Головна Діти Дитина інтроверт: як зрозуміти та правильно виховати

Дитина інтроверт: як зрозуміти та правильно виховати

Якщо ваш малюк мовчазний, мрійливий, уразливий, не любить велелюдних компаній і більшість часу прагне провести на одинці з собою, не називайте його «букою», не намагайтеся розбуркати та змушувати бути більш комунікабельним. Скоріш за все є велика імовірність того, що ви виховуєте інтроверта, до якого потрібний певний підхід.

Як визначити чи дитина інтроверт?

introvert

У психології прийнято ділити людей на екстравертів (товариських, схильних заряджати внутрішні акумулятори від зовнішніх джерел) та інтровертів (самозаглиблені, відновлюють сили за рахунок власних ресурсів). Таку класифікацію за типами особистості ввели психологи Карл Густав Юнг та Ганс Айзенк.

Отже, інтроверти. Вони виявляють свої особливості в ранньому дитинстві. Поспостерігайте за дитиною. Якщо ваша дитина інтроверт, то:

  • Зосереджена на своєму внутрішньому світі, йде в себе і здатна годинами мовчки щось обмірковувати, про щось мріяти
  •  Не любить перебувати в суспільстві, сторониться великих компаній, не заводить багато друзів
  • Віддає перевагу перебувати на самоті, замикається у власній кімнаті, зводить стіни з подушок або будує маленькі затишні будиночки з книг і коробок, щоб потім у них сховатися
  • Ранима, уразлива, сентиментальна, чутливо реагує на настрій оточуючих і загальну атмосферу в домі
  • Пасивна, не любить постійно перебувати в русі, уникає гучних активних ігор
  • Найчастіше виявляє непевність у своїх здібностях, не ділиться переживаннями, не обговорює те що  трапилося, не проявляє емоції
  •  Схильна до творчої діяльності: малює, ліпить, майструє.

Спілкування з інтровертом

скачанные файлы

Прийнято вважати, що раз інтроверти замкнуті і відлюдники, то і спілкування вони не потребують. Це не так. Кожна людина – елемент соціуму. Саме контакт з іншими людьми дозволяє нам черпати інформацію про навколишній світ, переймати чужий досвід і ділитися своїм. Вкрай важливо аби дитина відчувала себе частиною соціуму. Вона тільки на початку свого пізнавального шляху. Часто модель поведінки дитини формується в процесі комунікації з однолітками чи з дорослими: батьками, вихователями, вчителями.

Дітям-інтровертам контакт з оточуючими так само необхідний, як і екстравертам. Питання лише в тому, наскільки насиченим і тривалим буде це спілкування.

Важливо усвідомити, що тривале перебування інтроверта в соціальній групі призводить до того, що його внутрішні ресурси вичерпуються. Дитина відчуває дискомфорт, ще більше замикається в собі, шукає усамітнення, втягує голову в плечі і всіляко уникає вступати в діалог. Як вже говорилося, інтроверти заряджають свої знеструмлені батарейки, користуючись внутрішніми ресурсами. Це означає, що дитину потрібно на час залишити в спокої, дати йому можливість привести думки і почуття в порядок. Одним для відновлення енергетичних ресурсів достатньо поспати, іншим – почитати, розгадати ребус, прогулятися на самоті або просто посидіти в тиші, заплющивши очі.

Якщо дитина-інтроверт не йде на контакт, хмуриться, відмовляється розмовляти, то найкраще, що можуть зробити дорослі – на час залишити сина чи дочку в спокої. Задобрити маленького мовчуна можна похвалою. Інтроверти дуже жваво реагують на підтримку і схвалення з боку оточуючих. Почніть розмову з добрих слів на адресу дитини, на обличчі  засяє посмішка.

Деякі батьки переживають стосовно  того, що їх замкнутий малюк не любить, коли його обіймають, гладять по голові або тримають за руку. Стривожені дорослі вважають, що таким чином дитина показує свою байдужість до близьких людей. Насправді це не так. Інтроверти, безумовно, потребують тілесного контакту. Але, як і у випадку з спілкуванням, іноді їм потрібний перепочинок. Якщо дитина відсторонюється, значить, відчуває певний дискомфорт і хоче дистанціюватися від навколишніх. Не переживайте, малеча обов’язково обійме вас пізніше, коли буде готовою.

Інтровертам взагалі властиво відокремлюватися від людей. Вони будують в просторі особистий куточок і дуже хочуть, щоб ніхто раптово не втрутився в їх світ. Тому деякі діти вішають на двері своєї кімнати табличку з написом «Не входити!». А часом дуже ображаються, коли хтось займає їхнє улюблене крісло у вітальні.

«Як багато умовностей! А раптом, дотримуючись їх, ми потураємо примхам », – висловлюють сумнів батьки. Дійсно, межа між капризом і потребою, обумовленої особливостями типу особистості, дуже тонка. Вирішити її під силу терплячим, спостережливим і мудрим батькам.

Поради матусям та татусям

скачанные файлы (1)

1. Протягом дня дайте дитині-інтроверту можливість побути одній

Вона веде активне соціальне життя в дитячому садку або в школі, тому вдома не дошкуляйте нащадка розпитуваннями, якщо дитина не хоче спілкуватися. Інтроверту потрібно не менше години для того, щоб побути наодинці зі своїми думками, проаналізувати події дня ввечері або скласти план дій вранці. Не пропонуйте дитині неодмінно зайнятися корисною справою: почитати, підмести підлогу в коридорі або підготуватися до контрольної з математики. Він все це зробить, але тільки після того, як насолодиться самотністю.

2. Не квапте дитини, дайте  час для ухвалення рішення

Зазвичай діти-інтроверти повільніші за екстравертів. Вони більш розсудливі і воліють кілька разів відміряти, а вже потім відрізати. Чим більше ви будете квапити дитину, тим вища ймовірність того, що він допустить помилку або, що ще гірше, втратить інтерес до поставленого завдання.

3. Не порушуйте кордону особистого простору дитини

У вашого нащадка неодмінно має бути місце, в якому йому комфортно, безпечно, затишно. Там він може усамітнитися, вдатися до роздумів, творити, читати, грати або робити уроки. Створіть маленький дитячий кабінет або «побудуйте» у дитячій або вітальні міні-будиночок, розрахований на одного мешканця.

Дуже важливо – дитина повинна знати, що дорослі ні в якому разі не вторгнуться в його особистий простір, не почнуть наводити там порядок і викидати непотрібні речі.

4. Зробіть наголос на індивідуальних заняттях

Інтровертам часто важко сконцентруватися, запам’ятати інформацію або вирішити завдання в оточенні великої кількості людей. Тому групові заняття не завжди ефективні. Найміть дитині репетитора або займайтеся з ним самі.

5. Робіть перерви

Вони дуже важливі в будь-якої діяльності інтроверта, чи то гра, навчання або домашня рутина. Під час перерв він відновлює свій життєвий тонус, набирається сил, розкладає по поличках отриману інформацію.

А головне, не варто потурати загально усталеному стереотипу, що дитина-інтроверт не здатна досягти успіхів, чи то  в професійній царині чи то в суспільній. Історії відомо чимало прикладів, коли люди-інтроверти досягали професійних висот. Ось невеличкий перелік відомих інтровертів: Махатма Ганді – автор філософії не насилля, Лоуренс Пейдж – співзасновник і розробник Google, Джордж Оруелл – англійський письменник та публіцист, Альберт Ейнштейн – фізик-теоретик.

 

НЕМАЄ КОМЕНТАРІВ

Залиште коментар