та переживання. Малюк починає впевненіше рухатися, періодично впирається кінцівками у маткову стінку, вивчаючи таким чином оточення. Зараз він почуває себе захищеним. Цим пояснюється той факт, що немовлята часто заспокоюються, якщо їх щільно сповити.

На 18-му тижні вагітності зріст твого малюка 18 см, вага 200 г.

Саме на цьому терміні вагітності ти вперше можеш відчути рухи малюка, якщо вагітність не перша.

Відтепер, якщо ти не робила цього раніше, можеш розпочати тренування м’язів тазового дна. Для цього є спеціальні вправи, розроблені американським гінекологом Арнольдом Кегелем. Тобі треба навчитися контролювати (у потрібний момент напружувати та розслабляти) м’язи промежини.

19-й тиждень

Цього тижня у плода починається відкладання бурого жиру, котрий захищатиме немовля від переохолодження після народження. Цей спеціальний жир, якого немає у дорослих, так і називають «жиром немовлят».

Значно вдосконалюється будова нирок: з’являються нові структурні одиниці і, відповідно, збільшується функціональне навантаження.

На цьому етапі нирки плода виробляють близько 2 мл сечі на годину. Вона виділяється в навколоплідні води, склад яких регулярно оновлюється. Основну видільну функцію до самого народження дитини буде виконувати плацента.

Малюк вже не так скоро росте і не так інтенсивно набирає вагу, як це було раніше.

Тепер твій животик почне рости стрімко, навіть якщо у тебе широкий таз і досі його майже не було видно. З ростом маси матки збільшується її тиск на сусідні органи, і це означає, що прийшла пора змінити позу під час сну. Якщо ти звикла відпочивати на спині, тепер таке положення може викликати стискання великих кровоносних судин із подальшим запамороченням.Найкраще вагітним жінкам після 19-го тижня вагітності спати на боку.

Не забувай, у тебе залишився лише один тиждень для проходження пренатального біохімічного скринінгу (потрійного тесту). Скоріше за все, тобі доведеться здати загальний аналіз крові, а також аналізи на СНІД, гепатити і реакцію Вассермана. Те, що усі ці аналізи мали добрий результат у першому триместрі вагітності, не є приводом для відмови від повторного обстеження. Адже інфекції мають властивість проявлятися тільки через кілька місяців після зараження.

У цей період проводиться експертна УЗД, що дає можливість детально оцінити розвиток плода на цьому етапі.

20-й тиждень

Цього тижня удосконалиться шкіра малюка, з’являться залози, котрі виробляюють спеціальний секрет (змазку) для полегшення процесу пологів. На голові крихітки вже позначилося волоссячко і можна визначити його колір.

Підшкірний жир продовжує відкладатися. Але на обличчі його ще зовсім мало, тому зберігаються складочки, немов зморшки у старця.

Розміри плода цього терміну вагітності співпадають з твоєю долонькою – приблизно 16 см. В цей період майбутні мами починають відчувати рухи плода. Перші поштовхи нагадують перистальтику кишечника, вони ще дуже слабкі і зазвичай з’являються тоді, коли мама лежить. Вже через кілька днів ти будеш знати, якого часу доби твій малюк є більш активним, а коли є спокійним. Стеж за рухами малюка. Якщо довгий час не чуєш поштовхів чи, навпаки, поштовхи є надзвичайно активними, зверни на це увагу свого лікаря. Зміни у рухливості плода можуть свідчити про гіпоксію – нестачу малюкові кисню. Для профілактики більше гуляй на свіжому повітрі.

Твоїм основним завданням є підтримка тіла в хорошій фізичній формі. Пам’ятай, що пологи – це робота, котра потребує сил та витривалості. Якщо спортивні навантаження тобі не не до снаги, обов’язково гуляй у повільному темпі не менше 2 годин на день. Не нехтуй відвідуванням жіночої консультації, вчасно здавай усі аналізи та проходь обстеження, котрі призначає лікар.

Будь готовою до того, що відтепер твій животик буде збільшуватися буквально щодня. Буде добре, якщо ти зможеш підготувати хребет до такого стрімко зростаючого навантаження – що б не робила, слідкуй за поставою. Сховай взуття на високих підборах, зараз тобі краще ходити на низьких.

Якщо є можливість – плавай. Тільки стеж за тим, щоби вода була чистою. Вагітним забороняють відвідувати пляжі чи басейни з великою кількістю людей, де є ймовірність інфікування. Найкраще для плавання підійдуть басейни, де вода щодня оновлюється та дезинфікується.

Слово фахівцю

Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»:

Зазвичай, у другому триместрі вагітні відчувають прилив сил. Покращується стан шкіри та волосся. І хоча на шкірі можуть з’явитися пігментні плями, не намагайтеся від них позбутися – після пологів вони зникнуть, так само як і смужка коричневого кольору на животі. Єдине – слід уникати прямого сонячного випромінювання, воно посилює пігментацію.

Можливо, ви помітите, що нігті стали більш ламкими – не забувайте одягати рукавиці при виконанні хатньої роботи.

Із сосків може почати виділятися жовтувата напівпрозора рідина – молозиво. Витирайте її серветкою та в жодному разі не витискайте. Груди до того часу значно збільшилися в розмірах, потрібним є бюстгальтер з широкою основою під чашечками (краще – з бавовни), з широкими бретельками та застібкою, що регулюється. Якщо груди стали досить важкими, треба одягати легкий бюстгальтер на ніч.

Виділення з піхви та кровоточивість ясен є звичайними явищами при вагітності, як і болі в поперековій ділянці та інших місцях, тому що суглоби та зв’язки є розслабленими.

За другий триместр набирається 5-7 кг ваги, тобто 50-60% від загального збільшення ваги. Оптимальним до 20 тижня вважається збільшення ваги на 3 кг.

Відтепер потрібно особливо слідкувати за харчуванням та фізичною активністю, оскільки наступні тижні є періодом інтенсивного розвитку плода, а отже, і вашої ваги.

Не відмовляйте собі у подорожах та приємному відпочинку. Візьміть у дорогу зручний вільний одяг та взуття. Якщо подорожуєте машиною, для покращення кровообігу що дві години робіть зупинки, щоб декілька хвилин походити.

Насолоджуйтесь своїм станом. Він – неповторний, цей момент, коли ви плекаєте найбільшу цінність – нове життя!

Слово фахівцю

Ольга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологівОльга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологів, мама двох діток: дівчинки Ніколь та хлопчика Яна

Фізичні вправи під час вагітності є запорукою хорошого настрою та самопочуття, а також гармонійних, безболісних, успішних пологів. Тому (якщо ви не почали раніше), саме час навчитися правильно дихати та розслаблятись, напружувати окремі м’язи і вивільняти енергію.

Основними аспектами фізичної підготовки, на яких варто зосередитись майбутній мамі є: дихання (засвоїти основні навики дихання при переймах), спеціальна гімнастика (йога, фітбол, плавання, пілатес, фітнес), підготовка м’язів промежини (щоб народити без болю і розривів), релаксаційні техніки (з розслабленням приходить насолода, з насолодою – впевненість, з впевненістю – довіра; напруження викликає біль, біль провокує страх, тривога блокує розум і перенапружує тіло; треба вміти розслаблятись у будь-якому стані, «за командою» мозку).

Звісно, для досягнення найбільшого ефекту, слід займатися гімнастикою під керівництвом фахівця. Однак, декілька простих вправ можна опанувати самостійно і виконувати щодня.

Глибоке дихання. Робимо максимально довгий вдих і видих – глибоко, повільно, потужно. Слідкуємо за рівномірністю дихання, і можемо порахувати про себе до 5 ударів пульсу на вдиху та на видиху. Не робіть пауз між вдихом та видихом!

Для поглиблення відчуттів вдих та видих виконуємо шумно, через привідкритий рот, народжуючи звук, ніби хвиля набігає на берег та відкочується в океан.

До вправи варто додати релаксаційну техніку, так званий «диктат уваги» до всього тіла. Дихаємо, прикриваємо очі і диктуємо власній увазі: «Яскраво відчуваю пальці правої стопи, потім концентруюся на п’ятці, відчуваю гомілку, коліно, стегно… Ясно бачу, яскраво відчуваю, легко розслабляю». І так по цілому тілу. «Диктат» чудово допоможе розслабитись перед сном, зняти тривогу та зайве напруження у тілі.

Вправи з використанням фітболу:
Перша вправа. Щодня, стільки разів, скільки вистачає наснаги, лягаємо спиною на м’яч і гойдаємось вперед-назад, з боку в бік. Вправа знімає болі у попереку, розвантажує перенапружені м’язи та зв’язки.
Друга вправа. Встаємо на коліна, ноги на ширині плечей, витягуємо руки перед собою паралельно підлозі і спираємось ліктями на м’яч. Погойдуємось вгору-вниз і вправо-вліво та тягнемо м’язи спини так, як просить наше тіло, просуваючи його вперед (руки котять фітбол) і вертаючи назад. Вправа корисна для хребта.
Третя вправа. Щоб розслабити область між лопатками, треба сісти на підлогу і спертись спиною на м’яч. Схрещуємо руки на грудях і притискаємо підборіддя до грудної клітини. Перекочуючись з одного боку на інший, масуємо середину спини.
Четверта вправа допоможе розвантажити тазостегнову ділянку. Встаємо «столиком» (опираючись на коліна та руки). Закладаємо одне коліно на м’яч, прогинаємо спину та намагаємось розтягнути стегно.

Під час виконання кожної вправи пам’ятаємо золоте правило вагітної: розслабляємось із насолодою, тягнемось із задоволенням, працюємо з комфортом, відчуваємо тіло з приємністю.

21-й тиждень

Це – 19-й тиждень розвитку плоду.

Шкіра твого малюка настільки ущільнюється, що вже перестає бути червоною і набуває тілесного кольору. Організм малюка вже готується до пологів. Стрімко збільшується жировий прошарок, який буде слугувати йому енергетичним запасом. Виробляється сировидна змазка – в’язка речовина, котра вкриває тіло малюка і допомагатиме йому пересуватися родовими шляхами під час пологів. Ця змазка залишатиметься у складках шкіри малюка ще деякий час після народження.

Малюк виглядає ще надто худеньким, а голова – занадто великою. У просторі материнського лона крихітка може рухатися ще достатньо вільно (у матці її підтримує амніотична рідина). Вона перевертається, згинає-розгинає ручки-ніжки, і робить це настільки активно, що під час УЗД буває важко «піймати кадр».

До речі, з 18 по 21-й тиждень – це час проведення другого планового УЗД. Лікар уважно вимірює параметри плода, розміри частин його тіла, спостерігає за станом плаценти та роботою органів. Зазвичай несумісні зі життям аномалії плода виявляють ще на першому УЗД, а на даному етапі дослідження скероване на затримку розвитку плоду, вивчення будови плаценти. Також визначають кількість та прозорість навколоплідних вод. У лікарському висновку отримані результати позначають абревіатурою ІАР – індекс амніотичної рідини. За основними показниками: розмірами обхвату голівки, животика та довжиною стегнової кістки, – лікар може встановити термін вагітності з точністю до кількох днів. По співвідношенню розмірів голівки та животика плода судять про те, чи немає затримки росту. Відповідно до медичної класифікації, існує кілька видів цього відхилення – симетрична та асиметрична ВЗРП (внутрішньоутробна затримка росту плода). Симетрична форма вказує на важкі порушення, проявляється однаковим відставанням всіх параметрів плода від вікової норми і може навіть бути підставою для дострокових пологів. Асиметрична форма спостерігається частіше і прогноз її оптимістичніший.

Рідше під час другого УЗД визначають вроджені вади розвитку плода, котрі, втім, не варто сприймати, як вирок, радше – як привід проконсультуватися у генетика.

На 21-му тижні вагітності дитина важить 390 г, зріст її 17,5 см, а розмір – як великий банан.

22-й тиждень

Екватор! Минула перша половина твоєї вагітності.

На цьому терміні у твого малюка з’являються вії. Його шкіра ще трохи поморщена, але з кожним днем малюк стає все гарнішим. За ним зараз дуже цікаво спостерігати на апараті УЗД. Маля обмацує пальцями своє обличчя, животик, стінки матки навколо себе, здійснюючи таким чином свої перші відкриття. У відповідь на гучний звук, різкий вигук чи мамине хвилювання, малюк може скорчити невдоволену гримаску. А в хвилини спокою він смокче великий палець руки, розвиваючи м’язи, котрі знадобляться йому при смоктанні материнських грудей.

Відтепер твої візити до жіночої консультації мають бути частішими. Якщо у першій половині вагітності ти відвідувала лікаря один раз на місяць, то тепер доведеться ходити на огляди двічі (звісно, якщо не призначене якесь додаткове обстеження).

23-й тиждень

У плода триває активне кровотворення, в якому задіяні не тільки кістковий мозок і селезінка, як у дорослої людини, але й печінка. Також у цей період інтенсивно утворюються захисні імунні клітини. Лімфоцитів поки недостатньо, щоби захистити плід від тих інфекцій, з якими він стикається. Тому основну імунну роль поки що відіграють материнські антитіла. Однак у цей період імунна система плода вже здатна «запам’ятовувати» віруси, алергени чи бактерії, котрі циркулюють у материнському кровотоку, і не буде реагувати на них після народження. Якщо ти ще не пройшла другого УЗД, то 23-й тиждень вагітності – це останній оптимальний час, після якого інформативність УЗД падає, а виявлення вад розвитку, ознак внутрішньоутробної інфекції чи затримки розвитку плода значно ускладнюється.

На 23-ому тижні вагітності зріст дитинки – 20 см , а вага – 545 г.

24-й тиждень

Цей тиждень є початком життєздатності дитини, тобто коли вона вже зможе жити поза маминим організмом. Почав вироблятися сурфактант (поверхнево-активна речовина), який утворює тонку плівку на стінках капілярних мішечків, від чого вони не злипаються під впливом дихання.

Обличчя дитинки вже має вигляд новонародженого немовляти: вушка, оченята та ніс зайняли свої «законні» місця. Малюк росте і йому стає все тісніше в материнському лоні. Він вже не може так вільно перевертатися, як колись, весь час впирається ручками-ніжками у стінки матки. Цим він отримує свій перший життєвий досвід, стає розумнішим.

Рухи малюка вже стали виразними і звичними для тебе, їх важко сплутати з гурчанням у животі. Мами зазвичай знають, наскільки активним є малюк і відразу звертають увагу, якщо закономірність поштовхів змінюється. Якщо крихітка не рухається близько 12 годин чи, навпаки, незвично енергійна – варто повідомити про це лікаря – і перше, і друге може бути ознакою ускладнення.

Твій животик продовжує збільшуватися. А внаслідок змін обміну речовин, у тканинах затримується рідина, і ти додаєш у вазі. Для вагітної жінки важливо стежити за подібними змінами, оскільки чим більшою є її вага, тим важче буде впоратися з виношуванням малюка і без ускладнень відбути пологи. Зверни увагу на калорійність свого раціону: солодощі краще замінити кориснішими вуглеводами, наприклад, кашами, а традиційну ранкову канапку – свіжим салатиком. Пам’ятай, що зараз, крім усього іншого, ти частково формуєш і харчові смаки своєї дитини.

Виконання гімнастики для вагітних зараз має велике значення. Плавання, аквааеробіка, йога чи східні танці – ідеально підходять для підготовки до пологів. А ось стрибки, різкі рухи та тужіння – категорично заборонені.

Оптимальною прибавкою у вазі вагітної на 24-му тижні вважається 4,5 кг.

25-й тиждень

Тепер ти можеш чітко визначити періоди спання та неспання твого малюка. Вченим поки що не вдалося з’ясувати, чи бачить малюк сни, але є припущення, що все ж якісь емоції малюк уві сні переживає.

На 25-му тижні вагітності вже повністю сформована його бронхо-легенева система. У малюка вже починає утворюватися першородний кал – меконій. Він же заковтує навколоплідну рідину разом із мікроскопічними часточками шкіри та сировидної змазки, котрі є у ній. В нормальних умовах меконій не виділяється до самого народження, але в умовах нестачі кисню може вилитися в навколоплідні води, від чого вони отримують зеленкуватий відтінок.

Верхній край матки вже піднявся вище за пупок. Із кожним днем шкіра живота все більше розтягується, і при спадковій схильності в тебе можуть з’явитися розтяжки (стрії). Боротися з ними після пологів дуже важко, набагато ефективніше почати профілактику вже зараз. У продажу є великий вибір спеціальних засобів. Їх слід не лише наносити на шкіру, але й робити масаж. Регулярні погладжування в різних напрямках, без сильних натисків, покращують кровопостачання шкіри і надійно захищають її від розтяжок. Порадься з лікарем, він допоможе підібрати тобі допологовий бандаж.

26-й тиждень

Увесь подальший час, який малюк проведе у материнському лоні, він витрачатиме на нарощення необхідної жирової маси і накопичення сил. Окрім цього, в малюка зміцнюються кісточки. Зараз твій малюк важить 850 г, і має зріст – 28 см.

Рухи плода стають все енергійнішими. Утворюються смакові сосочки язика, дитинка ще до народження проявляє любов до солодкого, УЗД показує, що на гірке вона відповідає гримасою.

Якщо не зробила цього раніше, то зараз саме час записатися до Школи вагітних. Заняття у більшості з них розраховані на кілька місяців, і до пологів ти не встигнеш забути отримані знання та навички.

Психологи радять вже зараз починати спілкуватися з малюком: розмовляй з ним, погладжуй животик. А ще слухай музику, адже доведено, що твори Моцарта та Вівальді подобаються дітям, сприятливо впливають на їхній психоемоційний стан.

27-й тиждень

У твоєї крихітки інтенсивно розвиваються ендокринні залози. Гіпофіз починає виробляти соматотропний гормон, який стимулює ріст організму. Саме під його дією малюк стрімко почне додавати у зрості. Так само інтенсивно утворюються гормони щитовидної залози. Серед них одні контролюють обмін речовин усього організму, інші відповідають за зміст кальцію в тканинах і навіть впливають на розумовий розвиток малюка. Як наслідок, плід стає менш залежним від материнського гормонального статусу. Більше того, якщо у мами виникли проблеми із виробленням тих чи інших гормонів, ендокринні органи плода можуть взяти на себе додаткове навантаження, і тоді мама почне краще себе почувати.

На цьому етапі тобі слід контролювати артеріальний тиск та регулярно здавати на аналіз сечу, щоби попередити появу ускладнення другої половини вагітності – гестозу. Ця патологія проявляється порушенням виділення білка із сечею, а також у підвищенні тиску та утворенні набряків. Не нехтуй візитами до жіночої консультації.

Протягом 25-27 тижнів вагітності відбувається різке збільшення маси матки, через що тобі буває важко знайти зручну позу, іноді важко заснути. Важка матка може стискати венозні судини, котрі постачають кров до нижньої частини тіла. Це може призводити до різких запаморочень чи навіть втрати свідомості. Найчастіше такий стан з’являється тоді, коли жінка лягає на спину. Тому вагітним рекомендують відпочивати на лівому боці.

28-й тиждень

Розпочинається останній тиждень другого триместру. Це найважливіша стадія у розвитку кори головного мозку малюка – 7-місячне дитя відчуває біль та реагує майже як доношена дитина.

Дитинка на цьому тижні розплющує очі. Вони, як правило, блакитні, але не факт, що такий колір залишиться – за кілька місяців після народження він, зазвичай, змінюється.

Сітківка очей малюка вже є достатньо чутливою і він здатний розрізняти яскраве світло, котре проходить крізь шкіру матері. Вдосконалюється і слуховий апарат. Малюк вже запам’ятовує тембр твого голосу, який буде найкраще заспокоювати його після народження.

Твій малюк вже достатньо великий: важить 1 кг та має зріст 35 см. Йому стає все тісніше у материнському лоні. Він вже готовий зайняти якусь остаточну позу, але ще деякий час може залишатися голівкою догори.

На 28-му тижні вагітності ти можеш починати виконувати тест Пірсона – підрахунок рухів плоду протягом години зранку та ввечері. Здоровий плід на цьому терміні вагітності робить не менше 10 відчутних рухів на годину. Насторожити повинна менша кількість поштовхів або взагалі їх відсутність.

У тебе може з’явитися відчуття важкості у ногах, а на стегнах і гомілках – судинні «зірочки». Якщо ти і до вагітності спостерігала у себе варикозне розширення вен чи на цю недугу страждають родичі, тоді попіклуйся про свої ноги вже зараз. Необхідною є консультація судинного хірурга. В ортопедичних магазинах можна придбати спеціальні колготи чи панчохи, котрі помірно стискають ноги, підтримуючи стінки судин.

Якщо ти виношуєш одночасно кілька малюків, то з 28-го тижня вагітності в тебе має розпочатися декретна відпустка. І основним твоїм завданням стане якісна підготовка до пологів. Потрібно розслабитися, підготуватися до пологів психологічно, навчитися прийомам релаксації.

Можеш також розпочати готувати «придане» для малюка, звісно, якщо не віриш у забобони. Вибір дитячого одягу, ліжечка, візочка, усіляких дитячих дрібничок стане для тебе приємним проведенням часу.

Слово фахівцю
Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»
Марта Грицько, кандидат медичних наук, акушер-гінеколог Клініки репродукції людини «Альтернатива»

Вітаю, ти пройшла екватор «цікавого стану»! Щодо нових відчуттів, то це помітне збільшення ваги, яке вимагає оновлення гардеробу на більш просторий, можлива поява пітливості, тому не раджу носити одяг із синтетичних тканин, а воду вживати виключно негазовану.

Повнота рук та плечей – це результат затримки рідини в організмі, після пологів вона зникне. Обличчя також стає круглішим. Темні круги навколо сосків стають все більш помітними. Дно матки знаходиться посередині між пупком та грудиною.

В цей період важливо якісно відпочивати, раніше лягати спати. Якщо ти ще працюєш, то принаймні під час обідньої перерви намагайся посидіти з піднятими горизонтально ногами. Бажано з обережністю, але регулярно займатися гімнастикою та релаксацією, виконувати дихальні вправи. Це допоможе тримати м’язи у тонусі, що відіграє позитивну роль при пологах.

У майбутньої дитинки також вже добре розвинуті м’язи рук та ніг і вона регулярно перевіряє їх силу. Періоди активності, які ти дуже добре відчуваєш, чергуються з періодами повного спокою. Майбутній татусь може, поклавши руку на твій живіт, також відчувати рухи малюка і навіть бачити, як через живіт проступають обриси маленького тільця, коли дитинка перевертається.

Малюк чує твій голос та музику, деякі мелодії йому імпонують і він повідомляє про це рухами, а від різких звуків він здригається. Створи для себе та дитинки комфортну атмосферу, насолоджуйтесь тим, що ви – єдине ціле.

Смакових сосочків на язику маляти зараз більше, ніж буде при народженні, – він є справжнім гурманом, здатним розрізняти дуже тонкі відтінки смаку! На 28-ому тижні починає розвиватися ділянка мозку, що відповідає за мислення та свідомість. З цього моменту можна стверджувати, що в тобі формується нова особистість!

Слово фахівцю
Ольга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологів
Ольга Шнайдер, керівник РЦ «Мацьопа», інструктор з підготовки до пологів, мама двох діток: дівчинки Ніколь та хлопчика Яна

На етапі швидкого приросту ваги, та, пов’язаних з цим ускладнень опорно-рухової активності, заняття в басейні стануть природною фізичною допомогою та приємною розрядкою в емоційному плані. Якщо ви ще не почали заняття з аква-підготовки, то не зволікайте: зараз саме час піти до басейну!

Основний принцип аква-підготовки – слухати своє тіло, не перенапружуватись, не перемерзати. Заняття у воді дозволяють вагітній виконувати підготовчі до пологів і материнства вправи, які неможливо виконати в умовах звичайної гравітації. Мама знову відчуває себе легкою, рухливою, а значить – здоровою, бадьорою, радісною.

У басейні можна плавати та розминати різні частини тіла, м’язи та суглоби. Але найбільш корисними є вправи, які дозволяють вагітній навчитися розслаблятись у пологах, правильно дихати під час перейм та потуг.

Ось декілька вправ, які я раджу виконувати самостійно, з партнером, або під керівництвом інструктора.

Розслаблення у воді. В цій ситуації найкраще – працювати  з партнером. Вагітна лягає спиною на воду, спирається шиєю на плече партнера. Він підтримує майбутню маму в області стегон і допомагає розслабитись, злегка похитуючи її на воді. В певний момент партнер дає команду: «Перейма!», і вагітна починає активно робити ніжками «велосипед», одночасно глибоко дихаючи (наприклад, диханням «по колу», з яким читачі знайомились у минулому випуску). Звертаємо увагу: м’язи обличчя при цьому слід тримати розслабленими. Під час пологів важливим є вміння тотально розслабляти все тіло за будь-яких умов; і вода у басейні, яка бризкає і попадає на обличчя, дає змогу реально відпрацювати техніку релаксації в напруженому середовищі.

Потужне дихання. Вагітна встає ногами на дно басейну так, щоб рівень води був по шию. Починає глибоко дихати і на видиху плавно занурюється під воду. Найчастіше досягти кінцевого результату, коли нарешті вдається сісти на дно басейну, вдається приблизно за десять таких видихів.

Плавайте з цікавістю і радісним передчуттям єдності з мацьопою. Адже ваша дитина в животику, як і ви у басейні, отримує досвід контакту з водним середовищем. Поміркуйте і помрійте: заняття з аква-підготовки стануть в нагоді з перших місяців життя вашої дитинки, коли ви зможете знов об’єднатись за допомогою води, плаваючи в басейні чи в морі разом.

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар